7 sierpnia 2014

Unboxing #38: Voodoo, Top Secret, Metropolia oraz Milionerzy i bankruci

Wydawnictwo Foxgames pojawiło się jak grom z jasnego nieba i zalał półki Empików całą serią drobnych gier. Nie miałem dotąd z nimi do czynienia, jednak wydawca postanowił zrobić mi dość nieoczekiwaną niespodziankę i przysłał mi do zrecenzowania 4 gry. Są to Metropolia, Top Secret, Voodoo oraz Milionerzy i bankruci. Wszystkie zdają się być prostymi grami karcianymi, skierowanymi raczej do początkujących i okazjonalnych graczy, którzy nie mają czasu lub też nie znają naszego hobby zbyt dobrze. Zajrzyjmy zatem do tych niewielkich pudełek i zobaczmy co one kryją.

Voodoo

Krótka, prosta gra karciana dla 2-6 graczy, mieszcząca się w małym, bardzo twardym pudełku z sympatyczną okładką. Tak prezentuje się Voodoo, czyli coś co na pierwszy rzut oka przypomina Dobble tylko działające w odwrotną stronę. Cena sugerowana to 40 zł, zaś na aukcjach czy sklepach internetowych grę można nabyć od 30 zł w górę. Choć sporadycznie możemy natrafić nawet na niższe ceny. Pudełko mieści zwięzłą instrukcję, 6 kart pomocy i 91 dwustronnych kart do gry. Wszystkie zasady, włącznie z przygotowaniem rozgrywki i przedstawieniem elementów, mieszczą się na 4 stronach, więc opanowanie ich zajmie nam chwilę. Same karty prezentują się bardzo dobrze, choć jest ryzyko że szybko wytrą się na krawędziach.


Co cieszy:
* zasady w minutę
* solidne karty
* ładna, choć skromna, szata graficzna
* bardzo twarde pudełko
* tania
* można grać w 6 osób

Co budzi wątpliwość:
* może się okazać za prosta dla weteranów gatunku
* karty mogą zetrzeć się na krawędziach

Domniemany poziom ryzyka przy zakupie w ciemno:
Niski. Voodoo wygląda na miłą i ciekawą grę, choć raczej nie wnoszącą do gatunku zbyt wiele nowego. Mimo to jest tania, ładna i solidnie wydana. Dla niedzielnych graczy w sam raz.

Milionerzy i bankruci


Kolejny tytuł gdzie możemy poczuć się jak Rockefellerowie lub ich dłużnicy siedzący na najniższym szczeblu drabinki pokarmowej finansistów. Gra kosztuje 50 zł, zaś cennik promocji zaczyna się od 33 zł, więc po dodaniu kosztów wysyłki, najczęściej wychodzimy na to samo, jeśli pójdziemy na zakupy do Empiku. Gdy już zdobędziemy grę i otworzymy pudełko, to co przykuje z miejsca nasz wzrok będzie, czerwona, miła w dotyku wypraska. Idealne odbicie bogactwa nawiązujące do drogiej biżuterii. W niej ulokowana jest talia 55 kart (po 11 kart na gracza), 10 płytek bogactwa, 3 płytki pecha i 3 płytki powodzenia. Oczywiście płytki są wykonane z bardzo grubej tektury, zaś rysunki na nich są ładne oraz idealnie oddają temat gry. Instrukcja jest formatu pudełka i w sposób łopatologiczny, co uważam za plus, przedstawia zasady rozgrywki. Ta ma trwać około 30 minut i uczestniczy w niej od 3 do 5 osób.


Co cieszy:
* rewelacyjnie prezentująca się wypraska, która poza tym jest bardzo użyteczna
* solidne wykonanie komponentów
* grafiki w pełni oddające klimat gry
* dobrze napisana instrukcja

Co budzi wątpliwość:
* nie lubisz się licytować, zapomnij o tym tyule

Domniemany poziom ryzyka przy zakupie w ciemno:
Bardzo niski. Na odwrocie pudełka jest wyraźnie opisane z jakiego rodzaju grą mamy do czynienia, więc wszelcy przeciwnicy blefu i licytowania się zostali ostrzeżeni. Milionerzy i bankruci wyglądają elegancko i przyjemnie. Rozgrywka nie wygląda na zbyt skomplikowaną, zaś sugerowany na pudełku czas jaki trzeba jej poświęcić też nie jest długi. Warto zatem się zainteresować tym tytułem, jeśli ktoś lubuje się w takich grach.

Top Secret

Dwuosobowy filer, mający trwać około 15 minut. Takie dane znajdziemy oglądając stopkę wydawniczą tej, niewielkiej gry. Cena sugerowana wynosi 60 zł, zaś lista ofert na sieci zaczyna się średnio od 46 zł, wedle temu co podaje i-szop.pl. Za nasze pieniądze otrzymamy małe pudełko a w nim
* 21 podstawek do pionków (w 1 zapasowa)
* 10 tekturowych pionów agentów
* 10 tekturowych pionów agentek
* 10 kart agentów
* 10 kart agentek
Same podstawki zasługują na pochwałę, gdyż są wykonane solidnie z grubego plastiku i prezentują się lepiej niż większość klasycznych, przeźroczystych podstawek. pionki postaci są duże i z grubej tektury, więc szybko się nie zniszczą. Jedynie można przyczepić się do kart, które są stosunkowo giętkie, przez co łatwo je czystym przypadkiem zmiąć. Instrukcję napisano solidnie i zwięźle, więc nikt nie będzie miał problemów z jej opanowaniem.


Co cieszy: 
* solidne podstawki i piony postaci
* szybka rozgrywka
* bardzo proste zasady
* ładne wykonanie szaty graficznej
* zapasowa podstawka pod pionek

Co budzi wątpliwość:
* troszkę wysoka cena (choć pewnie przez podstawki)
* giętkie karty

Domniemany poziom ryzyka przy zakupie w ciemno:
Średni. Gra wygląda ładnie, ale mamy tutaj do czynienia z dwuosobówką, która po czasie być może okazać przewidywalna. Niby gra bazuje na sztuce dedukcji, ale swobodnie może sie ograć. Zapewne trafi do dzieci, ciężko powiedzieć jak z starszymi wiekiem graczami.

Metropolia

Jedna z większych gier wydawnictwa Fox Games, co nie znaczy ze mieści się w dużym pudełku. Zawiera jednak dużo komponentów w tym głównie kart. Metropolia kosztuje 65 zł, zaś pułap cenowy w sklepach internetowych i na aukcjach zaczyna się od 43 zł. Jeśli nabędziemy grę, to dostaniemy solidne, niewielkie pudełko, a w nim:
* instrukcję
* 2 drewniane kostki K6
* 60 żetonów monet w nominałach 1, 5 i 10
* 24 karty startowe (po 6 kart na gracza)
* 84 karty nieruchomości
* 68 kart dodatkowych nieruchomości w dodatku Plus


Wszystkie komponenty są wykonane solidnie i okraszone bardzo ładnymi i czytelnymi grafikami. Jedynie można by sie przyczepić, choć trochę na siłę, do żetonów że są trochę cienkie. Bardzo miłym gestem jest dorzucenie dodatku, zamieszczonego w osobnym pudełku. Jego zasady są zamieszczone na końcu instrukcji i wygląda na to że mocno wzbogaca on całą rozgrywkę. Warto dodać, że w pudełku były woreczki strunowe na karty i żetony oraz kostki mieściły się w dodatkowym woreczku.


Co cieszy:
* ładna i czytelna szata graficzna
* solidne komponenty
* prosto napisana instrukcja
* dołączony do pudełka dodatek z nowymi kartami
* drewniane kostki
* cena

Co budzi wątpliwość:
* żetony są troszkę cienkie

Domniemany poziom ryzyka przy zakupie w ciemno:
Niski. Metropolia prezentuje się bardzo ciekawie. Ciężko powiedzieć czy będzie to tytuł skierowany do zaawansowanych graczy, ale z nowicjuszom i dzieciom z pewnością przypadnie on do gustu. Za zamieszczenie w grze dodatku należy się wydawcy dodatkowy plus. Jest to bardzo miły gest, wart naśladowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz