31 października 2016

Krwawy test

W ostatnich latach nie często z rąk USA widzowie mogą otrzymać porządny horror psychologiczny. Co ja gadam - samych horrorów wartych polecenia jest bardzo mało. Dlatego każda tego typu produkcja jest witana zazwyczaj z ogromną dozą entuzjazmu, gdyż znacząco wyróżnia się ona na tle taśmociągowej pulpy. Jednak filmy ambitne, zrobione za małe pieniądze, do tego z ledwo znaną światowemu widzowi obsadą i niemal amatorską ekipą, potrafią nie tylko zaskoczyć ale i zadziwić. Do takich właśnie pozycji śmiało można zaliczyć Krwawy test, poruszający temat nad wyraz powszechny pośród szkolnej młodzieży i często ostro bagatelizowany – znęcania się nad słabszymi.

Fabuła opowiada o małej grupie tak zwanych "nieudaczników", którzy są traktowani przez szkolnych maczo oraz ich piękności jak śmiecie najgorszego sortu. Po kilku latach w liceum, codziennością stają się kpiny, psychiczne tortury czy publiczne poniżanie na oczach obojętnych na wszystko gapiów, wyznających zasadę "Co mnie nie dotyczy tego nie widzę". Dodatkowo problemy w domu i niezrozumienie przez najbliższych pogłębiają u prześladowanych nastolatków depresję i głęboko skrywaną frustrację wobec życia i samych siebie. Brak im fizycznej siły oraz publicznej odwagi aby móc otwarcie przeciwstawić się terrorowi. Pewnego razu, gdy emocje biorą górę nad rozsądkiem, pęka ostatnia bariera i przywódca "szkolnych nieudaczników" postanawia dać nauczkę wszystkim, którzy na to zasłużyli. Nie tylko oprawcom, ale też tym którzy byli obojętni na krzywdę i w milczeniu przypatrywali się wszystkiemu. Grupa pod pretekstem imprezy zwabia swe ofiary do opuszczonej chaty za miastem i tam najpierw ich odurza a potem krępuje łańcuchami. Kiedy ofiary budzą się, rozpoczyna się ich najgorszy koszmar w życiu - swoisty finalny test (The Final).


Z początku ma się wrażenie, że już to wszystko kiedyś gdzieś się widziało i tutaj pojawia się pierwsze miłe zaskoczenie. "Nieudacznicy" nie mają zamiaru nikogo zabijać, zamiast tego pragną pokazać swym oprawcom czym jest prawdziwe cierpienie. Co oznacza ból, bezradność, strach w obliczu siły, która ma nad tobą całkowitą kontrolę i może przy świadkach zrobić z tobą co zechce. Twórcy filmu uwiecznili ten aspekt wręcz fenomenalnie, a jednocześnie bardzo prosto. Przywódca grupy, zwany Dane, przebrany w makabryczny strój rzeźnika z "okaleczoną" maską przeciw gazową na twarzy, wybiera kilku najbardziej winnych z całego grona zebranych. Reszta ma natomiast patrzeć bezradnie jak ofiara jest katowana, tak samo jak czynili to w szkole. Co ważniejsze sama tortura nie jest śmiertelna, natomiast odbiera oprawcy jego największy atut – piękno, pewność siebie, siłę. Reszta zaś nie może nic zrobić tylko przyglądać się makabrycznemu widowisku. Dane nie poprzestaje tylko na torturach fizycznych, umiejętnie posługuje się też językiem sprawiając swym ofiarom tak samo okrutne psychiczne cierpienia. Zawsze przed przystąpieniem do okaleczenia swych ofiar, tłumaczy wszystkim dlaczego wybrał tą osobę, co skłoniło go do podjęcia decyzji do tego aby wybrany zbrodniarz stał się przykładem dla świata. Przerażające w tym wszystkim jest to, że jego słowa są okrutnie prawdziwe i słuszne. W oczach ludzi, zwłaszcza tych dręczonych, ci którym pomocnicy Dane'a zadają cierpienie w pełni na nie zasłużyli, gdyż sami robili to innym o wiele dłużej.

