24 lipca 2018

Comics Report #43: Od Żubra Pompika po kryminały

Czas na prezentację, a w zasadzie skromny jej wycinek, literackiego portfolio wydawnictwa Media Rodzina. Mamy tutaj dość szeroki przekrój, bowiem lecimy od Żubra Pompika, przez baśnie, na kryminałach kończąc. Dzisiaj zaprezentuję ogólny rzut oka na poszczególne serie oraz tytuły, przedstawię swoje oczekiwania względem nich, a już niedługo zabiorę się za ich lekturę i przedstawię pełne spojrzenie. Zatem ciekawych wypraw do świata zbrodni, albo baśni dla dzieci, gdzie żubry radośnie skaczą po łące, a myszy idą do teatru, zapraszam do lektury niniejszego materiału. 

Grzech nasz codzienny

HA! Myśleliście, ze zacznę prezentacje od Żubra Pompika? Nie. najpierw rzucimy okiem na literaturę dla dorosłego czytelnika, czyli kryminały wchodzące w skład serii "Gorzka czekolada". Jest tam całkiem sporo tytułów, ale dziś skupimy się na dwóch z nich. Na pierwszy ogień idzie mocny kryminał o dzieciobójcy. Tak, dobrze czytacie - dzieciobójcy. W mieście policja znajduje zmasakrowane zwłoki małego chłopca. Być może należą do zaginionego niedawno Petera, jednak tego koroner jeszcze nie zdołał ustalić to co wie na pewno, to że ofiara była bardzo brutalnie i długo torturowana. Brak jednak dowodów kto dopuścił się takiego bestialstwa oraz dlaczego. Śledztwo rusza pełną parą, ale natrafia na nieoczekiwaną przeszkodę. W mojej bibliotece jest to pierwsza styczność z słowacką literaturą w ogóle. Cieszę się, że padło na kryminał, bo lubię ten gatunek, a im bardziej poryta zbrodnia, tym lepiej. Tak, wiem jak to brzmi.


Na co liczę?
* bardzo mroczny kryminał z polityką w tle
* aby antagonista okazał się rasowym psychopatą
* szokujące zakończenie

Czego się obawiam?
* że sprawa będzie zbyt prosta do rozwikłania dla czytelnika

Czy kupił bym w ciemno?
Raczej tak, bo nie dość że mój ulubiony gatunek, to jeszcze zapowiada się niezwykle mroczno.

Cena: 34,90 zł
Gatunek: kryminał
Sugerowany wiek: 16+
Dotychczasowe recenzje: brak


Śnieżka musi umrzeć

Skandynawowie potrafią pisać kryminały. Co prawda trochę mi się już przejadły, ale nadal chętnie sięgam po takie prace, szczególnie gdy widzę nazwisko, z którym nie miałem dotąd styczności.  Tym razem mamy również mocny kaliber. Tobias został skazany na 10 lat więzienia za morderstwo dwóch nastolatek. Wszelkie dowody wskazywały na niego, a sam oskarżony niewiele pamiętał z tamtego wydarzenia, więc nie miał jak się bronić. Odsiedział swoje i wrócił do rodzinnej wsi, gdzie niewiele osób cieszyło się na jego widok. Niedługo potem dwa śledztwa zaczynają się zazębiać i prowadzić do Tobiasa oraz mieszkańców jego rodzinnych stron. Okazuje się, że tutaj każdy ma przeszłość, a Tobias być może znajduje się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Niby już podobne historie czytałem, ale na tyle dawno temu, że chętnie sięgnę po coś tego typu. Nie zaszkodzi bowiem spróbować czegoś z sprawdzonego tematu, szczególnie jeśli tajemnica pierwszego morderstwa zostanie naprawdę ciekawie napisana.


Na co liczę?
* twisty fabularne
* sensowne wyjaśnienie roli Tobiasa w zbrodni
* dynamiczną akcję (jak na kryminał)

Czego się obawiam?
* zbyt trywialnego zakończenia i motywu mordercy

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, bo dano nie czytałem nic z tego typu.

Cena: 39,90 zł
Gatunek: kryminał
Sugerowany wiek: 14+
Dotychczasowe recenzje: brak


Mama

Ciężko pisać takiej osobie, jak ja, która nie może mieć dzieci, a bardzo ich pragnie, o takich pracach. Niemniej to ważna praca, dlatego zdecydowałem się po nią sięgnąć i bardzo się cieszę, że wydawnictwo Media Rodzina mi ją przysłało. O czym jest? Cóż, tytuł mówi chyba wszystko. To pięknie zilustrowana historia o relacji matki z jej dzieckiem. Wychowano mnie w ogromnym szacunku do rodziców, szczególnie matki, która nigdy we mnie nie zwątpiła. Nawet gdy ja nie wierzyłem w siebie i niszczyłem własne życie, a przy okazji innych. Ta książka zdaje się być kwintesencją, przy czym nie jest to jedna historia, a zbiór wielu opowieści. Zdaje się, że do każdego rysunku przypisano jedną z nich w formie wiersza z mocnym przesłaniem. Jestem ciekaw czy praca poruszy także sytuację osób bezdzietnych, które bardzo chcą być matkami, ale z różnych przyczyn nie mogą.


Na co liczę?
* potężną hekatombę emocjonalną

Czego się obawiam?
* nadmiaru emocji

Czy kupił bym w ciemno?
Zważywszy na moją sytuację opisaną wyżej, to pytanie pozostawię bez odpowiedzi.

Cena: 35 zł
Gatunek: wiersz, obyczajowy, dramat
Sugerowany wiek: 10+
Dotychczasowe recenzje: brak


Angara, córka Bajkała

Syberyjska baśń ludowa znad Bajkału, zawitała u nas w formie przepięknie zilustrowanej książeczki. Za warstwę graficzną odpowiadają siostry Irina i Olga Jertachanowa i muszę przyznać, ze jestem pod wielkim wrażeniem ich prac. Już sama okładka przykuwa oko z daleka, za to co znajdziemy w środku jest boskie. Część grafik jest czarno-białych, znajdujących się pod tekstem, inne zajmują całą stronę, a pozostałe aż dwie strony. Już dla tych ilustracji warto nabyć tą książkę, jeśli ktoś interesuje się baśniami. Tekstu nie ma tutaj zbyt wiele, dlatego książka idealnie nadaje się jako lektura dla małych dzieci. Do tego sama baśń, o ile pamięć mnie nie myli, jest ciekawa i niesie solidny morał. Zatem osoby stęsknione za tym gatunkiem, spokojnie mogą sięgnąć po nową wersję ludowej opowieści wprost znad Bajkału.


Na co liczę?
* ducha starych ludowych podań
* obłędne ilustracje, uzupełniające opowiadaną historię

Czego się obawiam?
* niczego :)

Czy kupił bym w ciemno?
Z zawiązanymi oczami.

Cena: 29 zł
Gatunek: baśń, podania ludowe
Sugerowany wiek: 3+
Dotychczasowe recenzje: brak


Żubr Pompik

W końcu nadszedł czas na zapewne wyczekiwanego przez wielu żubra, co to Pompik się nazywa i wyszedł spod pióra Tomasza Samojlika. Oto najsłynniejszy polski żubr, przynajmniej pośród dzieci, bo dorośli wolą jego starszą wersję. Przygody sympatycznego zwierza, zamieszkującego naszą puszczę i kilka innych lasów, od lat śledzą dzieci. Powstał serial animowany, gra planszowa, ale najpierw była książka. W praktyce cztery, a tutaj prezentuję dwie z nich. W 2016 roku wydawnictwo Media Rodzina, wzięło pod skrzydła tą markę i mocno ją reaktywowało. Dzięki temu sympatyczny żubr doczekał się reedycji wydania książkowego oraz nowej, zeszytowej serii, którą przedstawię poniżej.Żubr Pompik: Wyprawy

Zostały wypuszczone w 2017 roku i obecnie są ciągle uzupełniane o nowe pozycje. Docelowo mają promować 23 Parki Narodowe, jakie znajdują się na terenie Polski. Na chwilę obecną ukazało się 6 zeszytów, przybliżających takie miejsca jak Bory Tucholskie czy Narwiańśki Park Narodowy. Książeczki zawierają mapę kraju z zaznaczonymi lokalizacjami poszczególnych parków, serię pytań sprawdzających wiedzę dziecka i ciekawie napisany wstęp. W formie wydawniczej wdać tutaj sporo podobieństw do innej serii zeszytowej tego wydawcy, czyli "Mądrej Myszy".


Na co liczę?
* przybliżenie dzieciom wartości polskiej przyrody
* zaszczepienie dbania o przyrodę
* ciekawe przygody Pompika

Czego się obawiam?
* myśliwych :)

Czy kupił bym w ciemno?
Dla dziecka tak, dla siebie nie widzę powodu. Za stary już jestem na takie rzeczy :)

Cena: 7,90 zł za zeszyt, 29 zł za książkę
Gatunek: dla dzieci, edukacyjna
Sugerowany wiek: 3+
Dotychczasowe recenzje: gra planszowa


Mysi domek

I na sam koniec tego zestawienia, zostawiłem coś, co przykuło moją największą uwagę na Targach książki w Opolu. Ogromne wydanie, przecudnie wykonane zdjęcia zamiast ilustracji i ciekawa opowieść. Tak, oto "Mysi domek", gdzie autorka Karina Schaapman wraz z pomocą fotografa Eddo Hartmanna dała mi odczuć powrót do lat mojego dzieciństwa. Trzy ogromne albumy, każdy o zupełnie innej tematyce, z masą przecudnych zdjęć makiet, będących ręcznie wykonanymi scenografiami teatru, lunaparku, domu i wielu innych miejsc. Poziom wykonania prac to majstersztyk. Dbałość o szczegóły jest wręcz kolosalna, przez co chce się móc obejrzeć to wszystko na żywo. Aż się prosi, aby powstał film zrobiony w technice poklatkowej, na bazie prac pani Schaapman.


Na co liczę?
* ciekawą opowieść
* powrót do świata starych animacji
* oszałamiające zdjęcia

Czego się obawiam?
* absolutnie niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Choćby dla samych zdjęć.

Cena: 35 zł
Gatunek: współczesna baśń, dla dzieci
Sugerowany wiek: 3+
Dotychczasowe recenzje: brak