9 października 2015

Unboxing #49: Hollywood

Ileż to osób na świecie nie marzy o karierze w branży filmowej. Gdy słyszymy słowo "film" mimowolnie zaczynamy widzieć wielki napis Hollywood na zboczach koło Los Angeles. Wydawnictwo Egmont postanowiło w kraju nad Wisłą przemycić do fanów planszówek trochę srebrnej magii, związanej z pracami nad filmem. W ten oto sposób na półkach sklepów pojawiła się gra Hollywood, a dziś przyjrzymy się temu co skrywa za kurtyną i jaki budżet będzie od nas wymagany aby móc stać się wschodzącą ikoną świata filmu.

Tytuł jest skierowany do familii i dzieci, a w pojedynczej partii może wziąć udział od 2 do 6 graczy. Czas rozgrywki to około 45 minut, zaś próg wejścia sugerowany na pudełku to 10 lat. Reasumując, pod tym kątem mamy klasyczne wymagania odnośnie gier familijnych. Jak to wygląda po lekturze instrukcji? Cóż, czas gry z pewnością może przekroczyć godzinę przy składzie 5-6graczy, szczególnie jeśli natrafimy choć na jedną osobę próbującą kombinować. Należy nadmienić, że w rozgrywce występuje etap gdzie gracze licytują się między sobą o karty, a takie mechaniki zawsze wydłużają zabawę. Dlatego sugerowany czas gry lepiej rozpiąć na osi 45-90 minut i nastawić się na to, że rozgrywka w grupie 4-6 osób będzie znacznie ciekawsza i trudniejsza od składu 2-3 osobowego. Co do sugerowanego progu wejścia można się zgodzić z tym nadrukowanym na pudełku. Zasady w instrukcji przedstawiono klarownie, z masą przykładów i nawet totalny laik, mimo że zajmie mu to więcej czasu, w końcu zrozumie jak działa cały mechanizm gry.


Co jednak poza sama instrukcją znajdziemy w tym dość dużym pudełku? W sumie całkiem sporo. Mamy więc:
* plansze główną
* 3 tekturowe figurki "Film Roku" z podstawkami
* 6 plansz graczy (każda w innym kolorze)
* 6 żetonów o wartości 100 milionów
* 42 żetony licytacji (po 7 na gracza)
* 16 kart bezwartościowych scenariuszy
* 126 kart podstawowych
* 36 kart gwiazdorskich
* 30 kart licytacji (po 5 na kolor)
* 6 znaczników graczy (po jednym na osobę)
Do tego wszystkiego dochodzą 3 zestawy kart będących dodatkami. Takie swoiste DLC z świata gier komputerowych, których zasady opisano na końcu instrukcji i służą głównie rozwinięciu gry, gdyby ta się już znużyła w swej podstawowej wersji. Są to:
* Festiwal - zawiera w sumie 6 kart festiwali, jest najmniejszym i najprostszym dodatkiem.
* Łowcy Nagród - wprowadza 8 kart podstawowych, 12 kart gwiazdorskich i 6 kart reżyserów drugiej ekipy.
* Za kulisami - wprowadza 16 zupełnie nowych i silnych kart do talii podstawowej.
Do tego wszystkiego dołączono spory pakiet woreczków strunowych, dzięki czemu nie będziemy mieć w pudełku chaosu, zaś wypraska utrzymuje w ładzie plansze oraz spakowane komponenty.

Od strony wizualnej i jakościowej do niewielu rzeczy można się tak naprawdę przyczepić i w większości jest to zwykłe marudzenie. poza jednym - karty są bardzo giętkie, tak więc łatwo je zniszczyć, szczególnie an brzegach. Zatem dla zaawansowanych graczy, bez koszulek ochronnych na karty ani rusz. Mogą to być sztywne protektory do MtG, choć te z Yu-Gi-Yo sprawdzą się prawdopodobnie lepiej. Graficznie jest naprawdę świetnie. Obrazki są ładne, przejrzyste i w humorystyczny sposób nawiązują do prawdziwych postaci oraz produkcji świata Hollywood. Z pewnością koneser kina, szczególnie współczesnego, znajdzie karykatury wielu znanych osobistości. Szkoda tylko że figurki "Film Roku" są tekturowe, bo aż prosi się aby były wykonane z plastiku i imitowały Oskary.


Jeśli idzie o cenę to wedle danych z interenetu rozciąga się w skali od 65 do aż 108 zł. Jednak sporo niższych cen to aukcje na Allegro, zatem faktyczna propozycja rozpoczyna się na pułapie 85 zł. Zważywszy na jakość wykonania, liczbę komponentów i do jakiego targetu jest skierowana, cena jest uczciwa. Szczególnie jeśli szukamy ciekawego prezentu dla dziecka lub familii.

Co cieszy:
* bardzo dobrze opracowana instrukcja
* pakiet 3 dodatków do gry dołączonych do zawartości pudełka
* rozsądna cena
* ładna szata graficzna i ukryty w niej humor
* można grać aż w 6 osób

Co budzi wątpliwość:
* jest mechanika licytacji, zatem zabawa w 2-3 osoby może okazać się nudna
* zbyt wątłe karty, które łatwo zmiąć czy uszkodzić na brzegach
* figurki mogłyby być plastikowe (choć to zwykłe czepialstwo z mojej strony)

Domniemamy poziom ryzyka przy "zakupie w ciemno":
Niski dla laików i większości graczy, bardzo niski dla miłośników gier licytacyjnych. Bardzo cieszy fakt że mamy zaserwowane mini-dodatki w pudełku, co z pewnością wydłuży życie gry, choć nadal obawiam się, że w małym gronie graczy umrze ona ze względu na mechanizm licytacji. Dlatego dziwi oznakowanie na pudełku sugerujące że można grać w dwie osoby.

Dane podstawowe:
* Wydawca - Egmont
* Wersja - Polska, gra niezależna językowo
* Ilość graczy - od 2 do 6
* Próg wejścia - od 10 lat
* Przewidywany czas gry - ok 45 minut
* Faktyczny czas gry - od 45 do 90 minut
* Cena sugerowana - 99,90 zł
* Typ - Familijna