14 sierpnia 2017

Amatorskie talie #20: Towarzysze Aeli (zmodyfikowana)

Kiedy dowiedziałem się, że jedna z talii w dodatku "Bohaterowie Skyrim" będzie opierać się na wilkołakach, byłem wielce rad. Nie dość że to moja ulubiona mitologiczna rasa, to mechanika "Bestii", dostających sporego buffa po zbiciu wrogiej runy zapowiadała się ciekawie. Niestety całość okazała się co najwyżej przeciętna i po dziś nie widzę zbyt wielu talii opartych na wilkołakach. Owszem, kilka kart jest całkiem dobrych, jednak sporo tutaj mało efektownej drożyzny i ciekawsze decki można zrobić na samych wilkach z wiłami i bestiami. "Towarzysze Aeli" okazali się zatem niewypałem i nawet po zmodyfikowaniu decku, nie radził on sobie jakoś szczególnie dobrze. Wyszedł z tego raczej fundeck niż talia do rozgrywek rankingowych czy na wyzwania. Choć przy dobrym ustawieniu ręki potrafi zabłysnąć.

Budowa tali

Podstawą są karty z funkcją bestii i wyciszenia. Te drugie mają ułatwić obejście wrogiej obrony aby móc zbić runę, gdy na stole będziemy mieć karty pierwszego typu. Muszę zaznaczyć, że usunąłem z pierwotnego decku wszystkie wilkołaki, a zostawiłem jedynie jednostki z funkcją "Bestii". czemu? Gdyż zastąpiłem je Siewcą zemsty, nieraz ratującym nam tutaj tyłek przed klęską. Nie dość że ma ochronę i jest silny to po śmierci zadaje 5 pkt obrażeń wrogiemu herosowi, co daje niemal 100% szans na zbicie runy. O ile przeciwnik się masowo nie leczy. Jeśli idzie o karty mogące transformować się w wilkołaki to powiem uczciwie, że nie zrobiły na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia. Teoretycznie są silne, bo dostają dodatkowy atak i obronę, a przy tym często jakieś słowo kluczowe, tylko, że bez przemiany potrafią być słabe. Nie wszystkie, ale mimo to na chwilę obecną, gdy piszę ten tekst, furory nie robią. Jednak, jak wspomniałem wcześniej, przy dobrym ustawieniu ręki mają szansę pokazać kły i dotkliwie pokąsać. Deck prezentuje się zatem następująco:

STWORZENIA (38)
* 3x Ognisty chochlik
* 3x Kapitan klanu orków
* 3x Nowicjuszka kręgu
* 3x Obrońca niewinnych
* 2x Straż przednia Gromowładnych
* 3x Ponury tarczownik
* 3x Strażnik bramy Morkul
* 3x Zwiastun towarzysza
* 2x Prządka Kości Ziemi
* 1x Reive, mistrz miecza
* 2x Kapłan z Shadowfen
* 3x Mścicielka półświatka
* 3x Obrońca z Białej Grani
* 3x Siewca zemsty
* 1x Aela Łowczyni

AKCJE (9)
* 3x Szybki strzał
* 3x Miażdżący cios
* 3x Nocna obłąwa

PRZEDMIOTY (3)
* 3x Kościany łuk

Sumaryczna wartość talii w kryształach: 8300
Spis talii na deck builder

Jak grać

Taktyka walki w dużej mierze zależy od tego czy na rękę dobierzemy karty z funkcją Bestii. Jeśli nam nie podejdą, to mamy dość jednostek na szybki atak, w tym Ogniste chochliki i Reive, którzy zadają bezpośrednie obrażenia. Pozwala to wyminąć ochronę przeciwnika, którą w międzyczasie spokojnie dobiją nasze karty z wyciszeniem. Tutaj bardzo pomocny może okazać się nie tylko Kapłan z Shadowfen, mogący niszczyć również karty wsparcia, ale także Prządka kości Ziemi, która po wyciszeniu jednostki zadaje jej 1 pkt obrażeń. Bardzo przydatny okazuje się Kościany łuk, szczególnie gdy na stole leży kilka kart z nieaktywowaną jeszcze bestią. Łuk nie tylko zwiększa atak, ale także wycisza dowolną, wroga jednostkę, tym samym otwierając nam drogę do runy wroga. Sama Aela jest również czasami przydatna, ale o wiele bardziej sprawdza się Siewca zemsty i Ponury tarczownik w swojej wilczej formie, gdyż wtedy dysponuje Wysysaniem.

Zagrożenia

Najgorszym z możliwych są talie oparte na proroctwie. Wtedy zbijanie run jest bardzo ryzykowne i może szybko obrócić się przeciwko nam. Przeciw takim taliom należy grać bardzo rozważnie, nie rzucając się od razu z atakiem. Wadą jest też bardzo niski dociąg dodatkowych kart oraz prawie zerowe leczenie. Należy mieć to na uwadze, bo ogrom naszych stworów ma niski koszt wystawienia, więc szybko możemy wypstrykać się z kart.

Zalety:
* łatwa w złożeniu
* dużo tanich, w koszcie wystawienia, kart
* zdolność Bestii
* dużo kart z wyciszeniem
* spora ochrona

Wady:
* znikomy dobór dodatkowych kart
* śladowe leczenie
* bardzo ryzykowna przeciw taliom opartym na Proroctwie