To pokazuje jaką przewagę nad ofiarą ma oprawca, szczególnie gdy publika w milczeniu aprobuje takie traktowanie. Kat wie kiedy uderzyć, jak powoli odbierać godność i poczucie godności swej ofierze, torturując ją ku własnej uciesze. Nie ma tutaj jakiegoś wielkiego celu. Robi to bo może. Nic więcej. Żadnych skrytych tajemnic, starych urazów czy prześladowania w domu. Wręcz przeciwnie rodzice pozwalają katu na wszystko, uczy się znośnie, a w towarzystwie błyszczy na każdym kroku odstawiając pokazówkę. Dlatego publiczność milczy lub wręcz się śmieje. Czy jednak będzie potrafiła to samo uczynić, gdy kat stanie się ofiarą? Gdy wszyscy razem są spętani łańcuchem i bezsilnie muszą przyglądać się jak ktoś obdziera komuś twarz. Wtedy dopiero widać, kto tak naprawdę ma odwagę i co jest gotów zrobić aby przetrwać lub pomóc innym.


Jednak pośród tej całej nienawiści i cierpienia, Dane wskazuje też pojedyncze osoby, które wstawiały się za "nieudacznikami". Tacy ludzie zasługują na odkupienie i nie powinni być ukarani w żaden sposób. Niestety w przypadku gdy znajdą się w nieodpowiedniej chwili i miejscu muszą stać się obserwatorami cierpienia lub zginąć. Zemsta nie uznaje wyjątków. Może się to wydawać chore, aczkolwiek scenariusz pokazuje w tym sporą dozę logiki.

Na pochwałę zasługują tutaj sami aktorzy. Mimo bardzo młodego wieku i w większości przypadków, skromnego doświadczenia filmowego, odegrali oni swe role wyśmienicie. Praktycznie każde z nich wcieliło się w swą postać bez zarzutów, umiejętnie prowadząc ją przez cały film. Dzięki temu możemy zaobserwować niemal każdy typ zachowania, od lodowatego spokoju po czystą histerię. Dodajmy do tego stosunkowo ubogą ale całkiem przyzwoitą oprawę dźwiękową a otrzymamy solidny klimat dreszczowca psychologicznego.

Niestety w wielu miejscach widać niski budżet oraz brak wprawy ekipy filmowej. Mamy kilka naprawdę kiepskich ujęć, niekiedy zdjęcia aż za bardzo biją amatorszczyzną zaś oświetlenie kuleje. Choć ten aspekt jest widoczny raczej w scenach plenerowych. Najbardziej zabolało gdy w dwóch scenach występują nie te postacie co powinny, przez co jeden z bohaterów ginie dwa razy. To naprawdę boli. Niemniej warto pochwalić kostiumy oraz realizm odgłosu wystrzałów z broni, które brzmią autentycznie, a nie super głośno niczym z kina akcji.


Krwawy test to naprawdę porządny kawał mocnego horroru, a raczej thrillera, dla osób ambitnych. Nie zobaczymy tutaj morza krwi czy kolejnego obleśnego lub zmutowanego mordercy, za to naszym oczom ukarze się prawdziwa ludzka bestia w postaci gniewu oraz nienawiści. Mimo tylu zalet, film ten raczej nie trafi do szerszego odbiorcy, gdyż wydaje mi się że jest zbyt poważny. Porusza bardzo mocny temat i przedstawia go w sposób jeszcze silniejszy, a ludzie nie tego oczekują od horroru. Z drugiej strony cieszę się, że ten film powstał. Pokazał w ten sposób przewagę fabuły nad oprawą.

OCENA - 7,5/10 

Film legalnie dostępny na serwisie CDA w usłudze Premium.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz