22 stycznia 2017

Dżungla: Zabawa w chowanego

Seria Smarts Games dostarcza nam ogromną liczbę łamigłówek. Sporo z nich powtarza się od strony mechaniki, jednak prezentuje zupełnie inny stopień trudności. Nie inaczej jest w Dżungli, gdzie mamy klasyczną zabawę w układanie klocków tak aby zakryć konkretne obrazki, a inne pozostawić odkryte. Co wyróżnia ten tytuł na tle pozostałych? Otóż mamy tutaj dwa stopnie trudności zagadek, które wewnątrz są podzielone na pięciu stopniowa skalę. Co za tym idzie poziom trudności części zagadek jest naprawdę wysoki.

Całą gra jest podzielona niejako na rozgrywkę za dnia i w nocy. Pierwsza opcja jest prostsza i oferuje klasyczną wersję łamigłówek z czterema ramkami. Innymi słowy, mamy cztery klocki i każdy należy włożyć do jednej ramki zasłaniając narysowane zwierzęta tak aby były widoczne tylko te podane w zadaniu w odpowiedniej liczbie. Książeczka przypisana temu trybowi zawiera cztery stopnie trudności, przy czym pierwsze dwa są w zasadzie dla przedszkolaków lub młodszych dzieci. Kolejne dwa są już bardziej wymagające, ale jakoś specjalnie się przy nich nie spocimy. No może przy kilku ostatnich.

Drugi etap, czyli noc, to już zupełnie inna para kaloszy. Nasze zadanie nadal wygląda tak samo, ale znikają na podstawie wewnętrzne ramki. Z tego powodu mamy jedno wielkie okno w którym musimy zmieścić wszystkie cztery klocki. Samo ustawienie zwierząt ulega zmianie, a i poziom trudności poszczególnych zagadek jest znacznie wyższy. Klocki też mają tutaj co nieco więcej do powiedzenia, gdyż musimy je odwrócić na stronę "nocną", a co za tym idzie pozostaje nam tylko obracanie elementu  likwidując tym samym odwracanie z awersu na rewers. Zabieg ten jest również zastosowany w trybie dziennym, jednak tam wewnętrzny podział planszy na cztery pola znacznie ułatwia rozwiązanie zagadki.


Trzeba przyznać, ze Smart Games pokazało jak w bardzo prosty sposób podać to samo, ale w zupełnie innym wydaniu. Dżungla: Zabawa w chowanego, nie jest wcale taka prosta jakby się mogło wydawać. Oferuje 80 łamigłówek, podzielonych równo pomiędzy oba tryby. Całość łatwo się też przechowuje, choć należy uważać na obrazek "nocny", gdyż jeśli go uszkodzimy łatwo będzie można go potem zerwać. Polecam zatem ten tytuł nie tylko dzieciom, choć do nich jest on głównie skierowany. Dżungla potrafi zagonić do pracy nasze szare komórki, a to warto czynić w każdym wieku.

Plusy:
* dwa różnorodne tryby zabawy zmuszające do innego spojrzenia na tą samą mechanikę
* 80 zadań
* bardzo różnorodny zakres poziomów trudności
* jakość wykonania

Minusy:
* droga, o czym pisałem w unboxingu