24 października 2013

Rozkosz

Pośród karcianych i planszowych gier erotycznych, których mamy coraz więcej na naszym rynku, nie brakuje zarówno dobrych jak i złych tytułów. Do tego pierwszego grona trafiła Rozkosz, wydawnictwa grajmyrazem.pl, które specjalizuje się w grach dla dorosłych, nie tylko intymnych, ale także imprezowych. Tytuł jest pierwszym z serii czterech gier, których zadaniem jest budowa nastroju oraz zabawne rozbieranie drugiej połówki, nim dojdzie do właściwego aktu. Jak gra sprawdza się w praktyce i ile jest rozkoszy w samej Rozkoszy, o tym dorośli gracze będą mogli przeczytać dalej.

Sugerowana cena gry wynosi 44 zł, jednak w wielu sklepach erotycznych można ją dostać już za 39 zł, zaś na sieci nawet za 36 zł. Nie są to duże pieniądze więc nie należy się spodziewać niczego wybuchowego w dość pokaźnych rozmiarów pudełku. A mimo to tytuł zaskakuje, gdyż w środku znajdujemy:
* planszę do gry
* dwie świeczki zapachowe w kształcie serduszek
* 24 karty z zadaniami
* strusie piórko
* kajdanki z futrzanym obiciem (i kluczyki do nich)
* dwa klasyczne pionki
* kostkę K6
* kupon upoważniający do bezpłatnego uczestnictwa w kursie o sztuce erotycznej
* instrukcję

Całość wypada dobrze, choć nie obyło się bez poważnych potknięć. Do nich należy zaliczyć plansz, która jest zwykłym, cienkim kawałkiem tektury, oraz kajdanki. Plansza bardzo łatwo się gnie, przez co szybko niszczeje i można ją przypadkiem uszkodzić, choćby delikatnie uderzając w cokolwiek twardego. Kajdanki również nie porywają i jakoś dziwnie przypominają tanie, policyjne kajdanki-zabawki. Kluczyki do niech, przynajmniej w moim egzemplarzu, były źle wyrobione i nie chciały otworzyć kajdanek.

Inne komponenty prezentują się o wiele lepiej. Świeczki ładnie pachną i wizualnie przypominają serduszka, piórko prezentuje się bez cienia zarzutu oraz jest delikatne i się nie kruszy, ani nie strzępi. Karty również wykonano porządnie, opatrzono czytelną, miłą dla oka szatą graficzną oraz zamieszczono wartości w ich rogach, dzięki czemu otrzymujemy arty do pokera od 9 do Asa. Pionki i kostka mimo że klasyczne również nie budzą zastrzeżeń. Instrukcja jest zwięzła, co zresztą nie dziwi, ale dostarcza w klarowny sposób wszystkich potrzebnych informacji, tak więc jednorazowa lektura wystarczy aby wiedzieć jak będziemy grać.

Kupon z kodem rabatowym można wykorzystać na TEJ stronie, aby pobrać za darmo jeden z kursów - "Miłość francuska" lub "Kamasutra", przy czym po zakończeniu jednego z nich automatycznie rozpocznie się kolejny. Kurs składa się z serii plików w formacie pdf, które będziemy dostawać co weekend na wskazanego maila. Raczej nic odkrywczego tam nie odkryjemy, ale całość jest utrzymana w dobrym tonie, zaś zawarte w kursie porady są pomocne, jeśli para nie ma pomysłu na to jak urozmaicić swoje pożycie intymne. Słowem, czas poświęcony na lekturę nie będzie stracony.

Pionkiem po mapie ciała

Rozgrywka składa się z dwóch etapów, z czego ten pierwszy to głównie przygotowanie gry, ale już wtedy zaczyna się cała zabawa. Na samym początku trzeba aby partnerzy uzgodnili dwie ważne kwestie:
* na ile elementów ubrania się umawiają, każdy musi mieć tyle samo
* czy biżuteria też jest traktowana jako element ubrania
Jest to bardzo ważne, gdyż Rozkosz to nie tylko zwykła gra erotyczna, ale również klasyczna walka o zwycięstwo w samej rozgrywce. Gdy powyższe sprawy zostaną ustalone, należy, wspólnie lub osobno, wypełnić dwie tabelki znajdujące się na trzeciej stronie instrukcji. Pierwsza dotyczy pragnień erotycznych, które są ekspresowe w wykonaniu. Dodatkowo każde pragnienie może zawierać maksymalnie dwa słowa, więc trzeba wykazać się pomysłowością. Druga tabela zawiera marzenia erotyczne, które zostanie spełnione jeśli dana osoba wygra całą grę, i tu już można sie rozpisać w dowolny sposób. W każdej tabeli są kolumny "Dla niej" i "Dla niego" oraz zawierają zawsze trzy wiersze, dzięki czemu, jeśli ktoś posiada sporą fantazję, rozgrywka zawsze będzie inna.


Ostatnim elementem tego etapu jest rozegranie pięciu partii pokera rozbieranego. W przypadku jeśli gracze nie znają lub po prostu nie lubią pokera, można ciągnąć karty, gdzie wyższa wygrywa. Po zakończeniu tej czynności należy rozłożyć planszę do gry, przetasować wszystkie karty i ułożyć je rewersem do góry na oznaczonym na planszy polu. W przeciwległym rogu planszy kładziemy strusie piórko i kajdanki. Gracze wybierają kolor pionka i kładą je na polu "Start" na planszy. Rozpoczyna ten kto ma na sobie więcej ubrania (czyli wygrał więcej partii pokera).

Gracze naprzemiennie rzucają kostką i poruszają się swoim pionkiem o tyle pól ile wypadło oczek na kostce. Następnie od razu rozgrywają pole na którym zakończyli ruch. W grze nie ma pól "pustych", więc zawsze coś się wydarzy. Możliwe akcje to:
* zdejmujesz z siebie jedno ubranie
* zdejmujesz jedno ubranie z partnera/partnerki
* przesuwasz swój pionek o trzy pola do przodu
* przesuwasz swój pionek o trzy pola do tyłu
* podaruj partnerce/partnerowi chwilę przyjemności wykonując czynność opisaną na polu
* wyciągnij kartę; przeczytaj jej treść i przystąpcie do realizacji, ty ustalasz czas trwania akcji
* wyciągnij dwie karty, wybierz jedną i postąp jak w punkcie wyżej
* połóż się na brzuchu, a partner/partnerka będzie cię łaskotać piórkiem przez 120 sekund
* połóż się na plecach, a partner/partnerka będzie cię łaskotać piórkiem przez 120 sekund
* Ekspresowe pragnienie - rzuć kostką, wynik wskazuje jaką czynność z tabeli trzeba wykonać
* Pojedynek - walka o dwa dodatkowe ruchy; każda ze stron rzuca dwa razy kostką i sumuje wynik, zwycięzca zyskuje dwa ruchy ekstra.
* Gdzie i jak - gracz rzuca dwa razy kostką i sprawdza wyniki w tabeli zamieszczonej w instrukcji; pierwszy rzut określa czynność, drugi część ciała
Gra kończy się gdy jeden z pionów zakończy swój ruch na polu "Meta". Instrukcja sugeruje jednak aby gracze sami popisali się swoją fantazją erotyczną i ustalili opcjonalne możliwości zakończenia gry.

Młodziki kontra wytrawni kochankowie

Grę przedstawiłem w sumie kilkudziesięciu osobom, w tym głównie w wieku 20-45 lat, i poprosiłem ich o to aby ocenili ją swoim okiem. Część z tych osób również pożyczyła grę do obszerniejszej analizy, jednak dotyczyło to głównie młodszych wiekiem par. Testy wypadły pomyślnie, a kilka punktów niemal u wszystkich zostało identycznie odebrane. Pierwszym z nich był negatywny odbiór planszy, którą naprawdę łatwo uszkodzić. Tak naprawdę już po pierwszej prezentacji, przez przypadek zawadzono o jej jeden narożnik i trzeba było go prostować, co w większym stopniu udało się wykonać. Również dość sceptycznie ludzie podeszli do kajdanek. Co prawda płeć męska od razu zadeklarowała chęć ich wykorzystania na swoich ładniejszych "połowach", jednak panie stanowczo zastopowały ten zapęd.


Wielką aprobatą za to cieszyła się mechanika wypełniania tabeli z marzeniami ekspresowymi oraz tymi na zakończenie gry. Ta opcja przypadła do gustu nie tylko młodszym paro, które wykazywały sporo swobody w poruszaniu się po temacie erotyki, ale również w związkach z starszym stażem. Również podział gry na dwa etapy, zebrał spory poklask jak i rozplanowanie samych pól. Dość wysoko oceniono też samą zawartość gry w odniesieniu do ceny sugerowanej, przy czym największe zainteresowanie wzbudziło strusie piórko.

Bo grać w łóżku trzeba z fantazją

Rozkosz to naprawdę świetna gra intymna, adresowana głównie do młodych par, ale jak się okazuje nawet "weterani" znajdą tutaj sporo dla siebie. Gra jest bardzo dobrze pomyślana zarówno od strony czysto mechanicznej jak i budowania zabaw łóżkowych. W prosty, a co ważniejsze wysmakowany, sposób prowadzi parę krok po kroku w świat intymnych rozkoszy, pozwalając przełamać lody schematu pożycia intymnego. Równolegle nie oferuje nic wyuzdanego, tylko delikatne, nastrojowe i jedynie trochę bardziej odważne pieszczony, jeśli takimi można nazwać "miłość francuską". Dzięki temu młode pary mogą poeksperymentować, jednocześnie mając prosty sposób na podzielenie się swoimi marzeniami erotycznymi z drugą połówką, a starsze zmienić coś, o ile tego potrzebują, w swojej sypialni.

Wydawnictwo grajmyrazem.pl, które jest odpowiedzialne za powstanie gry, zaprasza również czytelników tej recenzji do skorzystania z darmowej ankiety, którą znajdziecie TUTAJ. Pozwoli ona zorientować się co wy, jako czytelnicy, myślicie o grze i pomoże to im zaprojektować nowy tytuł z serii. Dodatkowo można otrzymać prezent niespodziankę.

Plusy:
+ cena
+ rewelacyjne piórko
+ ładnie pachnące i wyglądające świeczki
+ świetnie pomyślana mechanika, sprawiająca że nie tylko igramy w łóżku, ale też zwyczajnie gramy
+ gra zostawia sporo miejsca na własne fantazje
+ nie ma pustych pól na planszy, zawsze coś dzieje
+ grający sami ustalają warunki zakończenia gry
+ sporo komponentów w pudełku, ulokowanych w dobrze wymierzonej wyprasce
+ ładna, nie będąca wulgarną, oprawa graficzna

Minusy:
- wytrzymałość planszy pozostawia wiele do życzenia
- tandetne kajdanki, z kiepskimi kluczykami
- kupon rabatowy pozwala pobrać za darmo dwa poradniki, ale jest to rozłożone bardzo mocno w czasie

Ocena - 8,5/10

Wydawca:Grajmy Razem
Liczba graczy: 2
Wiek: 18+
Czas gry: zależy tylko i wyłącznie od graczy
Cena wydawcy: 44 zł
Typ: Erotyczna

Dziękuję wydawnictwu grajmyrazem.pl za przekazanie gry do recenzji.

ANKIETA