25 listopada 2016

Randki w ciemno

Dekadę temu robiono filmy będące komediami z przesłaniem i takie właśnie produkcje cieszyły się sporą popularnością. Randki  w ciemno to bardziej produkcja obyczajowa, niż klasyczna komedia romantyczna, jednak niesie w sobie sporo mądrości. W zależności od punktu widzenia będzie to upór, walka z kalectwem i stereotypami czy litością oraz egoizm. Czasami jednak warto przyznać się do błędu, obierając nową drogę. Ten film uczy nas nie tylko tego, że warto walczyć o siebie oraz pokonywać swoje słabości, ale przede wszystkim, ze czasem nie warto być głupio dumnym i udawać tego kim się nie jest. Bo czasami strzał w ciemno może być tym zwycięskim. Szczególnie jeśli lekko pomożemy szczęściu.

Chris Pine wciela się w filmie w postać Dannego, dwudziestolatka będącego od dziecka niewidomym. Danny nie chce jednak litości i robi wszystko aby inni nie widzieli jego ułomności, stara się poruszać samodzielnie po mieście, nie używa białej laski, choć ją posiada, idzie na studia oraz spotyka się z kumplami na meczach koszykówki. Jego gigantycznym atutem jest świetny słuch oraz... wygląd. Tak, Danny to rasowe ciacho, choć niestety nie ma szczęścia do kobiet, które najchętniej spotykałyby się z nim z litości. Jego brat Larry (Eddie Kaye Thomas) postanawia temu zaradzić i rozdziewiczyć chłopaka. W tym celu zaczyna go umawiać na swoiste randki w ciemno. Ich wynik łatwo przewidzieć, jednak w życiu Dannego zachodzą w między czasie wielkie zmiany - postanawia podjąć się eksperymentalnej operacji aby widzieć oraz spotyka Leezę (Anjali Jay), której życie też nie jest usłane różami.

Fabuła jest napisana prosto i właśnie w tym tkwi jej urok. Występujące tutaj postacie są bardzo realnie przedstawione. Nie mamy tu słodzenia, idealizowania kogokolwiek czy wmawiania widzowi an siłę jak to "kaleka" jest wielki i odważny bo stara się żyć samodzielnie. Zamiast tego pokazano szarą rzeczywistość, której tak usilnie nie chcemy na co dzień oglądać. Mamy zwykłego człowieka, który miał po prostu pecha i jest niewidomy, jego brata nicponia, gotowego jednak na wiele poświęceń, oraz zawsze pomocną młodszą siostrę i wiernych sobie rodziców, mających zupełnie odmienne charaktery. Ten "obrazek" sprawia, ze widz czuje sympatię do każdej z postaci, bo nie jest plastikowa.


Wielkie brawa należą się jednak Chrisowi Pine za jego wyśmienitą grę aktorską. Nie wiem jak długo nad tym pracował, ale aktor zachowuje się bardzo często tak jakby naprawdę był niewidomy. Jego gesty, zachowania a nade wszystko "ślepe" spojrzenie są wyjątkowo realnie odtworzone. Przy tym Pine ma bardzo charakterystyczne, jasne oczy, co tylko przyciąga uwagę widza oraz wzmacnia efekt ślepoty postaci. Widać że aktor naprawdę włożył w tą rolę całe serce oraz ogrom wysiłku co przełożyło się w pełnej okazałości na pozytywny odbiór filmu.

Równie dobrze spisali się pozostali aktorzy, szczególnie zaś Eddie Kay Thomas wcielający się w Larrego. Jest on całkowitym przeciwieństwem swego brata - rubaszny, skory do robienia głupich i niesmacznych kawałów oraz lubiący drażnić nadopiekuńcza matkę braci, obwiniającą się za stan jej młodszego syna. Ten duet zaaplikował widzom dwa przeciwstawne bieguny tej samej rodziny, pokazując tym samym, że różnorodność jest jak najbardziej wskazana. Obaj panowie na tyle mocno przykuwają uwage widza, że spychają na dalszy plan panie, które oglądamy i wiemy jaka rolę pełnią w filmie, jednak to nie one są tutaj aż tak ważne. Co prawda rodzące się uczucie pomiędzy Dannym a Leezą wypływa w końcu na pierwszy plan, ale ciężko mu konkurować z braterską miłością.


Randki w ciemno to ciepły film obyczajowy z sporą nutą komedii. Nie jest to jednak głupkowata plejada głodnych skeczy, tylko bardzo dojrzałe kino poważnie podchodzące do problemu walki z przeciwnościami losu. Widać to nie tylko na przykładzie Dannego, ale także innych postaci. Lekarz, który nie obiecuje chłopakowi cudów i wyjaśnia jakie mogą być konsekwencje operacji, dziewczyna zakochana w niewidomym przystojniaku, bojąca się powiedzieć, ze jej rodzina wybrała dla niej męża wedle swych hinduskich tradycji, czy wiecznie nadopiekuńcza matka lub szczerze zatroskany ojciec. Każde z nich jest osobnym przykładem na to jak należy pokonywać przeszkody oraz uczą widza, że szczerość oraz zaufanie to podstawa zdrowej relacji, nie tylko w związku.

Ocena - 9/10
Film legalnie dostępny na serwisie CDA w usłudze Premium.