15 marca 2016

Ekspedycja. Bogowie z kosmosu #2: Ludzie i potwory

W drugim tomie przygód tajemniczych kosmitów z planety Des na Ziemi, trafiamy na wielką wyspę pośrodku oceanu - mityczną Atlantydę. Miejsca narodzin biblijnego Edenu oraz legionów Szatana. Kolebki współczesnego człowieka, który dziś panuje niepodzielnie nad Błękitna Planetą. Tam też po raz pierwszy poznamy protoplastów Upadłych Aniołów i mezopotamskich Bogów, znanych z mitologii. Ludzie i potwory to album opisujący nie tylko zmagania dwójki wizjonerów z Des i ich planów wobec Ziemi, ale także pokazanie prawdziwego oblicza istot wyższych nad słabszymi.

Po katastrofie w Andach, Ais, wraz z Zanem i przybocznym Beruda, Enesem, docierają do bazy założonej przez drugą ekspedycję wysłaną z Des na Ziemię. Niestety na miejscu okazuje się, że sprawy przybrały o wiele tragiczniejszy obrót, niż za czasu kiedy Enes opuszczał placówkę. Prawie cała załoga cierpi na tajemniczą chorobę, a wszystko wskazuje na to, że ktoś specjalnie ją wywołał. Podejrzenia padają na naukowca imieniem Satham oraz jego dwóch przybocznych współpracowników. Niedługo cała trójka znika z bazy, a Ais wraz z swymi przyjaciółmi zaczyna powoli poznawać prawdziwe oblicze Sathama i jego diaboliczne plany.

W tym tomie poznajemy śmiertelnego wroga Ais, który jest o wiele bardziej charyzmatyczną postacią od Ruba. Satham to mężczyzna niezwykle inteligentny, cierpliwy, zdeterminowany, a do tego pozbawiony skrupułów. Wraz z swymi dwoma przybocznymi pomocnikami, których imion nie zdradzono w tym albumie, stale podejmuje starania aby zniweczyć dzieło Ais. Jest on idealnym odbiciem Lucyfera, który gardzi gatunkiem ludzkim, stworzonym przez Zana, a na jego miejsce chce dać swe bezrozumne oraz całkowicie mu posłuszne monstra. Istoty wyprodukowane w laboratorium Sathama bardzo przypominają mityczne demony, zarówno skrzydlate jak i te "naziemne", jakie można spotkać pośród starożytnych czy średniowiecznych malowideł oraz rycin.

Przeciwnik Ais od samego początku nie kryje się z swymi intencjami i czytelnik szybko poznaje jego plany. Jednak to jak zamierza je zrealizować oraz czemu nie chce zgładzić rywalki, jest przez długi czas tajemnicą. Szkoda jednak, że autorzy tak niewiele zdradzili szczegółów o dwójce przybocznych naukowców towarzyszących głównemu antagoniście. Odgrywają oni w tym albumie nie małą rolę, a mimo to ma się wrażenie, jakby robili za zwyczajnych pomagierów. Głupio to wygląda, szczególnie gdy czytelnik orientuje się, że obaj mężczyźni oddaliby życie za swego mentora, a ten traktuje ich jak wspólników, nie służących.

W tym tomie nie pojawia się natomiast postać Chata, który w finale poprzedniej części został odesłany na okręt macierzysty wyprawy Ais, orbitujący wokół Ziemi. Na jego miejsce, w pewnym sensie, wskakuje Enes, zastępca zmarłego Beruda i obecny dowódca drugiej ekspedycji. On również wydaje się zaczynać żywić pewne uczucia do Ais, jednak wygląda to bardziej jakby brat troszczył się o młodszą siostrę. W późniejszym etapie na scenę wchodzi Rama, który tak jak Enes i Chat, jest zafascynowany osobą Ais. Jednak w tym tomie ta postać ma niewielkie pole do popisu, choć widać od samego początku, że będzie ważna w dalszej historii serii.

Kreska drugiego albumu zachowała swój poziom z pierwszego zeszytu. Nadal jest mocno futurystyczna w odbiorze, a do tego na swój sposób mroczna. Widać to szczególnie przy obrazowaniu monstrów Sathama oraz jego tajemniczej bazy. Już sam projekt okładki, sporo mówi czytelnikowi z czym będzie miał do czynienia w tym odcinku. Olbrzymie sylwetki, latających gadów, mordercze, lądowe drapieżniki z futurystyczną aparaturą na głowach - to wszystko sprawia, że czytelnik ciągle wyczekuje wielkiej bitwy o Eden pomiędzy siłami dobra i zła. Do tego Polch umiejętnie nawiązał do prehistorycznych stworzeń, kreując swoje własne monstra z piekła rodem.

Ludzie i potwory to bardzo ważny tom, przedstawiający kilka kluczowych dla całej serii postaci. Dodatkowo przedstawia ciekawą wizję narodzin raju oraz Adama i Ewy. Udowadnia to, że Górny i Mostowicz potrafili umiejętnie połączyć kreację stworzenia świata z Starego Testamentu, z wizją tajemniczej rasy kosmitów, zwanych Atlantami. Do tego dołączyli kreację najważniejszych aniołów, które starły się w bitwie o ludzkie stworzenie i Boski Ogród. Wszak przybysze z Des okazali swą ludzką naturę, gdzie na równi rządzą współczucie oraz nienawiść.

Ocena - 9/10