21 października 2018

Book Report #2: Jesień z Media Rodzina

Jesień pełną gębą, na drzewach mamy różnobarwne liście, choć te już w niektórych miejscach pospadały na ziemię. Dni coraz krótsze, słońca coraz mniej, zatem warto schować się w domu i poczytać. Niedawno przyszła do mnie paczuszka z nowościami wydawnictwa Media Rodzina, zawierająca kilka ciekawych pozycji. Dwie z nich szczególnie przykuły moją uwagę, a mianowicie "Baśnie Perskie. Złoty Ptak. oraz "Piotruś Pan w ogrodach Kensingtońskich". Oprócz tego pojawiły się nowe zeszyty dwóch, znanych serii. Mowa o "Mądrej Myszy" oraz naszej chlupie narodowej "Żubr Pompik: wyprawy". Dziś rzucimy okiem na te tytuły, sprawdzimy jak się zapowiadają i ile kosztują. Zapraszam zatem do prezentacji.

Żubr Pompik: Wyprawy, tomy 7-9

O najsłynniejszym, przynajmniej pośród dzieci i fanów komiksów, polskim żubrze, pisałem na tej stronie już kilka razy. Nie zaszkodzi jednak o nim przypomnieć od czasu do czasu, bowiem Pompik i jego rodziny, nadal przemierzają nasz piękny kraj. W trzech kolejnych zeszytach serii zatytułowanej "Wyprawy", trafiają kolejno do Wolińskiego Parku Narodowego, Parku Narodowego "Ujście Warty" i Drawieńskiego Parku Narodowego. Symbolami każdego z nich są bielik zwyczajny, gęś zbożowa oraz wydra. Właśnie te symbole znajdziemy na okładkach najnowszych zeszytów. Pompik jest obecnie niemal w połowie swej wędrówki, przez 23 Parki Narodowe Polski. Patrząc po mapie naszego kraju, zamieszczonej w każdym zeszycie, przed żubrzą rodziną jeszcze bardzo daleka droga nim wrócą do domu.


Na co liczę?
* poznanie terenów naszego kraju, o których niewiele wiem
* poznanie różnorodnych ekosystemów na terenie Polski

Czego się obawiam?
* niczego :)

Czy kupił bym w ciemno?
Dla dziecka bez wahania, choć sam przy tym pewnie bym przeczytał z czystej ciekawości.

Cena: 7,90 zł
Gatunek: przyrodnicza, edukacyjna, dla dzieci
Sugerowany wiek: 3+
Dotychczasowe recenzje: Żubr Pompik

Mądra Mysz

O tej serii dowiedziałem się w zasadzie przypadkiem w tym roku, gdy odwiedzałem Festiwal Książki w Opolu. Na chwilę obecną całość jest ogromna i w sumie liczy aż 92 zeszyty, włącznie z trzema najnowszymi, prezentowanymi w tym materiale. Podzielono ją na cztery podserie - Zuzia, Maks, Zawody, Rozmaitości. Każda skupia się na nieco innych postaciach, ale część elementów się przenika. Na przykład jedna książeczka mówi o zawodzie pilota, inna o locie samolotem, a jeszcze inna o pracy na lotnisku. W ten prosty sposób dany temat jest maksymalnie wyeksploatowany, przedstawiony z różnych perspektyw, co pomaga dziecku lepiej pojąć działanie poszczególnych elementów. Najnowsze trzy tomy dotyczą właśnie wspomnianego lotniska, a oprócz tego zawodu śpiewaczki i zawodu rolnika. Innymi słowy - przekrój całkiem szeroki.


Na co liczę?
* ukazanie aspektów konkretnych miejsc i zawodów oczami dziecka i dorosłego
* kształtowanie świadomości dziecka odnośnie tego, jak wygląda praca w dorosłym życiu

Czego się obawiam?
* różnic w podejściu do gospodarstwa, gdyż to niemiecka seria, a tam wygląda to nieco inaczej niż u nas

Czy kupił bym w ciemno?
Dla starszego dziecka, bez wahania.

