24 listopada 2016

Unboxing #83: Historia

Dawno nie miałem okazji gościć na moim blogu gry od wydawnictwa Bard, ale czas to zmienić. Przedstawiam unboxing Historii, gry strategicznej mającej na celu zabrać nas, graczy, po podróży przez różne epoki od starożytności po czasy współczesne. Temat może nie jest jakiś nowy, ale okładka zachęca, zaś miłośnicy tego typu gier powinni już zacierać ręce. Tytuł nie wygląda na szczególnie skomplikowany, a do tego posiada wariant do gry solo, zatem może trafi się tutaj niezła gratka. Zapraszam zatem do zapoznania się z zawartością pudełka oraz jak mocno odciąży naszą sakiewkę.

Cena sugerowana to 170 zł, co wydaje się być w miarę uczciwą kwota, patrząc po ilości drewna i tektury jakie kryje w sobie pudełko. Z drugiej strony spotykałem już za tą kwotę nieco bardziej bogate w komponenty tytuły. Choć nie jest źle. Jeśli natomiast poszperamy na sieci, to szybko znajdziemy szereg tańszych ofert. Zaczynają się w okolicy 110 zł jednak przeważnie dominują na pułapie 120-140 zł. Dodawszy do tego koszt wysyłki, można trochę zaoszczędzić, szczególnie przy niższych ofertach.


W przypadku zdecydowania się na zakup gry, otrzymamy klasycznej wielkości pudełko, z klimatycznym rysunkiem na wieczku, zaś pod nim znajdziemy:
* planszę
* 54 drewniane kosteczki władzy
* 48 kart cudów
* 12 kart wydarzeń
* 18 kart przywódców
* 16 żetonów terytoriów
* 60 kart akcji
* 35 kart doradców
* 7 kart Civbotów
* 2 znaczniki czasu w formie pionków
* 6 znaczników matrycy
* 6 kart pomocy
* 12 znaczników punktów/tur


Wszystkie komponenty prezentują się naprawdę dobrze oraz solidnie. Szczególnie dotyczy to kart, których mamy tutaj ogromną ilość. Instrukcja nie wygląda na skomplikowaną, choć sama gra będzie prawdopodobnie zmuszać nas do intensywnego wysiłku umysłowego. Wedle opisu na pudełku do krótkich nie należy, zatem trzeba przygotować się na minimum 2 godziny grania. Od strony graficznej całość prezentuje się nieźle, choć trochę surowo, szczególnie na tle nowych edycji niektórych konkurencyjnych tytułów. Z drugiej strony raczej niewielu marudom mogłoby to przeszkadzać.


Co cieszy:
* ciekawie zaprojektowana plansza
* wydaje się mieć dość niski próg wejścia, jak na swój gatunek
* w miarę wyważona cena
* solidne wykonanie
* możliwość gry solo

Co budzi wątpliwość:
* nie każdemu spodoba się oprawa graficzna (karty)
* ciężko stwierdzić czy umie realnie zagrozić konkurencji

Domniemany poziom ryzyka przy zakupie "w ciemno": 
Raczej niski dla znawców i miłośników gatunku, zdecydowanie średni w przypadku osób mniej obeznanych z grami planszowymi. Z pewnością warto zaryzykować i sięgnąć po ten tytuł jeśli jesteśmy fanami gier strategicznych. Dodatkowo kusi też tryb dla pojedynczego gracza, pozwalający nam cieszyć się zabawą nawet jeśli współgracze nie dopiszą.