14 sierpnia 2016

Łamigami

Co nam wyjdzie z połączenia origami z grą logiczną? Łamigami. Wcale nie taka prosta, dosyć tania gra dla jednego gracza, potrafiąca przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Szczególnie osoby mniej cierpliwe czy zręczne mogą szybko dać się ponieść frustracji, choć warto dać temu tytułowi kolejną i jeszcze jedną szansę. Dlaczego? Cóż, bo naprawdę potrafi naprawdę mocno wciągnąć.

Papierowy kwadracik

Celem każdej łamigłówki jest ułożenie kwadratu 4x4 tak aby po jednej stronie było czarne tło a po drugiej białe. Zadanie wydaje się banalne i z początku kilka pierwszych układanek faktycznie takimi jest. potem trzeba już ruszyć głową, do tego mocno. Zagadki są podzielone na 4 poziomy:
* zielony - łatwy, przeznaczony dla każdego;
* żółty - wymagający już więcej gimnastyki umysłowej oraz zręczności;
* niebieski - wymaga myślenia przestrzennego;
* czerwony - bardo trudny wymagający sporej zręczności oraz pomysłowości ze strony gracza.

Im wyższy poziom tym bardziej skomplikowane rozłożenie kolorów w pojedynczej łamigłówce. Natrafimy na trójkąty, kwadraty czy romby poukładane w fantazyjne figury i czasem zdawać by się mogło że nie da się z tego ułożyć wymaganego kwadratu o jednolitych ścianach. Jednak zawsze jest jakaś droga prowadząca do sukcesu, szczególnie że kartę możemy zginać w praktycznie dowolny sposób. Po prostej, przekątnej, w połowie, na krawędzi i tak dalej. Możliwe ruchy ułatwia zarys linii na kartce obrazujący gdzie mogą nastąpić zagięcia.

Niestety gra ma dwie poważne wady, choć nie na tyle groźne aby zniechęcić do jej zakupu. Pierwszą jest jednorazowość Łamigami. Każda zagadka jest na raz, po czym w zasadzie nadaje się do kosza. Z drugiej strony mamy tutaj aż 100 układanek, a złożenie większości z nich zajmie nam sporo czasu, zatem żywotność gry mimo sporego ograniczenia, jest całkiem długa. Drugą wadą, nieco bardziej istotną, jest delikatność kartek. Nie mogą być one za grube, gdyż wtedy ciężko byłoby rozwiązać wiele zagadek, jednak gra wymaga od gracza nie małej zręczności. Inaczej podczas składania można łatwo uszkodzić czy wręcz porwać kartkę, a wtedy łamigłówka staje się bezużyteczna.

Gdzie to origami?

Grafika na pudełku, jak i sama nazwa gry, wskazują wyraźnie, że kupujący będzie miał możliwość układania origami. Jest w tym sporo prawdy, gdyż same łamigłówki wymagają od nas składania kartek aby uzyskać konkretny kształt. jednak poza tym nie znajdziemy tam instrukcji jak złożyć króliczka, łabędzia czy rybkę. Owszem, możemy to uczynić z dowolnej kartki, a część z nich pozwoli nam nawet ułożyć zwierzątko w odpowiednich proporcjach kolorystycznych, ale w tej materii jesteśmy zdani sami na siebie. Instrukcja zawiera tylko opis podstawowego celu gry i kompletnie pomija układanie klasycznego origami. Co więcej jeśli złożymy któraś zagadkę, to nie wykonamy już z tej samej kartki figury origami, a jeśli już to będzie wyglądać słabo. Zapewne nie budziłoby to tylu kontrowersji gdyby nie grafiki na opakowaniu, dające nadzieję że poza kwadratami będzie składał właśnie inne figury, często przypominające zwierzęta.

Zagadka na piątkę z plusem

Łamigami to naprawdę rewelacyjna gra logiczna. Na tle zalet, jej wady są niewielkie. To co boli najbardziej to jednorazowość tytułu. Po rozegraniu go w całości nie ma za bardzo sensu do niego wracać, chyba ze po długim czasie gdy już zapomnimy jak składało się poszczególne zagadki, szczególnie te z wyższych poziomów. Miłośnicy szarad powinni być jednak w siódmym niebie. Gra jest bardzo tania i wystarcza na długo. Idealnie sprawdza się też jako zabijacz czasu w podróży czy podczas wakacyjnego leniuchowania na plaży. Zatem jeśli ktoś ma zamiar podczas odpoczynku nieco ruszyć głową, rozkoszując się wolnym weekendem lub urlopem, to niech śmiało sięga po ten tytuł.

Plusy:
* różnorodny poziom zagadek
* znaczna ich część jest wymagająca
* solidne wykonanie
* niska cena
* 100 łamigłówek wystarcza na długi czas
* idealna na urlop czy dla zabicia czasu w podróży

Minusy:
* jednorazowa
* kartki można łatwo podrzeć jeśli jest się nieostrożnym
* zawsze układamy tylko jedna figurę

Ocena - 9/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz