25 grudnia 2017

Rekin

Życie w oceanie jest pełne niebezpieczeństw. Każdy chce tam każdego zeżreć, a większość mniejszą rybką na talerzu nie pogardzi. Z rekinami na czele, które są jednymi z największych drapieżników na naszej planecie. Aczkolwiek małe okazy czy żywiące się planktonem, również się zdarzają. Prosta gra od Granny, nosząca dość wymowny tytuł "Rekin", okazała się dla mnie dość sporym zaskoczeniem. Dedykowana pod przedszkolaki i początkujących graczy, w istocie jest całkiem zmyślną strategią, z domieszką losowości. Gra wciąga, jest dynamiczna oraz potrafi naprawdę dużo zaoferować, nawet dorosłemu wiekiem graczowi.

Celem gry jest nie dać się zeżreć lub pozostać jako jedyna ryba przy życiu. Zadanie jest trudniejsze niż się nam wydaje, bo drapieżniki się tutaj z nikim nie patyczkują. Na wstępie zaznaczę, ze gra ma spory potencjał do wymyślania własnych wariantów, do czego zresztą zachęca jej projektant, w instrukcji. Jest to ogromna zaleta, bo możemy samodzielnie ustawić poziom trudności tak, aby każdy mógł się tutaj odnaleźć. Zasada podstawowa, jest jednak niezmienna - nie daj się zeżreć i staraj się dostać na drugi koniec planszy, a raczej pole za nim.

W wersji najbardziej podstawowej, opisanej w instrukcji, całość prezentuje się następująco. Na planszy układamy po prawej stronie (granica rafy koralowej), 3 drapieżniki. W zależności od poziomu trudności możemy ustawić dowolne. Zatem mogą być 2 duże i 1 średni albo 2 małe i jeden średni). Po lewej stronie w dwóch pierwszych rzędach ustawiamy swoje rybki. Każdy gracz ma 4 żetony przypisane kolorem do jego kafla "przypominajki". W klasycznym wariancie, wybieramy pierwszego gracza i ten ustawia jedną swoją rybkę na dowolnym pustym polu drugiej kolumny, potem kolejny i tak dalej, aż zapełnimy całą kolumnę. Następnie powtarzamy ten proces z pierwszą kolumną. Pierwszy gracz otrzymuje dwie kostki i zaczynamy grę.


W swoim ruchu gracz rzuca kośćmi i musi rozpatrzyć ich wynik. Najpierw zawsze drapieżniki. Na każde oczko może przesunąć jednego drapieżnika w stronę rybek, albo do góry lub na dół. Kiedy wypadnie rybka w kolorze przeciwnika, musi przesunąć ją do przodu (zawsze), a jeśli jego to może przesunąć dowolną swoją rybkę do przodu lub w górę albo dół. Nigdy nie można poruszać rybką czy drapieżnikiem do tyłu, za to jeśli na obu kostkach wypadnie ten sam symbol to jednym żetonem (do niego przypisanym) można wykonać akcję dwukrotnie. Siła gry polega jednak na jej utrudnianiu. Np. jeśli gracze zechcą mogą wprowadzić dowolną z poniższych zasad lub ich kombinację:
* jeśli wypadną na kostkach dwa symbole drapieżnika, możemy wprowadzić nowego na prawej krawędzi planszy
* jeśli wypadnie symbol rybki przeciwnika, możemy poruszać nią jak dowolną naszą rybką
* możemy zacząć tylko z 2 drapieżnikami, ale rosną one za każdym razem gdy zjedzą jakąś rybkę
* nie używamy kości, ale gramy na 4 drapieżniki, natomiast gracz w swej kolejce musi przesunąć jedną rybkę swoją i jedną dowolną, przy czym swoją porusza zawsze jako drugą
I tak dalej. Możliwości modyfikowania gry pod własne potrzeby są tutaj ogromne, co znacznie przedłuża jej żywotność, jak i zwiększa wachlarz osób, do których gra może trafić.

Rozgrywka zawsze kończy się w momencie kiedy spełni się jeden z dwóch warunków. Jedna rybka ucieknie na rafę (wypłynie poza prawą krawędź planszy) lub przy życiu pozostaną rybki tylko w jednym kolorze. Ten mechanizm sprawia, że losowość nie dyktuje warunków zwycięstwa, bo liczy się to, jak wykorzystamy sytuację na planszy. "Rekin" to rewelacyjna gra, która ma jedną wadę - brzydkie rysunki drapieżników. Komukolwiek pokazuję tą grę, to o tym wspomina. Cena sugerowana też jest troszkę wysoka, bo aż 60 zł, niemniej regrywalność i potencjał tej gry, pozwalają zapomnieć o tej bolączce. Podobnie jak o tonażu powietrza w pudełku. Dlatego polecam wszystkim ten tytuł, bo może się okazać bardzo udanym filerem w waszej kolekcji. 

Plusy:
* ogromna regrywalność
* spory ładunek moderski
* jakość komponentów
* straszliwie wciąga
* losowość nie decyduje o zwycięstwie
* ogólna szata graficzna....

Minusy:
* ...oprócz tej na żetonach drapieżników
* sporo powietrza w pudełku
* cena sugerowana