29 czerwca 2014

Gang Wiewióra

W końcu po ponad pół roku oczekiwania do naszych kin zawita, 4 lipca, animacja The Nut Job, którą u nas przetłumaczono jako Gang Wiewióra. Wesoła parodia wszelkich filmów gangsterskich traktujących o napadach na banki. Tym razem jednak to wydarzenie jest tylko tłem dla głównych bohaterów, którzy będąc wszelkiej maści gryzoniami, chcą obrabować sklep pełen orzechów. Jednak nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, zaś konkurentów do "złotego" łupu jest więcej niż można by sądzić. Bo przecież nie każdy może być bohaterem.

Wszystko zaczyna się pod koniec lata w pewnym parku, gdzie zwierzaki zbierają jedzenie na zimę. Niestety zasoby są mizerne i mieszkańcom grozi głód. Tymczasem pewna wiewiórka imieniem Surly (Wiewiór w wersji PL) pracuje na własną rękę wraz z swoim kumplem Buddy (Buddy z eng. to kumpel). Ma on przez to na pieńku z szopem Racconem (z eng. szop), który skrywa przed zwierzętami pewien sekret, zaś Surly jest mu przez to ewidentnie nie na rękę. Gdy dochodzi do wypadku podczas którego ulega spaleniu drzewo z zapasami na zimę, Surly zostaje wygnany z parku do miasta pełnego ludzi, betonu i dzikich szczurów. Jednak tam natrafia na sklep pełen orzechów, który w istocie jest przykrywką rabusiów chcących obrabować bank. Sprytna wiewiórka postanawia dokonać własnego skoku, ale bez pomocy okazuje się to niemożliwe, a ta zaś przychodzi z najmniej oczekiwanej strony.

To co wysuwa się na pierwszy plan to postawa Surlego wobec innych bohaterów. Nie umie przyznać się do błędu nawet jeśli wie że go popełnił, ciągle zgrywa twardziela, starając się ukryć że Buddy to jego najwierniejszy i w praktyce jedyny przyjaciel za którego byłby gotów oddać życie. Równolegle przy nim krążą dwie inne wiewiórcze postacie - Grayson, bohater parku, narcyz i totalny głupek, który czystym przypadkiem stał się herosem oraz Andie, inteligentna, prawa i sprytna kobieta, która stara się namówić Surlego do współpracy z innymi zwierzętami. Cała trójka odstawia, choć nie bez pomocy innych bohaterów, totalnie pokręcone i zabawne widowisko, choć nie ma mowy tutaj o takim spektaklu gagów jak choćby w Shreku. 

Z czarnych charakterów mamy Raccona, który od samego początku widać że jest fałszywy. Zaś jego przyboczny Mol (z eng. kret) to idealny stereotypowy obraz gangsterskiego służąca szefa. Wszystkie postacie mają swoje odbicie w bohaterach ludzkich, niekoniecznie przedstawionych w Gangu Wiewióra. Można tutaj znaleźć sporo odniesień choćby do Włoskiej Roboty, czy jej pokrewnych produkcji. Z tego powodu mam wrażenie, że animacja jest kierowana do nieco starszego widza, który znajdzie zdecydowanie więcej nawiązań niż osoba nie obracająca się mocno w świecie filmów. Niemniej dzieci z pewnością też wyniosą sporo radości z seansu, gdyż sytuacji komediowych i gagów sytuacyjnym mamy całkiem sporo.

Jedyne co mnie martwi to polonizacja filmu. Nie boję się o aktorów bo wiem że mamy rewelacyjną kadrę lektorską, zaś kiedy widzę takie nazwiska jak Cezary Pazura, Andrzej Grabowski, Sonia Bohosiewicz czy Piotr Bąk, to wiem że włożą oni w swoją pracę całe serce. Z drugiej strony w wersji angielskiej, którą dane mi było oglądać na DVD, spotkamy również gwiazdy wysokiego formatu jak Liam Nesson, Brendan Fraser czy Stephen Lang. Dodatkowo polskie tłumaczenie może okazać się w wielu miejscach spłaszczone, gdyż w wersji oryginalnej jest dużo gier słownych z słowem nut (orzech) i nuts (szalony). Ciężko powiedzieć jak to wyjdzie, ale jestem dobrej nadziei.

Gang Wiewióra to porządny film. Ciekawa, choć przewidywalna, fabuła zwieńczona w finale udaną puentą oraz w całości poprzetykana całkiem porządną dawką gagów słownych i sytuacyjnych. Czy sięgnę po wersję polską? Pewnie tak, ale gdy pojawi się już na DVD, choć nie ukrywam, że raczej wypożyczę film, bo po obejrzeniu go w oryginale wole wracać do tej produkcji właśnie w takim wydaniu. Mimo wszystko polecam wybrać się z dziećmi do kina na Gang Wiewióra, bo każdy z nas ma w sobie odrobinę szaleństwa bohatera. Nawet jeśli nie chce się do tego przyznać.

Ocena - 7/10

Gatunek: animacja, dla dzieci
Produkcja: USA
Czas trwania: 86 min
Premiera: 3 stycznia 2014 (4 lipca 2014 w Polsce)
Polski dystrybutor: Monolith Films