25 lutego 2016

Hollywood

Błysk fleszy, zapach bogactwa oraz sławy i gorycz porażki. Są to rzeczy bardzo dobrze znane wielu ludziom z środowisk filmowych. Dzięki grze Hollywood możemy wejść w ich skórę i samemu zawalczyć o złote statuetki i góry gotówki. Aby tego dokonać musimy najpierw nakręcić kasowy film, a do tego potrzeba nie tylko budżetu, ale również utalentowanych ludzi od scenarzystów począwszy na aktorach skończywszy. Zaczyna się zatem wyścig, którego finał rozegra się na czerwonym dywanie Akademii Filmowej.

W świetle jupiterów

W unboxingu przedstawiłem zawartość gry oraz wspomniałem, że występuje w niej mechanizm licytacji. Dlatego przystępując do testów nad nią bardzo się go obawiałem, gdyż podejrzewałem że może on nie zadziałać w rozgrywkach na 2 lub 3 osoby. Na szczęście już pierwsza partia rozwiała w tej materii pełnię moich obaw. W praktyce licytacja ogranicza się bowiem do zdobycia dodatkowych kart, zaś nie jest głównym źródłem ich pozyskania. Dlatego ten element mechaniki sprawdza się doskonale, niezależnie od liczby grających.

Sama rozgrywka, jak i przygotowanie gry, nie są jakoś specjalnie długie ani trudne. Gracz wybiera jeden z dostępnych w grze kolorów i otrzymuje przypisane mu 5 kart licytacji, 7 żetonów licytacji i planszę gracza. Na środku stołu rozkładamy planszę główną, zawierającą tor zysku i miejsca na zdobyte karty oraz karty do licytacji. W górnym lewym rogu ustawiamy 3 figurki nagród, pod nimi zaś kładziemy żetony 100 milionów, a obok na wyznaczonych miejscach, potasowane talie kart podstawowych (niebieski rewers) i talię bezwartościowych scenariuszy (czerwony rewers). Pole drugiego reżysera w podstawowej wersji gry jest puste. Znaczniki graczy ustawiamy na torze zysku na wartości 12, oznaczającej kapitał początkowy naszego studia. Karty gwiazdorskie (szary rewers) tasujemy i układamy w zakryty stos na osi licytacji (dół planszy głównej) na pozycji o numerze jeden większej niż liczba biorących w rozgrywce graczy. Na koniec odkrywamy po jednej karcie gwiazdorskiej na każde puste pole na lewo od talii i zaczynamy zabawę.


Cała gra dzieli się na 3 lata (rundy), których uwieńczeniem jest wybór najlepszego filmu i wręczenie mu statuetki. Poszczególny rok składa się z 7 faz podczas których gracze będą starali się pozyskać nagrodę dla siebie, ale przede wszystkim zarobić jak najwięcej na swojej produkcji, gdyż zwycięża ten kto na koniec zgromadzi najwięcej kapitału.

FAZA 1: Wylosowanie karty gwiazdorskiej
Każdy gracz dobiera po jednej karcie gwiazdorskiej (szary rewers) na rękę. Ogląda i odkłada zakrytą na swoją planszę.

FAZA 2: Dobranie 7 podstawowych kart
Każdy dobiera 7 kart podstawowych na rękę (niebieski rewers), po czym wybiera jedną z nich i odkłada na swoją planszę. Następuje przekazanie kart w lewo oraz wybór kolejnej karty z otrzymanych i tak aż nie zostanie nam już nic na ręce. Karty należy łączyć w kombinacje, tak aby zgadzały się ikonami filmów (romans, horror, komedia, akcja). W dowolnej chwili gracz może przejrzeć co odłożył już na swą planszę.

FAZA 3: Licytacja 1 karty gwiazdorskiej
Teraz gracze licytują się o dodatkową jawną kartę gwiazdorską z pośród tych jakie są dostępne na planszy głównej. Wykorzystują do tego celu żetony i karty licytacji. Każdy w tajemnicy wybiera żeton określający którą kartę chce zakupić (np. karta na pozycji 2 ma przypisany żeton z liczbą 2) oraz kartę licytacji opisująca za ile chce nabyć ową kartę. Gdy wszyscy już zadeklarowali swój wybór, odkrywa się najpierw żetony i przypisuje do licytowanych pozycji, a następnie ujawnia wartość kart licytacji. Osoba która ma najwyższą wartość, przy danej karcie gwiazdorskiej, płaci koszt który zalicytowała i zabiera kartę swej puli na planszy. Faza dobiega końca gdy każdy gracz zdobył choć jedną kartę.

FAZA 4: Produkcja filmów
Z wszystkich kart zebranych w poprzednich fazach, gracz składa komplety składające się na filmy. Może stworzyć jedną wielką produkcję (np. z 7-9 kart) albo kilka mniejszych (np. 3 z 3 kart każdy). Pojedynczy film musi składać się z minimum 3 kart i zawierać scenariusz, reżysera, aktora lub aktorkę (film może zawierać maksymalnie duet aktorów). W tej fazie gracz może odrzucić dowolną liczbę kart i w ich miejsce dobrać bezwartościowe scenariusze, które pozwalają mu stworzyć film. W sporadycznych sytuacja zdarza się, że brakuje reżysera i wytwórnia nie da rady w tym roku zrobić żadnego filmu.

FAZA 5: Obliczanie zysku
Teraz gracze sprawdzają ile pieniędzy zyskali dzięki tegorocznym produkcjom jakie stworzyli. Mamy kilka kryteriów i każde oblicza się osobno, dodając ich wartość do naszego majątku na torze zysku.
  • liczbę kart w poszczególnym filmie
  • gatunek filmu, czyli ile kart miało tą samą ikonę co ikona scenariusza
  • parę: aktor i aktorka
  • ilość symboli złotych monet nadrukowanych na kartach
  • ekipę filmową, czyli karty ze specjalnymi zdolnościami (zielone tła)
FAZA 6: Przyznanie nagrody film roku
Zliczamy symbole statuetek na wystawionych kartach i ten film, który ma ich najwięcej zdobywa nagrodę (daje ona punkty na koniec gry). Jeśli mamy remis, to pozostali gracze wybierają z pośród remisujących zwycięzcę. Jeśli nadal mamy sytuację patową, to statuetkę zabiera ten, który żadnej nie zdobył, a w przypadku dalszego braku rozstrzygnięcia sporu, ten kto ma miej pieniędzy. Może się zdarzyć tak że nikt statuetki nie zdobędzie i wtedy usuwa się ja z gry.

FAZA 7: Czyszczenie
Gracze odkładają wszystkie zdobyte w tej rundzie karty do archiwum na swej planszy, włącznie z tymi, których nie wykorzystali. Następnie zaczynamy nową rundę, począwszy od fazy 1.


Po trzech rundach gra się kończy. Gracze podsumowują swoją gotówkę oraz ci którzy zdobyli statuetki dodają do wyniku wartość równą liczbie symboli Film Roku na wszystkich kartach ze swego archiwum, pomnożoną przez ilość zdobytych statuetek. Kto ma więcej pieniędzy wygrywa. jeśli mamy remis, zwycięzcą zostaje ten, kto zdobył więcej statuetek.

