15 lutego 2019

Comics Report #72: Wróblewski, Koza i Clowes

Dziś w prezentacji garść komiksów od wydawnictwa Kultura Gniewu. Dwa z nich są pióra i ołówka Daniela Clowes, wybitnego amerykańskiego scenarzysty, który swego czasu mocno zasłynął komiksem "Ghost World". Został on bowiem w 2001 zekranizowany, a zagrały w nim tak znane nazwiska jak Steve Buscemi, Scarlett Johanson czy Thora Birch. Jeśli ostatnie nazwisko wam nic nie mówi, to zapraszam do obejrzenia serialu "Colony" na Netflix. Kolejne dwie pozycje w dzisiejszej liście należą do polskich autorów. Kolejne wznowienie komiksu Jerzego Wróblewskiego, czyli "Binio Bill i 100 karabinów", oraz praca zbiorcza Janka Kozy, jednego z naszych, przynajmniej dla mnie, najlepszych karykaturzystów dnia codziennego. Zatem zapraszam do lektury prezentacji tych dzieł oraz przedstawienia moich oczekiwań przed lekturą.

Wilson

Zaczynamy od zagranicy, bowiem w tym zestawieniu są aż dwa komiksy Daniela Clowes. Na pierwszy ogień idzie "Wilson", który najbardziej mnie zaciekawił z dzisiejszego zbioru. Komiks zapowiada się na dość trudny, bowiem, jak to zwykle bywa u tego autora, porusza on trudne tematy natury społecznej. Tytułowy Wilson to egoista, samotnik i dupek, do tego wyjątkowo szczery. Facet chce jednak poznać bliżej międzyludzkie relacje, co nie zawsze wychodzi mu na zdrowie. Pewnego razu postanawia on odszukać swoją byłą żonę i sprawić, aby do niego wróciła. Przynosi to nieoczekiwane konsekwencje. Już ta zapowiedź komiksu zachęciła mnie do sięgnięcia po niego. Lubię ten gatunek, choć wiadomo, nie wszystko z niego do mnie trafia na tyle, abym dany tytuł chciał czytać i czytać w kółko. Niemniej tu mamy ciekawą formę, bowiem na każdej stronie znajduje się jeden rozdział przedstawianej opowieści. Rozdziały maja swoje tytuły, a do tego potrafią różnić się stylem kreski. Wygląda to obiecująco i mam nadzieję, ze taka zabawa formą przełoży się też bezpośrednio na treść historii.


Na co liczę?
* solidny dramat obyczajowy
* może jakąś sytuację, która nieco mnie wzruszy
* ukazanie w sposób karykaturalny wad i problemów współczesnego społeczeństwa

Czego się obawiam?
* że moje oczekiwania są za bardzo na wyrost

Czy kupił bym w ciemno?
W tej sytuacji tak i to nawet po cenie okładkowej. Z całego dzisiejszego zestawienia, jest to jedyny komiks, który trafiłby na moją listę "Muszę koniecznie przeczytać".

Cena: 59,90 zł
Gatunek: dramat społeczny, obyczajowy, czarny humor
Sugerowany wiek: 16+
GDZIE KUPIĆ

Ghost World

Pozostajemy dalej z Clowes'em, tym razem w przy wznowieniu "Ghost World". Komiks ukazał się na naszym rynku już w grudniu 2006 roku, zaś teraz powrócił. Niestety nie czytałem pierwszego wydania, zatem nie wiem czy posiada jakieś różnice jeśli idzie o dodatki. Choć wątpię aby tak było, bowiem w przypadku Kultury Gniewu chyba jeszcze nigdy się z czymś takim nie spotkałem. W tym wydaniu mamy na końcu szereg przypisów, jednak obstawiam, że były one też w poprzednim. O czym traktuje scenariusz tego dzieła? Cóż, jest to historia dwóch młodych dziewczyn, a w zasadzie kobiet, które wkraczają w dorosłość. Enid i Rebecca, nastoletnie przyjaciółki od lat szczeniecych, staja bowiem twarzą w twarz z dorosłym życiem oraz niepewną przyszłością ich skomplikowanego związku. Innymi słowy - życiowe sprawy, o których nieraz boimy się mówić. W 2002 roku ekranizacja "Ghost World" została nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy scenariusz adaptowany. Oprócz tego film, będący ponoć wiernym przełożeniem komiksu (nie oglądałem, ale mam zamiar tą zaległość nadrobić) był nominowany również do Złotego Globa, Satelity czy Film Independent. W sumie do różnych nagród zgarnął aż 13 nominacji, z czego 5 wygrał. Chyba nie ma lepszej rekomendacji, aby sięgnąć po ten komiks, będący materiałem źródłowym.


