13 grudnia 2018

Comics Report #67: Non Stop Comics zimą

Dziś prezentacja czterech komiksów od Non Stop Comics. Są to dwie zamknięte historie - "Pijak" oraz "Ghost Money" - finalny tom "Zabij albo zgiń" oraz trzeci tom "Wbrew naturze". W tym ostatnim wypadku dopiero sięgam po tą serię i zakupiłem niedawno pierwsze dwa albumy, które jeszcze do mnie nie dotarły. Wiadomo, grudzień, paczki potrafią wlec się długo. W przypadku "Zabij albo zgiń" jestem strasznie ciekaw finału. Seria została na mojej półce w głównej kolekcji i liczę, że po lekturze ostatniego tomu jej nie opuści. "Ghost Money" to thriller polityczny osadzony w Londynie z 2028 roku, zatem całkiem niedalekiej przyszłości, natomiast "Pijak" to graficzne przełożenie książki Hansa Fallada z 1944 roku, którą napisał w więzieniu. Uwielbiam takie komiksy, bowiem potrafią przybliżyć zapomniane dzieła literackie z połowy XX wieku, gdy świat był pogrążony w wojennym chaosie. Zapraszam zatem do mojej prezentacji tych komiksów i oczekiwań względem nich.


Pijak

Zacznijmy od tytułu, który nie jest w tym zestawieniu na pierwszym miejscu do przeczytania, ale bardzo przykuł moją uwagę w momencie ogłoszenia wydania go przez Non Stop Comics. Hans Fallada, a w zasadzie Rudolf Ditzen, był niemieckim pisarzem, jednym z najważniejszych literatów swojego okresu. Urodził się 21 lipca 1893 roku i dożył niespełna pięćdziesiątki. Zmarł bowiem 5 lutego 1947 roku w Berlinie na atak serca. Jego życie nie należało do usłanych różami, ale miał odwagę pisać rzeczy niewygodne dla społeczeństwa. Między innymi o alkoholizmie czy narkomanii, których sam padł ofiarą. O tym jest właśnie "Pijak", którego napisał przebywając w więzieniu Neustrelitz, należącym do placówek wchodzących w skład komendantury obozu Ravensbrück. Był to tak naprawdę zakład psychiatryczny, gdzie obywateli III Rzeszy leczono z nałogów. Choć słowo "leczono" należy traktować trochę na wyrost. Po kilku miesiącach Fallada opuścił zakład, mając gotowy scenariusz "Pijaka", który oparł częściowo na własnych przeżyciach. Niestety nałóg go nie zostawił i w 1946 roku trafił do szpitala w Berlinie, zaś w roku następnym zmarł. 


Jego książkę przełożył na komiks Jakob Hinrichs, gdzie łączy historie literackiej postaci "Pijaka" z osobą Hansa Fallada. Dopisał on tym samym pewne elementy scenariusza, zmienił nieco fabułę względem literackiego oryginału, ale zachował przy tym cały jego wydźwięk. W zasadzie wzmocnił, bowiem przeglądając pobieżnie komiks, rysunki niewyobrażalnie potęgują doznania obrazujące czym jest i jak wyniszcza człowieka nałóg. Już sama okładka daje do myślenia i przykuwa uwagę z czytelnika z daleka. Dlatego mam nadzieję, że pełna lektura tego dzieła, będzie dla mnie mocno elektryzująca.

Na co liczę?
* przedstawienie koszmaru jakim jest nałóg alkoholowy i narkotyczny
* piekło terapii odwykowej w 1944 roku
* psychodeliczne rysunki
* poważną przestrogę przed oddaniem się w ręce nałogu

Czego się obawiam?
* że komiks ze względu na swój temat, spadnie do totalnej niszy w Polsce

Czy kupił bym w ciemno?
Bez wahania.

Cena: 54,90 zł
Gatunek: dramat psychologiczny, około biograficzny
Sugerowany wiek: 16+
Dotychczasowe recenzje: brak

Zabij albo zgiń

Jest to pierwsza seria autorstwa Eda Brubakera, która ma szansę zagościć na stałe w mojej kolekcji. Dotąd jego komiksy zostawały na jakiś czas, ale po ponownej lekturze wypadały. Tymczasem "Zabij albo zgiń" czyta mi się tak samo dobrze jak "Sagę" czy "Ygrek" i ciągle mi mało. Przedstawiony tutaj tom jest ostatnim, który zamyka ostatecznie serię o Dylanie, facecie, który zawarł pakt z diabłem. Musi zabić raz na miesiąc złą osobę inaczej sam umrze. W ten oto sposób facet staje się istnym Punisherem, wykańczającym skutecznie pewien dom mafijny. Jednak wszystko ma swoje konsekwencje, a ludzka psychika to bardzo krucha rzecz. Szczególnie gdy dochodzi do tego miłość względem drugiego człowieka. 


