22 września 2017

Quiz Zoologiczny

Kolejną grą z serii IQ Granna jest "Quiz Zoologiczny". Pachnie powtórką? W pewnym sensie to prawda, bo mamy już do czynienia z inną grą tego wydawcy, która wygląda podobnie. Mowa o "Planecie zwierząt", która starała się być młodszym kuzynem "Fauny" i wyszło jej to raczej średnio. Zresztą należała ona do tej samej serii głównej, co też jej nie pomogło, gdyż przedstawiona w tej recenzji gra jest dużo starsza. Mimo to trzyma się naprawdę dobrze spychając na dalszy plan część innych quizów od Granny. Zastosowany tutaj mechanizm jest już stary, wysłużony, ale nadal sprawny bo skonstruowano go naprawdę solidnie. Do tego gra została zaktualizowana, względem starszego wydania, co tylko jej pomogło. Zobaczmy zatem co "Quiz Zoologiczny" prezentuje sobą po tylu latach i dlaczego nadal warto po niego sięgnąć.
Cena sugerowana to 35 zł, jak u innych gier z tej serii i na tym polu nie będzie raczej zaskoczenia. Jakość komponentów jest solidna, opracowanie graficzne ładne, a na dokładkę mamy zdjęcia zwierzaków, co bardzo pomaga. W sumie cała gra składa się z:
* 90 dwustronnych kart (każda karta to 3 pytania + 1 pytanie ze zdjęciem)
* 63 żetony punktów o nominale 1, 2 i 3
* 18 żetonów głosowania (po 3 na gracza)
* instrukcja

Quiz polega na obstawianiu poprawnej odpowiedzi i zdobyciu w sumie 21 punktów. Nie jest jednak tak łatwo jakby się mogło wydać, bo nasze punkty możemy utracić w trakcie rozgrywki. Na początku każdy z graczy otrzymuje swój zestaw żetonów do głosowania i 3 żetony punktów po jednym z każdej wartości. Tasujemy talię pytań, jeden z graczy dobiera kartę stroną z 3 pytaniami i wybiera jedno z nich. Czyta na głos po czym czyta również możliwe odpowiedzi. Pozostali gracze wykładają zakryty żeton odpowiedzi oraz obstawiają ile swoich żetonów punktów chcą zaryzykować w tej turze. Na koniec odkrywamy wszystkie żetony głosowania i ci którzy odpowiedzieli poprawnie otrzymują tyle ile postawili, a ci co błędnie tracą to co obstawili.


Niestety prawie zawsze odpowiedzi są poprawne, bo ciężko się tutaj pomylić, chyba że kompletnie nie ma się wiedzy o zwierzętach. Nawet śladowej. Dla przykładu mamy następujące pytanie:
Żądło służy owadom do:
A) pobierania pokarmu
B) wydawania dźwięków
C) Obrony lub ataku
Takich "zagadek" jest od groma, zatem nie stanowią one problemu dla choć troszkę bardziej ogarniętego dziecka. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z pytaniami pomocniczym, czyli tymi które mają zdjęcie. Otóż są one kołem ratunkowym dla osób, które straciły wszystkie punkty i jak się okazuje, wymagającym, do tego czasem nawet bardzo. Nie każde dziecko wie bowiem jak inaczej nazywa się pantera śnieżna lub czy łabędź wiąże się z partnerką na całe życie. Tutaj nieraz nawet zdjęcie nie jest wstanie jasno podrzucić podpowiedzi na zadane pytanie, zatem ciężko takiej osobie z powrotem wrócić do gry.

"Quiz Zoologiczny" to mimo wszystko dobra gra. Prosta, niekiedy aż za bardzo, ale małym dzieciom może się spodobać, a przy okazji ich czegoś nauczy. Niemniej chciałoby się aby tego typu produkcje prezentowały nieco wyższy poziom trudności, tak aby zmusić dzieci do samodzielnego szukania informacji, szczególnie w dobie tak powszechnego dostępu do internetu. Jednak jeśli ktoś nie czuje się na siłach aby sięgnąć po "Faunę" czy naprawdę trudne quizy zoologiczne, to ten tytuł jest jak najbardziej wskazany.

Plusy:
* bardzo dużo informacji z zakresu zoologii
* solidnie wykonane komponenty
* zdjęcia omawianych zwierząt
* uczciwa cena

Minusy:
* często za proste lub zbyt oczywiste podpowiedzi, a co za tym idzie niezbyt wysoki poziom trudności