28 sierpnia 2018

Comics Report #46: Koniec wakacji z Taurus Media

Wakacje letnie chylą się ku końcowi, ale my, dorośli ludzie, tym się nie przejmujemy. Sezon urlopowy nadal trwa, zaś komiksów w sierpniu wydano w Polsce sporo. Dziś zaprezentuję kilka wakacyjnych nowinek od Taurus Media. Wszystkie serie, poza jedną, recenzuję tutaj od jakiegoś czasu, niektóre nawet od dawna, więc są mi dobrze znane. Nie ukrywam też, ze bardzo lubiane i praktycznie wszystkie wylądowały w mojej głównej kolekcji. Mowa tutaj o "Murenie", "Katandze" i "Ekho", do których staram się wracać, gdyż są tego warte. "Barakuda" była przez jakiś czas w moich zbiorach, ale ostatecznie ustąpiła miejsca innej przygodówce, choć ze względu na nazwisko scenarzysty, serię będę śledził do samego końca. "Shi" to dla mnie nowość, z którą styczność mam po raz pierwszy. Zapraszam zatem do lektury tego tekstu i zapoznania się z moją wstępną opinią na temat każdego z prezentowanych tutaj tytułów.

Shi

Komiks miał swą premierę na początku tego roku i jest to pierwszy tom z czterech, składających się na całą historię. Historię dwóch kobiet, które stanęły przeciwko Imperium Brytyjskiemu. Akcja komiksu rozgrywa się w 1851 roku. Podczas Pierwszej Światowej Wystawy w Londynie, mającej zaprezentować dorobek kulturowy krajów z całego świata, dochodzi do incydentu. Zostaje otwarty "grób", w którym znajdują się szczątki małego dziecka. Dwie kobiety - angielska arystokratka i Japonka będąca matką nieszczęsnego dziecka - postanawiają rozwikłać zagadkę, podczas gdy elity i rząd starają się wszystko zatuszować. Zaczyna się prawdziwy wyścig z czasem, pełen mrocznych sekretów sfer wyższych. Uwielbiam takie komiksy, a znaczek na okładce "Tylko dla dorosłych", tylko daje mi nadzieję, na rasowy thriller polityczny, osadzony w XIX wiecznej Anglii.


Na co liczę?
* mroczny thriller polityczny, z licznymi zwrotami akcji
* totalny brak tabu
* dość wysoki poziom brutalności, ale nie na zasadzie smarowania krwią po ścianie
* oddanie ducha XIX wiecznego Londynu

Czego się obawiam?
* zbyt płytkiej historii

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, gdyż uwielbiam tego typu klimaty. Liczę też, że szybko na naszym rynku pojawią się pozostałe tomy tej serii, która jest bardzo świeża, bo zawitała na rynku zagranicznym w zeszłym roku.

Cena: 45 zł
Gatunek: thriller polityczny
Sugerowany wiek: 18+
Dotychczasowe recenzje: brak

Gdzie kupić - LISTA SKLEPÓW

Barakuda

Prezentowany tutaj tom nosi numerek 3 i pojawił się na początku tego roku, zaś teraz wychodzi tom numer 4, który już wylądował na półkach w księgarniach. Osobiście lubię tą serię i przez pewien czas znajdowała się w mojej kolekcji, ale ostatecznie ustąpiła miejsca innej. Czemu? Czy była zła? Nic z tych rzeczy. Po prostu to klasyczna opowieść przygodowa, pióra Jeana Dufauxa, jakich napisał już wiele. "Krucjata" czy "Konkwistador" były w podobnym stylu i też po czasie opuściły moją kolekcje. tak, to dobry komiks, o ile ktoś kocha klasyczne powieści przygodowe, z nutą dramatu, zemsty oraz erotyki. Ja ostatnio przestawiłem swój ster zainteresowań, kierując się na nieco inne wody. Nie oznacza to, ze przestałem lubić ten gatunek, ale nie wracam już do niego tak często. Niemniej lubię właśnie od czasu do czasu przeczytać sobie coś w stylu "Barakudy", gdzie mamy przeklęty skarb, piratów, wspomnianą zemstę i zwykłe tragedie samotnych ludzi.


Na co liczę?
* utrzymanie klimatu poprzednich tomów
* w końcu pokazanie ciaśniejszych relacji pomiędzy trójką głównych postaci
* ukazanie dalszych losów tytułowej Barakudy", czyli statku pirackiego kapitana Blackdoga

Czego się obawiam?
* zbytniego odarcia całej przygody z magii skarbu, na rzecz klasycznej zemsty

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, ale z drugiej ręki, albo wymienił się z kimś za inny komiks. Lubię takie historie i chętnie je czytam, ale jak wspomniałem, zmieniłem nieco swój kurs i już nie kolekcjonuję takich komiksów.

Cena: 38 zł
Gatunek: przygodowe
Sugerowany wiek: 16+
Dotychczasowe recenzje: Barakuda

Gdzie kupić - LISTA SKLEPÓW

Ekho: Lustrzany świat

Oto seria przygodowa, którą zbieram, ale głównie ze względu na głupkowaty i mocno szyderczy humor. Jestem zresztą wielkim fanem prac Arlestona, odpowiedzialnego za scenariusz do tej serii. Tutaj dał mi coś innego, niż to co zaprezentował w świecie Troy, ale równie ciekawego. W "Ekho" zakochałem się od pierwszego albumu i ta miłość pogłębia się z każdą kolejną przygodą. Tym razem czuję, że będzie podobnie. Nasza główna trupa postaci ląduje tym razem w Londynie, gdzie trafia na przestępstwo. Główna bohaterka, mająca (niechcianą) zdolność przywołania zmarłych osób, które przejmują jej ciało, zostaje tym razem opętana przez detektywa. Słowem nawiązań do Holmesa i całej masy ikon popkultury angielskiej, czy Londynu, będzie tutaj od groma. Zapowiada się zatem ogromna dawka czarnego humoru i naprawdę duże kłopoty, dla naszych bohaterów.


Na co liczę?
* ostrą szyderę z postaci Sherlocka Holmesa i ikon popkultury angielskiej
* mocna jazda po herbacie, zważywszy na jej rolę w całej serii
* jakieś nawiązanie do Churchilla

Czego się obawiam?
* zbyt prostej zagadki

Czy kupił bym w ciemno?
Komiksy Arlestona, zawsze i wszędzie :D

Cena: 38 zł
Gatunek: przygodowe, humorystyczne
Sugerowany wiek: 14+
Dotychczasowe recenzje: Ekho Lustrzany świat

Gdzie kupić - LISTA SKLEPÓW

Murena

Jedna z moich ulubionych serii od Jeana Dufaux, która błyskawicznie dostałą się do Żelaznej Kolekcji. Historia tutaj przedstawiona, mocno nagina lub czasem łamie fakty historyczne, ale zawsze na końcu albumu jest zamieszczona seria przypisów tłumaczących, dlaczego autor tak uczynił. Zresztą też przedstawiają prawdziwe wydarzenia, a tam gdzie historia milczy, Dufaux, skrzętnie dopisuje coś, co mogłoby mieć miejsce. W efekcie tych zabiegów "Murena" bardzo mocno broni się przed konkurencją scenariuszem, w praktyce równając z ziemią takie dzieła literatury jak choćby "Quo Vadis". Ja wiem, to ważna lektura szkolna, naszego wybitnego rodaka, ale poważnie, opowieść zawarta w tej serii, po prostu ją miażdży. Obecny tom, zatytułowany "Ciernie", otwiera trzeci cykl krwawych losów Lucjusza Mureny, który na swą zgubę swego czasu zaprzyjaźnił się ze strasznym Neronem. To ściągnęło na jego głowę ogrom politycznych przeciwników, którzy doprowadzili do wielu tragedii. Sam Murena nie ma czystych rąk, też mocno przesiąkniętych krwią swoich wrogów, a czasem nawet niewinnych ludzi. Choć, czy można tutaj mówić o niewinnych?


Na co liczę?
* rozpoczęcie kolejnego, mocnego i krwawego cyklu
* utrzymanie poziomu poprzednich tomów
* nowe intrygi na dworze Nerona
* nowe postacie

Czego się obawiam?
* absolutnie niczego, gdyż darzę autora pełnym zaufaniem

Czy kupił bym w ciemno?
Nawet po zmroku z zawiązanymi oczami.

Cena: 40 zł
Gatunek: dramat, fikcja historyczna, thriller
Sugerowany wiek: 18+
Dotychczasowe recenzje: seria Murena

Gdzie kupić - LISTA SKLEPÓW

Katanga

Na koniec druga część, trzytomowej historii, osadzonej w konflikcie, jaki miał miejsce w Afryce po odzyskaniu przez Demokratyczną Republikę Konga upragnionej niepodległości. "Katanga" to jak dotąd jeden z najlepszych komiksów Nurego, jaki przyszło mi przeczytać. Mimo, że główna historia jest fikcją, to tak umiejętnie ją opisano i wmontowano w realia historyczne, że wygląda realistycznie. Co więcej, naprawdę mogła mieć miejsce, bowiem scenarzysta zadbał o przedstawienie wszystkich głównych wydarzeń tego konfliktu oraz opisanie najważniejszych osobistości, jakie brały w nich udział. Wojna domowa o wyzwolenie Katangi zakończyła się prawdziwą masakrą ludności lokalnej, a brali w tym udział najemnicy, dokładnie tacy sami, jak ci przedstawieni w tej opowieści. Co ich napędzało? Odpowiedź jest prosta. Diamenty. Te również są motorem napędowym tej historii i to mi się w niej bardzo podoba.


Na co liczę?
* utrzymanie nawiązań do realiów historycznych wojny pomiędzy Katangą a Demokratyczną Republiką Konga
* utrzymanie poziomu fabularnego głównej osi historii
* zaognienie konfliktu pomiędzy kilkoma postaciami

Czego się obawiam?
* absolutnie niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, choćby mi przyszło płacić własną nerką.

Cena: 50 zł
Gatunek: thriller polityczny, dramat, wojenny, około hiostoryczny
Sugerowany wiek: 18+
Dotychczasowe recenzje: seria Katanga

Gdzie kupić - LISTA SKLEPÓW