28 sierpnia 2016

Lisek Chytrusek

Szczwany lis wpadł do kurnika i zaczął podbierać z grządek jajka. Kury widząc to zaczęły go przeganiać rzucając w niego... jajami. Tak moi drodzy rysuje się gra zręcznościowa Lisek Chytrusek, przeznaczona dla dwóch osób. W pewnym sensie bardziej przypomina zabawkę, o czym pisałem w unboxingu, jednak założenie nadal pozostaje niezmiennie - grać tak aby wygrać. Nie jest to jednak zadanie proste, gdyż przepłoszenie lisa jest o wiele trudniejsze niż się mogłoby wydawać. Zapraszam zatem do krótkiej recenzji tej niedużej gry, czy też zabawko-gry, aby samemu zobaczyć jak to kury z lisem wojowały.

Jajem w płot

Najdelikatniejszym procesem jest przygotowanie zabawy. Musimy bowiem złożyć tor po którym porusza się figurka lisa i zamocować go pomiędzy dwoma grzędami, na których znajdują się kury. Problem polega na tym, że płot będący torem jest dość chwiejną konstrukcją, nim zamontujemy go pomiędzy beczkami robiącymi za grzędy. W tym momencie łatwo można go uszkodzić jeśli nie jest się ostrożnym. Podobnie mamy przy demontażu elementów gry, zatem lepiej nie robić nic na siłę, gdyż później możemy już nigdy nie zagrać w grę, jeśli zniszczymy tor.

Należy też samemu zaopatrzyć się w baterie (2x AAA) do szyny poruszającej pionem lisa. Pisałem już o tej sprawie w unboxingu, choć warto dodać, że aby zamontować baterie potrzebny będzie śrubokręt do odkręcenia płytki chroniącej na nie przeznaczone. Warto też je wyjąć, o czym wspomina instrukcja, jeśli nie będziemy dłuższy czas grać w ten tytuł. Gdy już cała konstrukcja jest gotowa, wedle schematu opisanego w instrukcji, ustawiamy piony lisa oraz kur, na grzędach wciskamy jajo z liczbą 5, aby zaznaczyć ile ich obecnie posiadamy i po otrzymaniu 4 połówek jaj na gracza, przystępujemy do zabawy.

Cel jest prosty - doprowadzić lisa do grzędy przeciwnika. Aby to uczynić, należy połówką jajka trafić w tarczę zamontowaną u dołu szyny. To sprawi że przemieści się ona w prawo lub lewo (zależy w którą stronę odchylimy tarczę) zbliżając tym samym lisa do jednej z beczek. Gdy jego pionek (a w praktyce szyna) dotknie grzędy, natychmiast wyskakuje z niej zamontowany wcześniej pion kury, a gracz traci 1 punkt. Wygra zaś ten kto wyzeruje punkty na grzędzie przeciwnika. Podczas przepychania lisa po torze, gracz może zbierać tylko te połówki jajek które znajdują się po jego stronie płotu. Nie wolno sięgać na stronę przeciwnika, przeszkadzać mu i tak dalej. Można jednak grać tak aby odbijać jego piony nim trafią w tarczę. Dodatkowo dozwolone jest tez granie w parach, gdzie gracze współpracują z sobą podczas zabawy. Mimo to gra najlepiej sprawdza się w systemie 1vs.1

Kuloodporny lis

Lisek Chytrusek to naprawdę ciekawa oraz bardzo szybka gra. Można w nią jednak tłuc bez końca. Pojedyncza partia zajmuje średnio od 10 do 15 minut i zaraża do tego stopnia, że chce się zagrać rewanż za rewanżem. Nie mamy tutaj do czynienia z niczym skomplikowanym, ot rzucaniem jajem w lisa, ale ilość frajdy jaką daje gra, sprawia że warto wydać na nią pieniądze. Jest solidna, choć wymaga cierpliwości przy składaniu i rozkładaniu toru gry, szybka i pozbawiona jakichkolwiek ograniczeń wiekowych. Zatem jeśli ktoś szuka ciekawej gry zręcznościowej dla swojego dziecka lub rodzica (wiek tu naprawdę nie gra roli) to śmiało może zainteresować się pewnym chytrym lisem co na kurze jajka polował.

Plusy:
* pancerne wykonanie
* gigantyczna regrywalność
* krótki czas potrzebny na rozgarnie pełnej partii
* przykuwa oko
* absolutny brak ograniczeń wiekowych
* uczciwa cena

Minusy:
* składanie/rozkładanie toru gry tylko dla cierpliwych
* brak baterii w zestawie

Ocena - 9/10