5 lutego 2018

Comics Report #7: Trzeci Testament, Amerykański wampir

Te komiksy nabyłem w grudniu zeszłego roku, ale po dziś dzień nie miałem czasu, aby do nich zasiąść. Na "Trzeci Testament" polowałem dość długo, bo nie mogłem znaleźć kompletnego wydania. W końcu w jednym z antykwariatów wpadł w moje ręce za w sumie 64 zł. Nie był pierwszej świeżości, jeśli idzie o okładki, ale przynajmniej udało mi się go w końcu dostać w komplecie. Tymczasem "Amerykańskiego wampira" zdobyłem z wymiany za inne komiksy, których nie chciałem w kolekcji. Z początku trochę się wahałem, ale ostatecznie klamka zapadła i 6 tomów z 8 wylądowało na mojej kupce wstydu. Zobaczmy zatem co prezentują owe serie i do kogo zdają się być kierowane.

Trzeci Testament

Komiks z pogranicza fantasy i alternatywnej historii, z ogromną domieszką religii w tle. Dominuje tutaj pierwszy aspekt, ale to tylko podnosi wartość komiksu w moich oczach. Jest to czterotomowa seria, opowiadająca dzieje pewnego tajemniczego manuskryptu. Nazwany Trzeci Testament, ma zdradzać największe tajemnice świata, które zostały tam zapisane ręką Boga. Wiele osób pragnie posiąść ów dokument, gotów przelać morze krwi w tym celu. Czy nie brzmi to znajomo? Ileż to razy, w historii Kościoła, nie tylko chrześcijańskiego, zabijano się dla władzy oraz jakiegoś domniemanego papierka, rzekomo spisanego ręką Boga. Aż ciężko to zliczyć. Sam temat w komiksach czy książkach, a nawet grach, był już nieraz wałkowany. Nie zmienia to jednak faktu, że temat nadal jest na fali, dlatego warto sięgnąć po takie komiksy, jeśli ktoś się tym interesuje.


Wydanie które zakupiłem jest dość stare, bo wydawane przez Egmont w latach 2002-2003. Jakiś czas później wydano całość w jednym albumie zbiorczym, który po dziś dzień można jeszcze nabyć z drugiej ręki. Swoje jednak potrafi kosztować, a skoro udało mi się trafić starsze, kompletne wydanie, w dość niskiej cenie, to skorzystałem z tego dobrodziejstwa. Po przekartkowaniu pierwszego albumu, rysunek wpadł mi w oko. Prezentuje styl, który bardzo lubię, zatem zostaje mi mieć nadzieję, ze fabuła również nie zawiedzie.

Na co liczę:
* lekką przygodę fantasy, w mrocznych realiach wojen religijnych

Czego się obawiam:
* ze zakończenie spali na panewce

Czy kupił bym w ciemno:
Od dawna chciałem to uczynić, ale komplet, zarówno w osobnych albumach, jak i wydaniu zbiorczym, chodził trochę drogo. W końcu nadarzyła się okazja zdobyć go taniej, a wtedy bez wahania sięgnąłem do portfela.

Komiksy nabyłem w antykwariacie Szarlatan

Cena: 17, 90 zł
Gatunek: fantasy
Sugerowany wiek: 13+
Dotychczasowe recenzje: brak

Amerykański wampir

Seria w Polsce zaczęła pojawiać się w 2011 roku i trwa to nadal. W 2017 roku pojawił się album numer 8, jednak na razie udało mi się zdobyć pierwsze sześć tomów. Jeden z nich zakupiłem, pozostałe zaś zdobyłem z wymiany. Doszło do tego trochę z przypadku, bo ogólnie zaczynałem odkładać pieniądze na zakup serii, gdy zaszła możliwość zdobycia jej większości na zasadzie wymiany. Głupotą byłoby przepuścić taką okazję, zatem z niej skorzystałem, a w tym roku mam zamiar dokupić dwa brakujące tomy. Wtedy też przeczytam sobie od razu całość.


Akcja pierwszego tomu rozgrywa się w latach 20-stych XX wieku. Dotyka losów niejakiego Skinnera Sweet, pierwszego wampira urodzonego na amerykańskiej ziemi. Gość jest silny, odporny na działanie słońca, nie boi się starych wampirów i łaknie świeżej krwi. Za czasów Dzikiego Zachodu rabował banki, ale zarobił kilka kulek za dużo i wylądował w trumnie, kilka metrów pod ziemią. Gdy wraca do "żywych", los rzuca do jego stóp młodą aktorkę, Pearl Jones. Jej marzenia o sławie i... życiu legły w gruzach, zaś dzięki Skinnerowi zyskuje drugą szansę. Szansę na zemstę. Już ten opis naprawdę mnie zainteresował, bo jest szansa, że otrzymam nie tylko krwawą łaźnię, ale również porządny scenariusz z pogranicza dramatu i horroru. Kolejne tomy, prezentujące różną objętość stron, już po samych okładkach rozpalają wyobraźnię. Zapowiada się zatem porządna dawka emocji.

Na co liczę:
* wielowątkowa fabuła
* rozbudowany rys fabularny postaci
* rasowy horror
* dużo krwi

Czego się obawiam:
* przewidywalności

Czy kupił bym w ciemno:
Komiks trochę kosztuje, zatem trzeba wydać na niego trochę gotówki. Chyba że ma się na wymianę stertę komiksów, jednak to i tak nie jest mały wydatek. Z drugiej strony nie żałuję tego kroku, bo seria zapowiada się świetnie.

Komiksy nabyłem na Kup Pan Komiks

Cena: od 69,99 zł do 89,99 zł za album
Gatunek: horror
Sugerowany wiek: 18+
Dotychczasowe recenzje: brak

Strona Klub Świata Komiksu
Strona wydawnictwa Egmont