1 września 2014

Unboxing #42: Ewolucja: Rozszerzenie

Gra karciana Ewolucja: Pochodzenie gatunków, podbiła serca rzeszy graczy oraz ludzi, którzy dopiero co zaczęli interesować się bliżej temu hobby. Sam osobiście nigdy nie byłem wielkim fanem tej gry, choć nie ukrywam że to dobry tytuł mający kilka ciekawych mechanizmów, co szerzej opisałem w recenzji niemal równy rok temu. Teraz w moje ręce trafiła polska edycja rozszerzenia do Ewolucji, a wydawnictwo G3 naprawdę mile zaskoczyło jednym faktem. Rozszerzenie zawiera trzy dodatki -  Przestworza, Kontynenty oraz mini dodatek Dzień Darwina. Jest to świetny manewr bo gracze dostają nie tylko masę nowych kart oraz znaczników, ale również oszczędzają pieniądze, gdyż całość wychodzi taniej. Jak zatem prezentuje się polska edycja dodatków do jednej z popularniejszych gier edukacyjnych. Zobaczcie sami.

Zacznijmy jednak od najważniejszego - ile kosztuje nas pakiet rozszerzeń. Cena sugerowana to 50 zł, zaś w sklepach internetowych znajdziemy dodatek najczęściej za jakieś 40-45 zł. Od premiery upłynęło dopiero kilka dni więc jest zrozumiałe że wielu przecen nie znajdziemy, jednak po wpisaniu nazwy gry do wyszukiwarki i-szop.pl, wyskoczy nam ciekawa oferta w postaci łączonego pakietu. Za około 79 zł pojawia się podstawka z dodatkiem i tutaj jest pewna bardzo istotna informacja. Posiadanie dwóch lub nawet więcej kompletów podstawki jest graczom na rękę, gdyż wtedy można grać aż w 8 osób, a na upartego nawet 10. Siłą tej gry jest to że im więcej kart w talii, najlepiej powtarzających się, tym więcej kombinacji gracze mogą stworzyć na rz na stole, dlatego osoby które posiadają już podstawkę, a wiedzą że spokojnie znajdą więcej niż 5 osób do zabawy, śmiało mogą rozglądać się właśnie za takimi pakietami.


W pudełku z dodatkiem znajdziemy:
* 100 kart do gry
* 8 kart typu "separatory kontynentów"
* 3 duże karty kontynentów (w praktyce 2 i 1 ocean)
* 47 plastikowych znaczników
* 3 kości (w tym 2 czerwone do kontynentów)
* instrukcję
Zacznijmy od instrukcji, gdyż to był jeden z największych mankamentów pierwszej edycji Ewolucji. Tamtejsza instrukcja była językowo poprawna, ale nie odpowiadała na wszystkie pytania gracz odnośnie rozstrzygania niektórych sytuacji oraz brakowało uściśleń części terminów z kart. Tym razem jest dużo lepiej, a raczej w końcu wygląda to tak jak powinno być od początku. Mamy pełne oraz rzeczowe opisy każdej z kart, dzięki czemu, jeśli czegoś nie zrozumiemy z opisów na nich zamieszczonych to instrukcja w pełni nas poratuje. Same opisy też uległy znacznej poprawie i widać że wydawca wziął sobie do serca sugestie graczy odnośnie zbyt pogmatwanych opisów kart w podstawce. Nowych zasad odnośnie głównej mechaniki nie ma tutaj za wiele, jednak liczba nowych kart jest olbrzymia, w tym nowe pasożyty, super drapieżnik (Diabeł morski) czy zdolności obronne dla naszych zwierzaków. Występuje nawet Nowotwór, który jest strasznie silną kartą.


Inna ważna kwestia to fakt, że mimo informacji na pudełku, jakoby dodatek koniecznie wymagał podstawki, da się grać spokojnie w 2-3 osoby bez tego. W praktyce rozszerzenie nie zmienia aż tak drastycznie gry od strony mechaniki, a głównie daje nowe opcje w tworzeniu zwierzaków, pozyskiwaniu przez nie pokarmu lub ochrony przed drapieżnikami. Jeśli nie mamy podstawki, to w mniejszym gronie spokojnie zagramy na samym rozszerzeniu, głównie dlatego że zawiera ono 100 kart cech, z których każda może być zwierzęciem. Wystarczy znać podstawowe zasady. W opakowaniu mamy też 3 kostki i wystarczająco znaczników aby na luzie rozegrać pełną grę. Jednak jeśli ktoś chce może zakupić dwie podstawki oraz dwa dodatki i w ten sposób zagrać w 8 osób (a w praktyce nawet w 10) na bardzo wysokim poziomie trudności.


Co cieszy:
* pakiet trzech dodatków w jednym
* wyważona cena
* można rozegrać pełną grę na samym rozszerzeniu
* znacznie poprawiono opisy kart i instrukcję
* można grać na kilka talii
* solidna jakość kart, kostek i żetonów

Co budzi wątpliwość:
* za cienkie karty kontynentów/oceanu
* dalej ikona jaszczurki zastępuje słowo "zwierzę" w opisie kart
* mało nowości w zasadach podstawowych gry (choć może się to okazać zaletą na dłuższą metę)

Domniemany poziom ryzyka przy zakupie w ciemno:
Bardzo niski, a wręcz żaden w przypadku osób, które znają wersję podstawową gry i ją lubią. Dla nich zakup dodatku to obowiązek. Jeśli mamy sporą grupę zapaleńców to warto zainwestować w pakiet podstawka plus rozszerzenie co da nam gigantyczne możliwości podczas gry i wyrówna szanse pośród współgraczy. Widać już na starcie że poprawiono wiele niedociągnięć z poprzedniej edycji, teraz pozostało tylko sprawdzić jak nowe karty sprawdzają się w praktyce.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza