17 października 2016

Pajęczyca

Kolejną zabawko-grą wydawnictwa Granna, pochodzącą z Mega Paki jest Pajęczyca. Tytuł ten obudził we mnie lekki sentyment za czasami dzieciństwa, gdyż jest tak naprawdę skrzyżowaniem gier. Łowiska, gdzie gracze za pomocą magnesów próbowali złapać obracające się w stawie rybki i Krokodyla zamykającego paszczę gdy usunęło mu się niewłaściwy ząb. Pajęczycy bliżej do tego drugiego tytułu, jednak dorośli z pewnością zrozumieją moje stanowisko. Niemniej gra jako produkcja skierowana do najmłodszych odbiorców, jest czymś interesującym na rynku zabawek i z pewnością przykuwa oko.Polowanie na muchy

Celem gry jest zebranie odpowiedniej liczby owadów z sieci pająka. Mechanizm działania jest bardzo prosty. Do wielkiej planszy wkładamy patyczki z owadami, uruchamiamy pająka (gra wymaga baterii 2x AA) i od tej chwili będzie się on powoli obracał. Aktywny gracz otrzymuje szczypczyki i kręci wskazówką na kole losu, która wskaże nam ile owadów musimy zdjąć z planszy. Teraz za pomocą plastikowych szczypiec łapiemy i wyjmujemy owada. Jeśli w wyniku naszego ruchu pająk zacznie skakać zaliczamy skuchę. Odkładamy zatem wszystkie zdobyte w tej rundzie owady do wolnych pól na pajęczynie, a jeśli pająk nadal skacze musimy pozbyć się dodatkowego owada z naszych zasobów, do momentu gdy Pajęczyca znów będzie się tylko kręciła.


Cała sztuczka polega na sprytnej konstrukcji przekładni wewnątrz planszy. Mamy w sumie pięć blokad obsadzonych z dwóch stron nakładkami. Usunięcie owada powoduje obluzowanie się nakładki, jednak jeśli druga nadal trzyma blokadę pająk nie będzie skakał. Usuniecie drugiej zwolni blokadę i pająk zacznie wykonywać swoje piruety. Co ważniejsze na planszy są też pola "czyste" czyli takie które nie wchodzą w relacje z nakładkami, zatem poznanie lokacji wszystkich bezpiecznych miejsc, co jest trudne nawet dla dorosłego, może zagwarantować zwycięstwo.Przynajmniej w teorii, bo praktyka szybko weryfikuje to stanowisko.

Gra zawiera dodatkowy wariant zabawy, będący niemal kopią poprzedniego. Różnica polega na wyłonieniu zwycięzcy. Zamiast zebrania odpowiedniej liczby owadów (w zależności od liczby uczestników) musimy zdobyć odpowiednią kombinacje kolorów. Otóż patyczki tak jak i owady są w czterech kolorach - żółtym, czerwonym, zielonym i niebieskim. Aby wygrać należy posiadać w jednym kolorze patyków wszystkie rodzaje owadów. Np. na niebieskich patyczkach czerwonego, żółtego, zielonego i niebieskiego owada. W przypadku skuchy oddajemy jeden z posiadanych kolorów patyczków oraz w przypadku dalszych podrygiwań pająka nadwyżkowe owady. Wariant ten potrafi być dużo szybszy, ale też trudniejszy, gdyż mocniej polega na szczęściu.


Pajęczy filer

Pajęczyca to porządna gra, szczególnie dla młodszych odbiorców, choć i dorośli z pewnością się tu odnajdą. Wedle dzieciaków, z którymi testowałem grę, faktyczna wadą jest oblicze tytułowej bohaterki. Jak dano mi do zrozumienia "pysk" z obrazka wygląda wesoło, a ten w grze jest, tu cytat: "Zezowany i głupi". Musze przyznać, że trochę prawdy w tym jest i faktycznie oblicze Pajęczycy do inteligentnych nie należy. Niemniej sama gra spisuje się bardzo dobrze. Nie jest to nic nowatorskiego i po czasie potrafi się przejeść, jednak jak na dzisiejsze standardy to i tak trzyma wysoki poziom.

Plusy:
* solidne wykonanie
* ciekawy mechanizm blokad
* potrafi wciągnąć na długo młodszych graczy
* uczciwa cena

Minusy:
* wieje wtórnością
* mało zabawny wyraz "twarzy" Pajęczycy

Ocena - 8/10