9 maja 2016

Ekspedycja: Bogowie z kosmosu #5 Zagłada Wielkiej Wyspy

Piąta część przygód Ais, która stworzyła na Ziemi cywilizację rozumnych ludzi, nosi wymowny tytuł, sugerujący nawiązanie do jednej największych zagadek w dziejach ludzkości. Zagłady Atlantydy. Przez stulecia szukano potwierdzenia na istnienie tej tajemniczej wyspy, na której miała żyć bardzo zaawansowana technologicznie cywilizacja. Wizja Polcha, Mostowicza i Górnego ukazuje obraz zagłady tego miejsca w zupełnie innym świetle. Bardziej mrocznym oraz realnym, mimo że snuta tu opowieść jest fikcją. Choć, jak trafnie zauważył Arnold Mostowicz, kto przysięgnie że tak nie było naprawdę?

Po zakończeniu walk z olbrzymami, Ais i Chat w końcu ruszają w drogę powrotną na ojczystą planetę Des. Na Ziemi pozostał jedynie Zan, który nadzoruje rozwój projektu, wraz z pomocą zaufanych ludzi. Niestety to co Ais uważała za sukces, dla Wielkiego Mózgu okazuje się porażką. Postanawia on zatem zniszczyć całą Wielką Wyspę aby unicestwić dzieło kosmitów i nie pozwolić na dalszy rozwój ludzi na Ziemi. Ais nie zamierza jednak być posłuszna woli Wielkiego Mózgu i wraz z swoim ukochanym Chatem oraz wiernymi przyjaciółmi Zanem i Enochem, obmyśla szalony plan ewakuacji Atlantydy.

Album opisuje nie tylko zatopienie mitycznej wyspy oraz z niszczenie znajdującej się na niej cywilizacji, ale również przedstawia ciekawą wizję biblijnego potopu oraz rolę Noego i jego rodziny w całym przedsięwzięciu. Jest ona daleka od tego co znamy z Starego Testamentu, ukazująca jak Noe uratował unikalne zwierzęta oraz ważnych dla rozwoju cywilizacyjnego ludzi, mających nieść kaganek oświaty na nowych ziemiach. Oprócz niego powstają inne, mniejsze, jednostki ratunkowe, których celem są inne lądy poza basenem Morza Śródziemnego. Tłumaczy to jak ludzie rozprzestrzenili się po świecie, tworząc własne cywilizacje.

Na całym zamieszaniu chce skorzystać Satham. Doskonale wie, że musi opuścić Wielką Wyspę, choć nie zamierza porzucać dzieła swego zniszczenia oraz zawładnięcia Niebieską Planetą. Sytuacja z jego udziałem zaognia się, gdy Ais wraca na Ziemię z tajemniczym artefaktem w kształcie czaszki, który podarował jej na Des, jeden z zaufanych przyjaciół. Przedmiot ma zadziwiające zdolności, co Satham chce wykorzystać w swoich przyszłych planach, dlatego mimo zagrożenia jakie wisi nad nim ze strony planu realizowanego przez Wielki Mózg, nie zamierza rezygnować z prywatnej wojny pomiędzy nim a Ais i jej ludźmi. Szczególnie jeśli mógłby ponownie upokorzyć Zana, swego największego rywala na polu nauki.

Wśród wszystkich tych wydarzeń, autorzy umiejętnie przedstawili efekt upływającego czasu. Ais i Chat po powrocie na ojczystą planetę, są traktowani jak zabytki. Mimo że cykl życia kosmitów jest nieporównywalnie dłuższy od ziemskiego, to większość tych których znali pomarła lub zestarzała się. Oni zachowali swą młodość tylko dzięki utrzymaniu w stanie hibernacji podczas podróży kosmicznych. W tym czasie wszystko uległo zmianie zarówno na Ziemi jak i na Des. Technologia poszła do przodu w wielu dziedzinach zastępując trud pracy ludzkich rąk, zmieniły się poglądy, statusy społeczne i kultura.

Zagłada Wielkiej Wyspy to bardzo ważny dla całej serii album, zaczynający zmieniać tor jakim dotąd toczyła się przygoda. Jest on niejako przedsmakiem, zbliżającego się punktu zwrotnego, mającego za zadanie otworzyć zupełnie nowy rozdział w historii ludzi na Błękitnej Planecie. Ukazuje też bunt "aniołów" przeciw woli Wielkiego Mózgu, choć ukazano to w innym wymiarze niż biblijny. Ten został przedstawiony w Ludziach i Potworach, teraz zaś mieliśmy przykład absolutnej i bezinteresownej miłości do swego działa, jakim jest niestały oraz rozdarty pomiędzy dobrem a złem, człowiek.

Ocena - 9/10