Na co liczę?
* bardzo mocny finał
* jakiś zaskakujący twist fabularny
* sensowne pociągnięcie wątku Kiry, najważniejszej żeńskiej postaci w tej serii
* częstsze pojawianie się Demona

Czego się obawiam?
* przekombinowanego zakończenia
* zbytnie pominięcie postaci Kiry na rzecz Demona (kto czytał trzeci tom, ten wie, o co mi chodzi)

Czy kupił bym w ciemno?
Bez namysłu i z zawiązanymi oczami.

Cena: 44 zł
Gatunek: thriller psychologiczny, dramat, akcja
Sugerowany wiek: 18+
Dotychczasowe recenzje: Zabij albo zgiń

Ghost Money

Na kolejny tytuł bardzo długo czekałem i cieszę się, ze w końcu trafił w moje ręce. Wydanie jest przepiękne. Duży format, w grubej, twardej, lakierowanej oprawie, zawierający kompletną, naprawdę długą historię. Do tego na końcu umieszczono dodatki w postaci obszernego posłowia oraz całkiem bogatego portfolio z przecudnymi rysunkami. Fabuła rozgrywa się w 2028 roku, czyli całkiem niedalekiej przyszłości. Młoda studentka Lindsey czystym przypadkiem poznaje niejaką Chazmę. Kobietę piękną, inteligentną oraz bardzo tajemniczą. Dziewczyna zaczyna odkrywać, że jej bogata opiekunką interesują się służby wywiadowcze, podejrzewając o finansowanie akcji terrorystycznych. Z czasem sprawy zaczynają coraz bardziej się komplikować, a niepozorna Lindsey odgrywa rolę Jokera w politycznej rozgrywce. Uwielbiam takie thrillery polityczne, zatem jestem bardzo ciekaw jak to wypali od strony scenariusza. O warstwę wizualną raczej się nie martwię, bo przejrzawszy kilka pierwszych stron już zostałem kupiony.


Na co liczę?
* rasowy thriller polityczny, nawiązujący do wielu wydarzeń historycznych związanych z terroryzmem
* ciekawie napisane postacie
* bardzo silne postacie żeńskie
* wyczuwalne napięcie

Czego się obawiam?
* że finał mnie w niczym nie zaskoczy

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, choć nie od razu, bo najpierw sięgnąłbym po "Zabij albo zgiń". Tak czy inaczej, "Ghost money" to jeden z moich ulubionych gatunków, zatem bez wyrzutów sumienia zakupiłbym ten komiks, nawet po cenie okładkowej.

Cena: 99 zł
Gatunek: thriller polityczny
Sugerowany wiek: 16+ (być może 18+)
Dotychczasowe recenzje: brak

Wbrew naturze

Na koniec seria przy której krążę od jakiegoś czasu, ale dotąd nie miałem czasu po nią sięgnąć. W końcu się jednak zdecydowałem i właśnie nabyłem pierwsze dwa tomy. Obecnie wyszedł trzeci album "Wbrew naturze", który z tego co rozumiem po opisie, domyka wiele wątków. Historia jest osadzona w świecie zamieszkałym przez antropomorficzne zwierzęta, zaś główną bohaterką jest Leslie, prosta świnka, która zmaga się z pewnym koszmarem. Dziewczyna zostaje przez to wciągnięta w spiralę wydarzeń, które mogą ją przerosnąć. Wedle zapewnień wielu osób jest swoista krzyżówka "Zootopii" z "Rokiem 1984" Orwella, więc dla mnie mieszanka wręcz idealna, od której będę bardzo dużo wymagał. To co już mi się podoba to rysunek, bardzo przykuwający oko czytelnika. Nie brakuje tutaj scen erotycznych, dlatego w moim odczuciu to lektura dla osób dojrzałych.


Na co liczę?
* bardzo dużo nawiązań do Orwella
* mocny thriller społeczny
* żadnego głaskania czytelnika na zasadzie "będzie lepiej, dostaniesz happy end"

Czego się obawiam?
* moich, zbyt wygórowanych, oczekiwań

Dlaczego kupiłem w ciemno?
Głównie ze względu na liczne zachęty ze strony polskich, jak i zagranicznych recenzentów.

Cena: 40 zł
Gatunek: thriller, dramat
Sugerowany wiek: 18+
Dotychczasowe recenzje: brak