11 lipca 2017

Sadzimy las

W dobie zawieruch politycznych wspomnienie o sadzeniu drzewek i wycince lasów może zostać odebrane dwuznacznie. Nie przeszkadza to jednak interesującej grze planszowej z serii "Smoka Obiboka", która niefortunnie, a być może fortunnie, nosi tytuł "Sadzimy las". Zatem jeśli ktoś chce odciąć się od politycznych głupot i zamiast biegać ze szpadlem i sadzić wszędzie małe drzewka, to proponuję zaznajomić się z produkcją Granny. Choć z drugiej strony tutaj też będziemy mogli coś naprawdę zasadzić, gdyż do gry dołączono mały bonus w postaci nasion sosny. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej grze, gdyż jak się okazuje, w tym niepozornym pudełku kryje się nie mały potencjał.

Gra kosztuje 40 zł i zawiera naprawdę dużo elementów, jak na tej kategorii tytuł. W standardowym pudełku, jak na serię "Smok Obibok", mamy:
* 40 tekturowych elementów drzew (w sumie 20 drzew)
* 20 żetonów ptaków
* 4 plansze zagajnika
* 3 żetony zwierzątka (z numerami)
* 2 unikalne kostki K6
* nasiona sosny
* instrukcję z plakatem edukacyjnym na jej odwrocie
* 23 plastikowe podstawki (20 na drzewa i 3 na zwierzątka)

Całość jest wykonana naprawdę porządnie, z bardzo bardzo grubej tektury co ma tutaj olbrzymie znaczenie. Pierwsze co jednak rzuca się w oczy to walory edukacyjne gry. Po rozłożeniu instrukcji na samym jej dole znajdziemy krótką notatkę ,w formie bajki, o lesie i jej mieszkańcach. Na odwrocie zaś bardzo ładnie zaprojektowany plakat edukacyjny z mnóstwem informacji, które z pewnością małym dzieciom się przydadzą. całość jest podzielona na trzy części - Po co są lasy, jaki mamy z nich pożytek i jak je chronić. Można to łatwo połączyć z nauką o przyrodzie czy wycieczką pod namiot do lasu, gdzie zamierzamy zabrać z sobą gry planszowe.


Co zaś się tyczy samej rozgrywki to polega ona na układaniu drzewek, a ten kto ułoży jak najszybciej pięć kompletnych sosen wygrywa. Banalne? No właśnie nie do końca. Aby drzewo uznać za kompletne musi się składać z trzech części - podstawy, korony i siedzącego na niej ptaka (dowolny gatunek). Gracze na początku segregują elementy drzewa na osobne stosy, do każdego dopasowują jedno zwierzę z numerkiem i dobierają planszę zagajnika. Teraz aktywny gracz rzuca dwoma kośćmi i wynik pokazuje mu co może dobrać. Najpierw wybiera jedną z kostek i opisuje ona numer z stosu z którego będzie dobierał, następnie druga kostka opisuje ile maksymalnie elementów może dobrać. Tu mamy haczyk, gdyż drzewo zawsze trzeba budować wedle opisanej wcześniej kolejności, a wszystko co dobierzemy musi w tym samym ruchu wylądować na planszy, w innym wypadku wraca do puli ogólnej. Jest jeszcze wariant zaawansowany, który zmienia dwie rzeczy. Po pierwsze daje nam schowek, gdzie gracz może przechowywać maksymalnie jeden element. Do tego aby wygrać wystarczy ułożyć 4 kompletne drzewa, jednak każde musi mieć przypisane inny gatunek ptaka.

"Sadzimy las" to naprawdę interesująca gra planszowa, do tego straszliwie tania i mająca ogromny ładunek edukacyjny. W praktyce jest to genialne narzędzie do nauki w przedszkolu czy pierwszych klasach szkoły podstawowej. Patrząc już zatem na te aspekty warto się w tą grę zaopatrzyć i uczyć nasze dziecko szacunku do przyrody. Poza tym jest to naprawdę bardzo udana gra, która ma dość wyważoną losowość bo to gracz decyduje która kostka co określa (zbiór i ilość elementów). Zdecydowanie też lepiej grać w wariant zaawansowany, gdyż daje więcej radości, a do tego nie nudzi się tak szybko. Jest to, moim skromnym zdaniem, najlepsza gra z serii "Smoka Obiboka" zatem każdy jej fan powinien mieć ją obowiązkowo.

Plusy:
* duża regrywalność
* pancerne wykonanie
* spory ładunek edukacyjny
* wyważona losowość
* tania
* ciekawe bonusy

Minusy:
* w swej kategorii - brak