8 lipca 2018

Okrutne gry: Czerwony kapturek

Od zawsze uwielbiałem gry przygodowe typu point&click, ale ostatnio po prostu brak na nie czasu. Nie oszukujmy się - im jesteśmy starsi, tym więcej obowiązków i mniej czasu na granie. Nawet mi, jako recenzentowi, trudno wyskrobać chwilę na pogranie dla czystej zabawy. Dlatego już dawno porzuciłem gry multi, z wyjątkiem dwóch tytułów, gdzie zaglądam naprawdę rzadko, a przerzuciłem się na singlówki. Ostatnio była letnia wyprzedaż na Steam, więc oczywiście chwyciłem za portfel, tym razem wirtualny, i poszukałem okazji w grach point&click. Między innymi padło właśnie na zestaw sześciu gier od wydawnictwa Alawar, które należą do kategorii ukrytych przedmiotów. Proste gierki, głównie dedykowane na urządzenia mobilne, jednak mające swój urok i zdobywające sporo fanów na PC-tach. Postanowiłem zrecenzować każdą z tych gier z osobna, bowiem ich poziom oraz tematyka i wykonanie, są naprawdę różne. Na start lecimy z kryminałem, który mocno nawiązuje do baśni o Czerwonym Kapturku, ale miejsce dla innych postaci, też się tutaj znalazło.

Fabularnie mamy do czynienia z kryminałem, gdzie prowadzimy postać kobiety nazywanej w grze Czerwonym Kapturkiem. Młoda dziewczyna padłą ofiarą przestępcy o kryptonimie Narrator. Facet zamordował już dziesięć osób, bawiąc się nimi w grę, gdzie opowiada krwawą opowieść, a ofiara jest jej główną postacią. Tym razem sprawca porwał chłopaka swej ofiary i zmusił ją do poszukiwań, dając jej naprawdę mało czasu na ocalenie ukochanego. Warunek jest prosty - dzwonisz na policję lub nie podejmujesz gry, twój kochać idzie do grobu, a ty razem z nim. Dziewczyna podejmuje zatem wyzwanie, a my musimy jej pomóc.


Mimo mocno ogranego schematu, znanego z wszelkiej maści filmów czy książek, jest on poprowadzony bardzo dobrze. W efekcie tego fabuła gry wciąga i można wczuć się w rolę ofiary. Pomaga w tym kilka rzeczy. Po pierwsze, bardzo dynamiczna akcja i krótki czas gry. Całość idzie ukończyć w 3 godzinki i to jest w praktyce zaletą tej produkcji, ponieważ czujemy presję czasu. Dosłownie biegniemy za naszym oprawcą, który co chwila przemyka nam przed nosem. Wiem, ze idziemy w pułapkę, ale zawsze staramy się na to przygotować i przechytrzyć naszego rywala. Sam finał jest zresztą ciekawy, a zagadka niby łatwa do rozwiązania, a jednak potrafi miejscami trochę zaskoczyć. Innym plusem odnośnie fabuły, jest w miarę logiczne jej poprowadzenie i połączenie z kolejnymi zagadkami czy znajdźkami. Dzięki temu nie czujemy się jak kretyn, utrata danych przedmiotów, jest po prostu sensownie wytłumaczona. Przynajmniej zazwyczaj.


Drugą ogromną zaletą gry jest interaktywna mapa, która bardzo pomaga nam w rozgrywce. Zamiast przechodzić przez wszystkie lokacje, otwierając mapę, klikamy na odpowiednie pole i już na nim jesteśmy. Do tego zaznaczono gdzie możemy coś zrobić, choć oczywiście sami musimy wydedukować co. Pomagają w tym opisy miejsc i przedmiotów, przybliżanych nam przez bohaterkę, której poczynaniami sterujemy. Użyteczny jest też dziennik, gdzie znajdują się wszystkie kluczowe opisy elementów, jakie normalnie musielibyśmy spamiętać. Na przykład hasła, kombinacje cyfr lub znaków i tak dalej. Mocnym atutem tego tytułu są również oprawa muzyczna oraz grafika, czy kompozycja poszczególnych lokacji. Dorzuca to swoją cegiełkę do budowania klimatu, rasowego thrillera, z wykorzystaniem znanych baśniowych postaci.


Same zagadki są jednak wyjątkowo proste, choć kilka razy zdarzyło mi się korzystać z przycisku wskazówki, bowiem nie mogłem dostrzec, wrednie schowanego przedmiotu. Szczególnie było to odczuwalne w zagadkach pokroju "znajdź przedmiot", a listy potrafiły być czasem naprawdę trudne do skompletowania. Tutaj też swoje trzy grosze miała do powiedzenia oprawa audiowizualna. znacznie podnosząca poziom trudności w takiej łamigłówce. Oczywiście poczytuję to jako zaletę. Szkoda tylko, że po przejściu całości nie było jakiegoś sekretu do odblokowania, albo ukrytego rozdziału. Mimo wszystko bawiłem się przy tej grze bardzo dobrze i nie żałuję kasy wydanej na nią. Szczególnie, że była w całym pakiecie.

PLUSY:
* sensowna fabuła
* szybka rozgrywka
* ładna oprawa graficzna
* muzyka
* różnorodne zagadki
* interaktywna mapa i dobrze zrobiony dziennik

MINUSY:
* brak dodatkowego poziomu
* mimo wszystko troszkę krótka
* niski poziom trudności