12 marca 2016

Męskim okiem #3: Victoria's Secret odc.2 - Na wybiegu pośród gwiazd

W poprzednim artykule przedstawiłem historię powstania jednej z najważniejszych marek w historii współczesnej mody kobiecej. Teraz zaprezentuję to co sprawiło jej największy rozkwit – pokazy Victoria's Secret Fashion Show. Jest to doskonały przykład na to, jak towar luksusowy można zaoferować w formie widowiska całemu światu za pomocą srebrnego ekranu. Szczególnie, że po produkty Victoria's Secret może sięgnąć każdy, nawet jeśli zakupi je raz na jakiś czas. Z drugiej strony to właśnie ich cena sprawia, że są luksusowe. Z jednej strony wysoka, ale nie zaporowa, dzięki czemu przeciętny "szaraczek" może sobie na nią pozwolić podczas zakupów na specjalną okazję, np. z okazji rocznicy czy świąt. Przejdźmy jednak do sedna tematu.

Pokazy mody to obecnie jeden z uroków tego świata, zazwyczaj zarezerwowany dla prasy odzieżowej oraz wszelkiej maści krytyków – zarówno tych piszących zawodowo dla poważnych serwisów, jak i zwykłych blogerów. Opinie o tych drugich są różne, toteż rzadko mają okazje oni podziwiać pokazy Victoria's Secret na żywo, która dział głównie w USA, zaś w Europie posiada raptem kilka sklepów (w tym jeden w Polsce). Pierwszy poważny pokaz mody Victoria's Secret miał miejsce w 1990 roku podczas Walentynek. Zebrał on wielkie brawa i uznanie ówczesnych czołowych krytyków mody. Wizerunek ten utrzymał się przez kilka najbliższych lat, promując głównie święto zakochanych, niż de facto samą markę.


Sytuacja zmieniła się w 1995 roku, kiedy to po raz pierwszy miała miejsce impreza pod nazwą Victoria's Secret Fashion Show, która odbyła się w hotelu Plaza. Jej pomysłodawczynią była Stephanie Seymour, amerykańska modelka i aktorka, która między innymi pozowała dla magazynu Playboy (marzec 1991 i luty 1993). Pokaz odniósł olbrzymi sukces, zaś kolejne trzy jego edycje również odbyły się w hotelu Plaza. Jednak prawdziwy przełom nastąpił w 1999 roku podczas XXXIII zawodów Super Bowl, które w USA mają taka samą rangę jak Mundial FIFA w Europie. Po raz pierwszy imprezę transmitowano na stronach internetowych, gdzie zdobył w zastraszającym tempie gigantyczną oglądalność, w efekcie której przyniósł właścicielowi marki dochód wartości 1,5 miliona dolarów. Zaczęła się złota era najbardziej dochodowych pokazów mody.

Z roku na rok generowały coraz większe zyski, zaś liczba widzów wzrastała w zastraszającym tempie. Zaczęto zapraszać znane gwiazdy muzyki oraz łączyć pokaz z imprezami charytatywnymi. Pośród muzyków i zespołów jakie wystąpiły w trakcie kolejnych edycji Victoria's Secred Fashion Show były między innymi Spice Girls (2007), Phil Collins (2002), Justin Timberlake (2006) czy Fall Out Boy (2013). Bardzo często zatem kierowano się twórcami, którzy byli w danym okresie na "topie" w USA. Od 2001 roku pokaz transmituje telewizja. Początkowo była to ABC, ale już w następnym roku przejęła imprezę CBS.


Prawie wszystkie pokazy odbyły się w Nowym Jorku, jednak kilka miało miejsce poza tym rewirem, a nawet poza samymi Stanami Zjednoczonymi. W 2000 roku odbył się on w Cannes we Francji, w 2004 przerobiono go na trasę objazdową, dzięki czemu miał miejsce w czterech punktach – Nowym Jorku, Majami, Las Vegas i Los Angeles. W 2006 i 2007 znów powrócił do Los Angeles i odbył się w Kodak Theatre, znanym szerzej jako Dolby Theatre. Zaraz potem odbył się ponownie w Majami, zaś w 2014 roku po raz drugi w historii poza granicami USA, a konkretniej Londynie. Ostatni pokaz, z grudnia 2015 roku, odbył się tradycyjnie w Nowym Jorku, zaś tegoroczny jest jeszcze w odległych planach.

Pokazy Victoria's Secret są perłą, gdyż promują one naprawdę subtelną bieliznę wplecioną w ciekawe i fantazyjne stroje. Uczestniczą w nich modelki z całego świata, w tym polskie gwiazdy tego biznesu, ale o tym rozpiszę się więcej następnym razem. Warto oglądać te pokazy bo jest to dowód na to, że świata mody, ten prawdziwy, nie jest młynkiem niespełnionych błaznów, którzy wymyślają coraz to dziwaczniejsze stroje rodem z garderoby Lady Gagi. Tu mamy pokaz prawdziwego kunsztu w tym rzemiośle. Fantazyjne dodatki połączone z praktyczną, ale też elegancką, bielizną podkreślającą seksapil kobiety. To jest właśnie prawdziwa siła Victoria's Secret – seksapil. I takie też są ich modelki na wybiegach.