22 września 2016

Unboxing #76: Istanbuł wraz z dodatkiem

Eurogier jest mnóstwo na rynku i większość z nich ma podobny temat. Tak jest i tym razem, gdyż Istambuł oferuje nam handel towarami, tyle że tym razem na Bliskim Wchodzie. Tytuł pojawił się u nas dzięki wydawnictwu 2 Pionki, należącym do Portalu, i jest to jedna z ich większych oraz bardziej dojrzałych pozycji na rynku. Zobaczmy zatem co kryje pudełko, jak prezentuje się wszystko na pierwszy rzut oka oraz ile przyjdzie nam zapłacić za tą przyjemność.

Cena sugerowana za podstawkę to 130 zł zaś dodatek kosztuje 70 zł. Zatem jeśli chcielibyśmy kupić całość to jest to koszt rzędu 200 zł, choć dodatek pojawił się na rynku stosunkowo niedawno. Z drugiej strony w takich grach lepiej najpierw dobrze zaznajomić się z podstawową wersją, a dopiero potem sięgać po rozszerzenie do niej.Jeśli zaczniemy przeglądać sklepy internetowe to znajdziemy grę za nieco mniejsze pieniądze. W przypadku podstawki oferty oscylują głównie w granicy od 95 do 105 zł, zaś dodatek kosztuje około 60 zł. jako że jest on od niedawna na rynku, to próżno szukać go taniej. nie udało mi się jak dotąd znaleźć też ofert łączonych (podstawka + dodatek), choć w końcu pewnie i takie się pojawią.


Zajrzyjmy najpierw do większego pudła. Ma ono średnie rozmiary i jest w kształcie prostokąta, zatem spokojnie można je wrzucić do plecaka, co jest niezwykle użyteczne. Gdy zajrzymy do jego wnętrza natrafimy na całkiem spory oraz różnorodny zestaw komponentów.
* 16 płytek lokacji
* 5 płytek wózków (plansze graczy)
* 15 pasków rozszerzeń wózka
* 26 kart bonusowych
* 16 żetonów meczetów
* 10 żetonów popytu
* żeton pierwszego gracza
* 5 płytek z skrótami zasad (po 1 na gracza)
* 57 żetonów monet (30x1, 15x5 i 12x10)
* 32 plastikowe rubiny
* 4 drewniane znaczniki poczty
* 20 drewnianych znaczników graczy (po 4 na gracza)
* 5 drewnianych pionów rodu (po 1 na gracza)
* 25 drewnianych dysków pomocników (po 5 na gracza)
* 5 grubszych dysków kupca (po 1 na gracza)
* drewniane piony burmistrza (fioletowy) i przemytnika (czarny)
* naklejki na pionki (burmistrz, przemytnik i kupcy)
* 2 kostki k6 (standardowe)
* instrukcja


Od strony jakościowej naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Wydawca zadbał nawet o spory pakiet woreczków strunowych, zatem w pudełku panuje porządek. Do tego wszelkie kafelki i płytki są wykonane z grubej warstwy tektury, elementy drewniane również prezentują wysoki poziom podobnie jak karty. Całość okraszono miłą dla oka szata graficzną, a co ważniejsze czytelną. Instrukcja też jest napisana porządnie, do tego zwięźle i bardzo prostym językiem. Zatem w tym punkcie nikt nie powinien mieć cienia problemu aby opanować szybko zasady i biegle umieć je tłumaczyć współgraczom.


Dodatek stoi na podobnym poziomie i trzeba przyznać, że wkłada od strony komponentów całkiem sporo. W dużo mniejszym pudełku względem podstawki, znajdziemy bowiem:
* 6 nowych lokacji
* 8 żetonów tawerny
* 18 nowych kart bonusowych
* 20 kart gildii
* 30 drewnianych znaczników worków z kawą
* żeton bakszyszu
* drewniany znacznik blokady
* drewniany pion handlarza kawą
* 5 dodatkowych rubinów
* arkusz z naklejkami (handlarz kawą oraz zapasowe naklejki do podstawki)
* instrukcję


Bardzo cieszy fakt, że dorzucono pełen arkusz naklejek. Jeśli bowiem poprzednie się zniszczą to mamy drugie w rezerwie, choć wątpię aby taka sytuacja mogła mieć miejsce. No chyba że uszkodzimy coś przy wyklejaniu. Co zaś się tyczy nowych zasad to nie ma ich super dużo, jednak zdaje się iż będą miały spory wpływ na samą rozgrywkę. Cieszą też zupełnie nowe lokacje oraz nowe zestawy kart, dające graczom więcej dróg do zdobywania punktów. Na upartego całość można też schować w jednym pudełku z podstawką, ale wtedy trzeba by usunąć wypraskę.


Co cieszy:
* pancerna jakość elementów
* ładna szata graficzna
* próg wejścia wydaje się być bardzo niski
* dużo komponentów
* uczciwa cena
* dobrze napisana instrukcja
* dodatek wprowadza nowe mechaniki

Co budzi wątpliwość:
* obawa że wypadnie nam klasyczny klon euro
* zakup podstawki i dodatku jednocześnie mocno osuszy nam portfel

Domniemany poziom ryzyka przy zakupie "w ciemno":
Zdecydowanie niski. Istambuł zapowiada się na klasyczne euro jakich wiele na rynku, jednak od strony jakościowej stoi na bardzo wysokiej pozycji. Jeśli zatem jesteśmy fanami tego gatunku to śmiało możemy kupować. Raczej nie pożałujemy wydanej kasy. Inni też mogą się pokręcić wokół tego tytułu i się na niego skusić, gdyż próg wejścia dla nowicjuszy nie wygląda na zbyt wysoki, a instrukcja tłumaczy zasady wręcz łopatologicznie.