8 kwietnia 2018

Unboxing #122: Kieszonkowiec - nowe edycje

O serii "Kieszonkowiec" pisałem już kilkukrotnie. Najpierw zaprezentowałem unboxing pierwszej serii tych gier, mocno nastawionej na naukę języka angielskiego oraz matematykę. Potem każdą z osobna zrecenzowałem, dzieląc na kategorię językową oraz logiczną. Tam omówiłem szczegółowo mechaniki rozgrywki, bowiem seria posiada kilka wariantów zabawy. Dziś nie będę już tego powtarzał, zatem zainteresowanych odsyłam do linków powyżej. Zaprezentuję natomiast drugą serię "Kieszonkowca", o wiele bardziej różnorodną tematycznie i gatunkowo, choć nadal bazującą na mechanice klasycznego quizu. Zapraszam zatem do lektury niniejszego materiału, będącego jednocześnie swego rodzaju miksem unboxingu i recenzji.

Zacznijmy od przedstawienia ogólnego serii, bo nie każdy miał z nią styczność. "Kieszonkowiec" to podręczny quiz, w który można grać samemu (wybrane pozycje) lub w większym gronie. Część z tytułów opiera się na mechanice rozwiązywania zagadek, inne to różne warianty memory, a kolejne są typowymi quizami z wachlarzem sugerowanych odpowiedzi. W przypadku drugiej serii dochodzi na tym polu kilka nowych wariantów. Oprócz standardowego klepaka, czyli kto pierwszy zaklepie prawidłową kartę, dochodzą wyścigi (rozgrywki drużynowe), kolekcjonowanie konkretnych zastawów kart czy dokładanie kart do setu. Oczywiście nie każdy zestaw posiada ten sam zestaw wariantów, bowiem niektóre wersje to klasyczne quizy. 

Zacznijmy zatem od nich, bowiem dominują i poruszają naprawdę ciekawe tematy. Każdy z zestawów quizów składa się z 165 pytań, do których podano trzy podpowiedzi. Co jednak ważniejsze, zamiast klasycznego systemu podania prawidłowych odpowiedzi, autorzy na odwrocie kart wrzucili opisowe wyjaśnienie danego zagadnienia. Dzięki temu możemy poznać naprawdę bardzo dużo informacji, mogącymi być nie lada ciekawostką podczas rozmów w towarzystwie lub ze znajomymi. Dla przykładu przedstawię pytanie z "Kieszonkowca filmowego". W 1927 roku na wielkim ekranie pojawiają się pierwsze:
A. filmy
B. filmy pełnometrażowe
C. musicale
Odpowiedź prawidłowa to C, natomiast na odwrocie karty znajdziemy taki oto opis, który pozwolę sobie zacytować w całości:
"W 1927 roku odbył się pierwszy pokaz filmu z dźwiękiem (Śpiewak jazzbandu) braci Warnerów. Przejście od ery kina niemego do dźwiękowego przedstawia komedia "Deszczowa piosenka" (1952). Pierwszy film pełnometrażowy "The Story of Kelly Gang" powstał w 1906 roku, a w 1896 roku premierę miał słynny, trwający 50 sekund dokument, "Wjazd pociągu na stację La Ciotat" braci Lumiere."
Jak widzicie taka skondensowana wiedza, jest tutaj wyłożona bardzo dobrze.


Tematycznie mamy na tym polu prawdziwy raj. PRL w pigułce, teorie spiskowe gdzie autorzy wyśmiewają się sami z siebie, klasyka kina czy popkultura. Chyba lepszej mieszanki na rozpoczęcie wiosny i zbliżające się lato, nie mógłbym sobie wyśnić. Kalejdoskop pytań jest tak przebogaty i różnorodny, że jeśli zapamiętamy z tego choć ułomek informacji, to będziemy mogli zagiąć nieraz naszych towarzyszy rozmów. Teoretycznie jest to wiedza nieprzydatna, ale z drugiej strony dzięki niej możemy naprawdę zabłysnąć. Pozostałe dwa Kieszonkowce dotyczą przyrody oraz geografii. Tutaj mamy już klasyczne rozgrywki, nastawione głównie na warianty 3-8 osobowe, w tym drużynowe. Nie dostarczą nam już takiej ilości informacji co wcześniej wymienione quizy, ale też mają swój target docelowy w postaci dzieciaków. Starsi raczej będą się przy nich nudzić, chyba że lubią gry w zbieranie par lub układanie setów.

Co cieszy:
* ogromna ilość wiedzy, pozornie bezużytecznej, w quizach
* jakość wykonania
* przekrój tematyczny
* niska cena
* nie nudzi się
* idealna na imprezy towarzyskie

Co budzi wątpliwość:
* wersje przyrodniczo-geograficzne mają wąski zakres odbiorców

Domniemany poziom ryzyka przy zakupie w ciemno:
Chyba żaden, bowiem doskonale wiemy po co sięgamy, a jest to dobre. Naprawdę dobre w swoim gatunku. Naprawdę ciężko obecnie znaleźć coś co w tej cenie, będzie miało taki potencjał i było tak kompaktowe jeśli idzie o pudełko.

Cena: 17,99 zł za opakowanie
Gatunek: quiz, pamięciowe
Sugerowany wiek: 8+
Wydawnictwo: Edgard

Oficjalna strona wydawnictwa Edgard