13 lutego 2013

Equal 7

Kostka Rubika ewoluowała przez lata i w efekcie mamy ich teraz tyle, co kolorów w tęczy. Począwszy od wersji mini, przez standardowe czy lustrzane, kończąc na monstrach mających 9x9x9 pól. Nadszedł więc czas na kolejną ewolucję nazwaną po prostu Equal 7, która trochę odstaje od typowych sześcianów.


Łamigłówka kosztuje około 50 zł i jest wykonana bardzo solidnie. Samo opakowanie również jest porządne, choć mam wrażenie, że nieco za duże w stosunku do produktu, który zawiera. Poza tym aby dostać się do kostki, musiałem rozerwać pudełko na kawałki, bo nie dało się inaczej go otworzyć. Na jednym z boków wydrukowano instrukcję, która jest w istocie prezentacją wariantów ułożenia kostki, ale o tym za chwilę.

Sama kostka jest przeźroczystym sześcianem o wymiarach 2x2x2, w którym znajdują się małe sześcienne kostki z różnymi wartościami na ścianach - od zera do pięciu. Ważne jest jednak to, że kostek w środku jest o jedną mniej, dzięki czemu możemy przesuwać mniejsze sześciany wewnątrz głównego, otrzymując różne wyniki sum oczek na poszczególnych jego ścianach. W jednym z rogów głównej kostki wartości namalowano na ścianach, przez co zasłaniają kompletnie jedno wewnętrzne pole. Dzięki temu ma się wrażenie, że podczas przesuwania kostek w środku jedna z nich potrafi "wpaść" do wnętrza tej namalowanej.


Celem gracza jest ułożenie kostek w takich kombinacjach, aby dawały w sumie równą ilość oczek na każdej ze ścian głównego sześcianu. Po kolei mamy:
  • poziom łatwy – 10 oczek
  • poziom średni – 11 oczek
  • poziom trudny – 12 oczek
  • poziom bardzo trudny – 7 oczek


Nieliche wyzwanie

Ułożenie wymaganej ilości oczek wcale nie jest takie łatwe, jak by się mogło wydawać, niemniej potrafi przynieść całkiem sporo zabawy. Osoby nielubiące matematyki zapewne zrażą się do tej łamigłówki już na starcie. Kostkę dałem do testowania ogólnie 34 osobom w różnym wieku i z różnorodnymi umiejętnościami matematycznymi. Jako pierwsze odpadły dzieci oraz większa część młodzieży. Sam, będąc z wykształcenia chemikiem i biologiem oraz humanistą, również dość szybko poległem, choć ostatecznie udało mi się po wielu torturach zaliczyć łatwy i średni poziom.

Gracze będący dobrymi matematykami oraz wprawni w układaniu innych wariantów kostek Rubika poradzili sobie natomiast z Equal 7 z mniejszym lub większym problemem, ale ostatecznie zaliczyli wszystkie poziomy trudności. Największe uznanie kostka zdobyła wśród studentów i osób pracujących w biurach. Powód był prosty – mogli się na chwilę oderwać od pracy i zająć czymś innym, co w przypadku większości osób oznaczało odklejenie się od monitora. Słowem, łamigłówka okazała się idealna jako "zabawka" na przerwę lub zabijacz czasu podczas nużących wykładów.

Fajna kostka

Jeśli ktoś lubi tego typu matematyczne łamigłówki, to Equal 7 trafi prosto w jego serce. W innym wypadku będzie on albo ciekawym wyzwaniem, albo też najgorszą z możliwych tortur. Kostkę polecam głównie zapaleńcom i znawcom wszelkiej maści innych gier z sześcianem, ale także osobom pracującym przy komputerze. Będą mogły się dzięki temu oderwać choć na chwilę od ekranu monitora i pomyśleć o czymś innym niż tylko rutynowe zadania zawodowe.

Plusy:
  • nie za droga
  • solidnie wykonana
  • 4 poziomy trudności
  • nowe spojrzenie na kostkę Rubika
  • idealna na przerwy w pracy lub w szkole
  • wartość edukacyjna

Minusy:
  • gra tylko dla cierpliwych (lub matematycznych geniuszy)
  • pudełko jest nieco za duże
  • może się okazać za trudna dla laika czy dziecka
Ocena 7/10

 Wydawca: Logorajd
Ilość graczy: 1
Wiek: 8+
Czas gry: zależy od umiejętności gracza
Cena wydawcy: 50 zł
Typ: Łamigłówka

Możliwość zrecenzowania zawdzięczam wydawnictwu Logorajd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz