3 marca 2017

Quiz ortograficzny

Ortografia to zmora wielu ludzi, zarówno młodych jak i starszych. Sam mam z nią problem, choć podłoże tego problemu u mnie jest dość skomplikowane. Niemniej każdy popełnia błędy w pisowni, zaś dzisiejszy świat ekranu sprawy wcale nie ułatwia. "Quiz ortograficzny" to lekka i o dziwo przyjemna gra planszowa, w której dzieci mogą poznać zasady polskiej ortografii. Wszystko zaś za pomocą sterty kart oraz żetonów... rodem z popularnej sieci hipermarketów.

Celem gry jest wyczulenie dzieci na najbardziej powszechne słowa w naszym języku, w których łatwo zrobić błąd ortograficzny. Można grać na punkty lub po prostu po to aby uczyć się poprawnej pisowni danych słów. W obu wypadkach rozgrywka przebiega tak samo. Tasujemy talię kart i ustawiamy na środku stołu. Karty są dwustronne, zatem nie ma znaczenia co będzie leżało na wierzchu stosu. Każdy z graczy otrzymuje zestaw żetonów z znakami ortograficznymi (ó, u, rz, ż, h, ch) i czerwony "dekoder". Jeśli gramy na punkty to tworzymy pulę żetonów biedronek obok talii głównej.

W pojedynczej rundzie dowolny gracz bierze kartę, odwraca ją na obrazek znajdujący się po drugiej stronie i teraz każdy wykłada żeton litery, która jest utajniona na słowie znajdującym się pod rysunkiem. Dla ułatwienia każda z par symboli fonetycznych ma przypisany jeden kolor. Dzięki temu małe dzieci łatwiej przyswajają zasady ortografii. Dodatkowo można też grać na jeden zestaw słów, np. ż/rz. Dodawszy do tego opis zasad ortograficznych zawarty w instrukcji, małe dzieci, w praktyce przedszkolaki, szybko zaczynają łapać zasady polskiej pisowni słówek, w których łatwo strzelić błąd ortograficzny.


Niestety w tym miejscu mamy też pewną wadę. Mianowicie jeśli słowo zawiera kilka znaków ortograficznych to zawsze tylko jeden z nich jest zakryty. Wielka szkoda, bo mogłyby powstać karty "specjalne", które byłyby trudniejsze co byłoby bardziej wymagające zarówno w rozgrywce jak i nauce polskiego słownictwa. Do tego brakuje tutaj pewnych ważnych wyjątków, jak np. "Pszczoła" czy "Twarz". Tego typu słowa są szczególnie ważne podczas nauki ortografii, zatem nie rozumiem czemu je pominięto.

Quiz ortograficzny to bardzo dobra gra edukacyjna, która mogła być rewelacyjna, gdyby nie wady wymienione powyżej. Ma się przez to wrażenie, ze autorowi nie chciało się troszkę bardziej popracować nad swoim pomysłem i poszedł na łatwiznę. Niemniej i tak jest bardzo dobrze, a gra spokojnie powinna wylądować w przedszkolach i pierwszych trzech klasach podstawówki jako wsparcie w nauce zasad pisowni języka polskiego. Polecam ją zatem każdemu rodzicowi, który chce aby jego dziecko szybko zaczęło wdrażać się w ten temat. Nie jest to może coś wybitnego, ale jako pierwsze spotkanie z ortografia nada się idealnie.

Plusy:
* ogromna ilość haseł
* olbrzymia wartość edukacyjna
* bardzo proste zasady gry
* wskazówki kolorystyczne co do poprawnego używania grupy znaków (np. ż/rz)
* tania
* nie nudzi się

Minusy:
* zawsze zakryty jest tylko jeden znak ortograficzny
* brak wyjątków i skomplikowanych słów, np. "Grzegrzółka"
* skojarzenia z pewną siecią sklepów są zbyt nachalne :)