Na co liczę?
* bardzo mocny komiks obyczajowy
* nieprzeciętnie napisane bohaterki
* scenariusz pisany przez życie

Czego się obawiam?
* na tle innych, podobnych komiksów jakie czytałem, boję się, ze ten już nie zrobi na mnie aż takiego wrażenia
* styl kreski nie należy do moich ulubionych, ale to, przynajmniej dla mnie, sprawa drugorzędna

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, ale w tym wypadku raczej polowałbym na jakąś promocję lub nabył komiks z drugiej ręki. Głównie dlatego, ze w ostatnim roku sporo czytałem podobnych tytułów i czuję się tym tematem już trochę zmęczony.

Cena: 49,90 zł
Gatunek: dramat obyczajowy
Sugerowany wiek: 16+
GDZIE KUPIĆ

Złota kolekcja

Przechodzimy do pierwszego polskiego autora, czyli Janka Kozy. Chyba można śmiało powiedzieć o nim Człowiek Orkiestra, bowiem para się nie tylko rysunkiem w różnych formach, ale także animacja oraz pisaniem wierszy. Humor musi mieć we krwi, bowiem urodził się 1 kwietnia 1970 roku we Wrocławiu, aczkolwiek był to czas gdy Polską targała polityczna przemoc. Wszak wiadomo co się stało w grudniu 1970 roku w Gdyni. No, przynajmniej zakładam, że moi czytelnicy wiedzą. "Złota kolekcja" to zbiór jego prac karykaturalnych, wyśmiewających naszą rzeczywistość. Całość podzielono na cztery rozdziały:
* Polska
* Wybory
* Władza
* Czas
Jakby nie patrzeć, w tym roku jest to bardzo aktualna praca, bowiem w listopadzie czekają nas wybory parlamentarne, zatem wyścig o koryto się rozpoczął. Zresztą  pewna piosenka, którą można znaleźć TUTAJ, najlepiej je podsumowuje.


Na co liczę?
* w zasadzie trudno powiedzieć, bo z sieci doskonale znam zamieszczone tutaj prace, wiec wiem co otrzymam

Czego się obawiam?
* niczego, gdyż doskonale wiem o czym jest ta praca zbiorcza

Czy kupił bym w ciemno?
Raczej nie, bowiem wolę sobie od czasu do czasu przeczytać taki komiks na sieci. Nie potrzebuję wydania zbiorczego, aczkolwiek fani takich prac powinni być zadowoleni.

Cena: 49,90 zł
Gatunek: satyra
Sugerowany wiek: 12+
GDZIE KUPIĆ

Binio Bill

I na koniec kolejny powrót legendy młodości mojej i moich rodziców, czyli niezrównany Jerzy Wróblewski. Mistrz odszedł z tego świata w sierpniu 1991 roku, ale pozostawił po sobie ogromne dziedzictwo. Masa komiksów sensacyjnych, około-historycznych, wojennych i przygodowych. Przyznaję, że do niektórych nadal chętnie wracam, ale głównie są to komiksy przygodowe. Mistrz stworzył też Binio Billa, nieraz nazywanego polskim odpowiednikiem Lucky Luke'a i coś w tym jest. Osobiście jednak przeszła mi ochota na westerny i nawet samotny kowboj z grzywką opuścił moją stała kolekcję, choć wracam co jakiś czas do jego przygód. Szkoda, że nikt nie pisze obecnie nowych historii Binio Billa, choć obstawiam, że byłoby to nie lada wyzwanie. Na prezentowany tutaj album składają się dwie historie - "Binio Bill i 100 karabinów" oraz "Śladami Kida Walkera".


Na co liczę?
* powrót do dzieciństwa :)

Czego się obawiam?
* zbytniej dawki sentymentów

Czy kupił bym w ciemno?
Jak wspomniałem - westerny już mnie tak nie porywają jak kiedyś, więc nie. Nie kupił bym, ale z pewnością bym wypożyczył z biblioteki, aby na chwilę wrócić do czasów gdy było się smarkiem i pod kołdrą czytało komiksy, gdy mam kazała iść spać.

Cena: 34,90 zł
Gatunek: western, humor
Sugerowany wiek: 6+
GDZIE KUPIĆ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz