13 maja 2016

Unboxing #59: Wybuchowa mieszanka

Kto czytał serię o Harrym Potterze, z pewnością pamięta zajęcia z warzenia eliksirów. Harry wielokrotnie popadał w niełaskę u Snape'a, a jego kariera alchemiczna odmieniła się dopiero wraz z przybyciem profesora Horacego Slughorn'a. Wybuchowa mieszanka, w wielu punktach nawiązuje do słynnej książki o młodym czarodzieju, dając nam poczuć magię warzenia mikstur. Na szczęście nie będą one wybuchać, dymić czy tworzyć inne niepożądane efekty, mogące odbić się uszczerbkiem na zdrowiu, tylko bawić.

Bazowy koszt gry to 130 zł i jest to zdecydowanie uczciwa kwota, patrząc po tym co mamy w środku pudełka. Po przejrzeniu ofert sklepów internetowych, dowiemy się że pułap cenowy zaczyna się od 93 zł i powoli mknie ku kwocie sugerowanej. Jednak główny zakres obejmuje widełki 95-109 zł, zatem po dodaniu kosztów wysyłki, wychodzi niewiele taniej od tego gdybyśmy grę nabyli w sklepie stacjonarnym.


Jeśli już zdecydujemy się na zakup to otrzymamy klasyczne (jak na Rebla) pudło z grą, wypełnione po brzegi komponentami. Wybijanie wszystkich żetonów zajmie trochę czasu, a miejscami należy to robić delikatnie (płytki mikstur, zawierające "dziurki" na szklane kule) aby nie uszkodzić grafik. Po skończonej pracy dostaniemy sporo komponentów oraz solidną garść konfetti. Cała gra składa się z:
* instrukcji
* 64 płytek eliksirów (w sumie 8 rodzajów)
* 80 szklanych kulek ingrediencji (po 20 na kolor)
* 8 zapasowych kulek (po 2 na kolor)
* 15 żetonów biegłości
* 21 żetonów drobnej pomocy
* żeton pierwszego gracza
* 4 plansze stanowisk alchemicznych
* podajnik na ingrediencje spod szyldu "Zrób to sam"


W pierwszej kolejności należy pochwalić wydawcę za solidną, miejscami wręcz pancerną, jakość komponentów. Mamy tutaj do czynienia z grubą tekturą, ładnymi szklanymi kulami oraz bardzo klimatycznie wykonanymi grafikami. Całość przykuwa oko, a jednocześnie podczas rozgrywki go nie męczy. Do tego na każdym kroku czuć magię, a wspomnienia z lektury przygód Harrego Pottera, same wręcz się nasuwają. Jakość elementów cieszy szczególnie przy samym podajniku, który z początku wydawał mi się dość wątłej konstrukcji, jednak szybko się okazało, że to naprawdę solidna robota.


Samą instrukcję napisano porządnie, podając w niej masę przykładów. Bardzo szczegółowo opisano też tam jak złożyć podajnik na szklane kule oraz co gdzie powinno się znaleźć w pudełku, podczas składania gry. Jest to bardzo pomocne, gdyż na pierwszy rzut oka wypraska wydaje się być za mała. Na szczęście jest to mylne wrażenie,zaś całość spisuje się perfekcyjnie, nawet jeśli przechylimy pudło do góry dnem. Jedyne do czego mógłbym się faktycznie przyczepić, to niezrozumienie niektórych zasad podczas pierwszej lektury instrukcji. W kilku punktach trzeba trochę lawirować, aby załapać o co chodzi w całej grze, zatem totalni laicy mogą mieć z początku problem z szybkim opanowaniem zasad.


Co cieszy:
* uczciwa cena
* świetna jakość wykonania
* szata graficzna
* wstawki humorystyczne w instrukcji
* klimat
* zapasowe kule
* świetnie pomyślana wypraska
* darmowa porcja konfetti :)

Co budzi wątpliwość:
* pewne niejasności kilku zasad podczas pierwszej lektury instrukcji
* kolory kul żółtych i czerwonych potrafią zlewać się w ostrym lub sztucznym świetle

Domniemany poziom ryzyka przy "zakupie w ciemno":
Dla fanów gier logicznych i familijnych - żaden. Dla pozostałych niski, o ile nastawimy się, że sięgamy po tytuł rodzinny, nie zaś przeznaczony tylko dla najmłodszych. Wybuchowa mieszanka prezentuje się rewelacyjnie, zatem idealnie nadaje się na prezent. Do tego wygląda na wcale nie taką prostą zabawę, gdzie bardziej od szczęścia liczy się rozum. Dlatego szczerze polecam zainteresować się tym tytułem.