Dodatki, czyli planszowe DLC

Do gry dołączono trzy mini-dodatki, których można używać oddzielnie lub je łączyć. Są wyjątkowo użyteczne, gdyż bardzo rozbudowują mechanikę gry, zmieniając mocno charakter rozgrywki, dzięki czemu unikamy efektu powtarzalności. Niestety dodatki nie niwelują całkowicie efektu śnieżnej kuli, opartej na fartownym dobraniu kart w fazie 1 i 2, co szczególnie odczuwalne jest w rozgrywkach dwuosobowych. W pudełku znajdziemy następujące zestawy dodatkowych kart:
  • Festiwal - wprowadza on 6 unikatowych kart festiwali, które mocno zmieniają zasady. Na początku tasujemy wszystkie karty, kładziemy w formie zakrytej talii koło planszy głównej, po czym odkładamy do pudełka 3 wierzchnie karty, bez oglądania ich. Z początkiem rundy, zanim rozegramy fazę 1, odkrywamy jedną kartę festiwalu. Wprowadza ona nowe mechaniki na czas tej konkretnej rundy, które są nadrzędne i mogą łamać podstawowe zasady gry.
  • Łowcy nagród - dodatek urozmaica główną grę o nowe karty specjalne, które można wykorzystać podczas tworzenia filmu. Główną ich cechą jest zwiększenie rywalizacji o nagrodę Film Roku. Dodatkowo wprowadzają stos kart "Reżyser drugiej ekipy" niwelującej zjawisko braku reżysera podczas zbierania kart. Dzięki temu zawsze mamy alternatywę zarówno na scenariusz jak i reżysera, więc zostaje pozyskanie aktora lub aktorki aby móc nakręcić film.
  • Za kulisami - znacząco zwiększa negatywną interakcję w grze, wprowadzając przed-fazę w fazie 3 gry, mocno mieszając na arenie. Dodatek składa się z 16 kart, które wprowadza się do podstawowej talii. Mechanizm polega na wyłożeniu dowolnej liczby kart z tego dodatku (oznaczonego literą K) przed jednym lub kilkoma graczami, nim zacznie się licytacja o kartę gwiazdorską (faza 3). Gracz może spasować i nic nie wykładać. Gdy każdy podjął decyzję, odkrywamy przydzielone karty i dodajemy je do zdobytych przez niego kart z poprzednich faz. Gracz musi, o ile to możliwe, użyć kart Kulis, które zawsze mają negatywne działanie na film.


Blask sławy dla najmłodszych

Hollywood to porządna gra, która powinna przypaść do gustu najmłodszym oraz familijnym graczom. W swej podstawowej formie jest banalnie prosta, a do tego na tyle rozbudowana, że zmusi laików do większego główkowania niż np. Monopoly. Niestety bez dodatków szybko okazuje się być dość oklepana i sucha. Dlatego bardzo dobrze, że Egmont dołączył ich pełen pakiet do pudełka, bo tym samym znacząco podniósł nie tylko grywalność ale również różnorodność poszczególnych rozgrywek. Mimo tego Hollywood nadal słabo spisuje się jako tytuł dla dwóch osób. Da się przy tym bawić, jednak ograniczony czas. Zdecydowanie lepiej wypadają rozgrywki 3-6 osobowe, przy czym im nas więcej tym rywalizacja jest zacieklejsza oraz występuje większy obrót kartami. Polecam zatem ten tytuł dzieciom oraz miłośnikom dynamicznych gier familijnych, jednak tylko wtedy gdy cała rodzina usiądzie do stołu z grą.

Plusy:
+ prosta w opanowaniu mechanika, która składa się z wielu elementów
+ szata graficzna oraz nawiązania do świata filmu poprzez satyryczne obrazki
+ wyważony czas gry
+ mini-dodatki znacznie poprawiające mechanikę
+ negatywna interakcja którą można dozować (mini-dodatki)
+ solidne wykonanie
+ cena

Minusy:
- w swym standardowym wariancie, gra szybko staje się sucha
- rozgrywka dwuosobowa jest zwyczajnie nudna
- pojawiający się czasem efekt śnieżnej kuli, szczególnie w partiach 2-3 osobowych
- przy 5-6 osobach pożera masę miejsca na stole

Ocena - 8/10

* zdjęcia pochodzą z innych serwisów, gdyż obecnie mój aparat cierpi na kryzys twórczości :)