12 marca 2017

Już czytam

Jakiś czas temu była ortografia, a dziś przejdziemy do podstaw nauki czytania. "Już czytam" to odświeżona wersja starszej gry Granny o tym samym tytule, którą wydano na nowo w większym formacie. Jej zadaniem jest nauczenie dzieci podstaw składania słów z poszczególnych liter, choć nie mamy tutaj do czynienia z czystą grą logopedyczną. Raczej jej podstawą, choć gratis w formie naklejek z literkami, przy umiejętnym wykorzystaniu może pomóc w nauce. Na wstępie trzeba zaznaczyć jedno - mamy tutaj do czynienia z grą prostą, skierowaną do małych dzieci, zatem jej żywotność jest mocno ograniczona. Czy to wada? Niespecjalnie, jeśli spojrzeć na cel jaki przyświeca temu tytułowi, ale wiadomo że chcemy aby wszystko co nabędziemy wystarczyło na jak najdłuższy czas.W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że gra wręcz idealnie nadaje się do przedszkoli jako narzędzie dydaktyczne. Owszem, nie jest to jedyny tytuł tego typu jaki znajdziemy na rynku, ale ma kilka cech mocno wybijających ja na tle konkurencji. Po pierwsze są trzy tryby rozgrywki. W pierwszym dziecko stara się złożyć czteroliterowy obrazek z kafelków, a gdy to uczyni może, o ile umie, przeczytać wierszyk poświęcony zwierzęciu z obrazka, który znajdziemy w instrukcji. Drugi wariant to swoiste domino, gdzie składamy słowa dwusylabowe, pokroju "Mama", "Tata", "Koza" czy "Para". Używamy tych samych kafelków co przy składaniu obrazków, ale rewersem do góry, gdzie na niebieskim tle znajdują się pary liter. Zasady są tu jak w klasycznym domino. Dokładam kafel aby stworzyć słowo albo jeśli nie mogę to dobieram nowy. Jednak na tym polu gra uczy dzieci kreatywności w składaniu prostych słów. Choć w tym prawdziwe pole do popisu daje ostatni wariant.


Wymaga on już pewnej wiedzy z zakresu słownictwa. Układamy wszystkie kafelki stroną z obrazkiem ku górze (każdy zawiera jedną literę) i oddzielamy od nich te z różową literą, które rozdajemy po równo każdemu z grających. W swojej kolejce gracz dobiera jedną literę i dokłada do budowanego wyrazu - im słowo dłuższe tym więcej punktów uzbiera, ale za niedokończone słowo otrzyma punkty ujemne. Nie ma limitu budowanych wyrazów, zatem wszystko zależy od kreatywności graczy. W tym wariancie wkrada się też element kombinowania oraz rywalizacji, co znacznie wydłuża żywotność tytułu.

Z tych powodów "Już czytam" to genialny materiał aby stać się narzędziem edukacyjnym w przedszkolu czy pierwszych klasach podstawówki. Co prawda brak tutaj listy wyjątków czy możliwości budowania skomplikowanych zdań, ale jak na grupę w którą jest skierowany nie są to rzeczy niezbędne. Warto zatem się  nim zainteresować jeśli szukamy czegoś co pozwoli naszemu dziecku stawiać pierwsze kroki w nauce języka polskiego.

Plusy:
* jakość wykonania
* sporo liter i możliwości w tworzeniu słów
* kilka trybów gry
* niska cena
* świetny materiał dydaktyczny dla przedszkolaków

Minusy:
* ograniczona żywotność