18 czerwca 2017

Polowanie

Temat molestowania dzieci jest w dzisiejszych czasach bardzo często poruszany oraz budzi wiele skrajnych emocji. Nieraz ludzie wydaja werdykt nim poznają wszystkie fakty, a osoba posądzona o taki czyn jest napiętnowana i zlinczowana publicznie, nie rzadko dosłownie a nie tylko w przenośni. Tematyka ta jest wyjątkowo mocno dostrzegalna w krajach skandynawskich, gdzie opieka społeczna potrafi odebrać rodzicom dziecko za to, że to po prostu przyszło zapłakane do szkoły (to nie wymysł, takie sytuacje autentycznie miały miejsce w Szwecji). Nie ma znaczenia jaki był powód, dziecko płacze zatem jest molestowane. Sam pracując przez lata z dziećmi w wieku przedszkolnym zostałem postawiony pod ścianą, jednak miałem na tyle rozumu, że zgłaszałem każde podejrzane zachowanie dyrektorce. Choć posądzeń nie sposób było uniknąć, zwłaszcza od strony starych babć. No bo jak to - młody mężczyzna w sile wieku, pracuje z małymi dziećmi i się z nimi bawi w gry planszowe. W podobnej sytuacji znajduje się główny bohater filmu "Polowanie", ukazującego mroczną stronę, bardzo niedoskonałego systemu opieki nad dziećmi oraz to jak ludzie bez wahania i chwili namysłu uwierzą w największe kłamstwo małego chłopca czy dziewczynki. Bo przecież dziecko nie potrafi kłamać.

"Polowanie" to idealny tytuł nie tylko dla samego filmu, ale również poruszanego w nim problemu, o którym napisałem powyżej. Lucas (w tej roli genialny Mads Mikkelsen) pracuje z dziećmi w przedszkolu. Jest rozwiedziony, ma nastoletniego syna i cieszy się olbrzymim szacunkiem w lokalnym miasteczku. Sytuacja zmienia się diametralnie gdy jedna z jego podopiecznych, będąca również córką najlepszego przyjaciela Lucasa, mówi dyrektorce, że ten ją molestował. Dziewczynka czyni to bez namysłu chcąc się zemścić na opiekunie za to, że odrzucił jej prezent i skarcił gdy ta ucałowała go w usta. Dla mężczyzny zaczyna się prawdziwe piekło, gdyż nikt nie chce uwierzyć w jego wersję wydarzeń, a gdy dziecko stara się naprawić wyrządzone zło, każdy zbywa jej zeznania milczeniem. 

Film pokazuje dwie rzeczy - jak ludzie potrafią być zawistni oraz okrutni i jakie konsekwencje ponosi człowiek, który chciał chronić dziecko. Lucas nie chcąc robić przykrości dziewczynce nie mówi o całym zajściu dyrektorce w dniu kiedy do niego doszło. To stawia go w najgorszej możliwej sytuacji, gdyż kiedy chce o wszystkim powiedzieć jest już za późno bo nikt nie ufa jego słowom. Mężczyzna nie ma jak udowodnić swej prawdomówności, a dziecko mimo prób wyjaśnienia sytuacji jest zbywane. No bo to uraz psychiczny, bo nie chce aby ten "bydlak" się mścił i tak dalej. Aparat psychologów szkolnych wie lepiej co jest dobre dla dziecka i wie tez lepiej od niego samego czy mówi prawdę albo kłamie, no bo przecież małe dzieci nigdy nie kłamią z błahych powodów. 


To doprowadza do najgorszego - plotek. Ich siła jest niewyobrażalna, a główny bohater jest najlepszym przykładem co może się stać gdy społeczeństwo da wiarę plotkom. Nie ma znaczenia co mówi policja, na co wskazują dowody i cała reszta. Rozum idzie spać, a na jego miejsce wchodzi instynkt pod postacią gniewu, nienawiści i oskarżeń. Ludzie są gotowi zabić niewinnego człowieka bo dali wiarę kłamstwu, nawet nie weryfikując prawdomówności źródła. Wtedy zaczynają się prześladowania, bicie, poniżanie i te czyny są kierowane nie tylko wobec oskarżonego, ale całego jego otoczenia. Gdy cała ta spirala przemocy nakręci się zbyt szybko, nic ani nikt nie będzie wstanie jej zatrzymać.

Od strony technicznej film również stoi na wysokim poziomie, choć tak naprawdę to scenariusz umiejętnie poruszający trudny temat molestowania seksualnego dzieci przykuwa tutaj widza. Jednak należy pochwalić aktorów, wszystkich bez wyjątku, za kreację poszczególnych postaci. Zadanie to nie było wcale takie łatwe, natomiast wywiązali się z niego wzorowo. Do tego należy dodać cudowne zdjęcia, w tym skandynawskich pejzaży, naprawdę świetny montaż oraz dobrze dobraną muzykę. Efektem tych zabiegów jest kino, które zapada nam na długo w pamięci.


"Polowanie" to bardzo ważny film, który w dzisiejszej dobie obłędu poprawności politycznej i chorych przepisów opieki socjalnej powinien zobaczyć każdy. Nie ma znaczenia czy ma dzieci czy tez nie, pracuje z nimi lub unika jak ognia. To dzieło ponadczasowe idealnie przedstawiające ogrom problemu i to jak mężczyzna pracujący z dziećmi potrafi być szykanowany oraz prześladowany, nawet gdy jest niewinny. To też przestroga aby nie osądzać ludzi gdy nie ma się twardych dowodów, a zasłyszało się jedynie plotki. Bo ta jest wiecznie żywa, a "Polowanie" doskonale to obrazuje.

Film legalnie dostępny na serwisie CDA w usłudze Premium.