Cena: 7,90 zł
Gatunek: edukacyjna, dla dzieci
Sugerowany wiek: 5+
Dotychczasowe recenzje: Mądra Mysz

Baśnie perskie: Złoty ptak

Czas na coś dla starszego odbiorcy, kochającego baśnie i legendy z różnych stron świata. Kultura Perska była przebogata i naprawdę wspaniale rozwinięta. W dzieciństwie interesowałem się nią bardziej niż kulturą grecką, którą katowano nas w szkole zdecydowanie za długo. Legenda o Złotym ptaku jest mi znana, gdyż w dzieciństwie miałem ją na kasecie magnetofonowej oraz w zbiorze baśni z Bliskiego Wschodu. Jednak ta książka, dość gruba, a zarazem małego formatu, zawiera też szereg baśni, których nie znam. Są to np. Czeszme Pari, Źródło Słońca, Dwa gołębie, Zielonowłosa dziewczyna, albo Salim bajarz. To co już na starcie przykuło moją uwagę to okładka. Przecudnie zilustrowana, zaś wewnątrz książki jest tego znacznie, znacznie więcej. Czuję w kościach, ze czeka mnie nie tylko sporo dobrej lektury, ale też powrót do czasów dzieciństwa.


Na co liczę?
* powrót do czasów dzieciństwa, gdy wieczorami słuchało się baśni z różnych zakątków świata
* ukazanie różnorodności kulturowej dawnej Persji, a dzisiejszego Iranu
* wyłapanie smaczków związanych z wierzeniami tamtych czasów
* że będzie to ciekawsze niż baśnie hinduskie, które nie do końca do mnie trafiły

Czego się obawiam?
* że jestem za stary na.... a tam, chrzanienie, na baśnie nigdy nie jest się za starym

Czy kupił bym w ciemno?
Tak i to z myślą o sobie.

Cena: 49 zł
Gatunek: baśnie, legendy
Sugerowany wiek: 9+
Dotychczasowe recenzje: brak

Piotruś Pan w ogrodach Kensingtońskich

Historia chłopca, który nie chciał dorosnąć, jest w praktyce dramatem. Ogromna część ludzi kojarzy go raczej z wesołej animacji Walta Disneya z 1953 roku, ale tak naprawdę literacki pierwowzór, autorstwa Jamesa Matthew Barrie narodził się z cierpienia. Pisarz w dzieciństwie był bowiem świadkiem śmierci swego starszego brata, który zginął w wypadku podczas jazdy na łyżwach. Barrie nigdy tego oficjalnie nie przyznał, utrzymując, że historię o niesfornym chłopcu stworzył na potrzeby opowiadań dla swoich synów, ale jego najbliżsi nie byli skłonni uwierzyć tym słowom. Nim jednak światło dzienne ujrzała książka "Piotruś Pan i Wnedy" w 1911 roku, powstało opowiadanie "The Little White Bird", które ukazało się w 1902 roku. Dwa lata później Barrie przełożył je na sztukę teatralną, zaś w 1906 roku pojawiła się książka, zawierająca fragment tej sztuki, "Piotruś Pan w ogrodach Kensingtońskich". To własnie ją, po raz kolejny przedstawiono polskim czytelnikom. Za ilustracje do tego wydania odpowiada Marcin Minor i muszę przyznać - robią wrażenie. Ważnym elementem jest też posłowie tłumaczki, odnoszące się do mapy, którą znajdziemy wewnątrz książki. Zatem jeśli chcecie poznać prawdziwe losy Piotrusia Pana nim ten trafił do Nibylandii, to warto zaopatrzyć się w tą pozycję.


Na co liczę?
* ukazanie prawdziwego dramatu postaci Piotrusia Pana, jako postaci tragicznej
* magiczny świat angielskich baśni

Czego się obawiam?
* absolutnie niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Z zawiązanymi oczami.

Cena: 39 zł
Gatunek: baśń
Sugerowany wiek: 10+
Dotychczasowe recenzje: brak