9 lipca 2018

Comics Report #37: Zakamarki na wakacjach

Wydawnictwo Zakamarki poznałem bliżej podczas 3 Festiwalu książki w Opolu. Ich repertuar literacki dotyczy głównie baśni, bajek i innych dóbr skierowanych do dzieci. Dominują tam twórcy z Francji oraz Szwecji, ale znalazłem też kilku z innych zakątków Europy. Dziś zaprezentuję kilka ich tytułów, każdy z literatury dziecięcej, ale podchodzący do swego odbiorcy w nieco inny sposób. Będzie to książka" Antykwariat pod Błękitnym Lustrem", dwa albumy serii "Mrówkojad i Orzesznica" oraz dwie pozycje autorstwa Ulfa Starka, odnoszące się do współczesnego obrazu rodzica. Zapraszam zatem do poznania prezentacji tych dzieł, a za jakiś czas będziecie mogli znaleźć na blogu ich pełne recenzje.

Antykwariat pod Błękitnym Lustrem

Pierwszy tom o przygodach Dawida i Larisy, dwójki młodych, nastoletnich osób, która "lubi" pakować się w kłopoty. Z jednej strony mamy tutaj klasyczny schemat, gdzie parka głównych bohaterów, węszy tam gdzie nie powinna, z drugiej połączenie rasowej przygody z kryminałem i poważnymi pytaniami, na temat życia. W chwili obecnej seria składa się z pięciu tomów, przy czym ten jest otwierający. Pozostałe to "Trzynasty gość", "Wyspa Obłąkanych", "Pieśń szamana" i "Pod szklanym niebem". Już te same tytuły dają nadzieję na naprawdę ciekawą serię przygodową, z domieszką fantazji. Poszczególne książki nie są długie, do tego formatu kieszonkowego, zatem idealnie nadają się na wakacyjne wyprawy. Szczególnie jeśli udaliśmy się na piesze wycieczki, bo wtedy w trakcie postoju spokojnie machniemy rozdziała, albo dwa.


Na co liczę?
* rasowa przygoda, przypominająca i książki z dzieciństwa
* ciekawie napisany świat
* postacie, które zapadną w pamięci na dłużej

Czego się obawiam?
* że będę czuł za duży niedosyt po skończonej lekturze

Czy kupił bym w ciemno?
Dla nastolatka, lubiącego książki przygodowe, bez cienia wahania. W zasadzie nie wiem, czy nie kupił bym nawet dla samego siebie, bo lubię takie klimaty.

Cena: 29,90 zł
Gatunek: przygodowe, detektywistyczna, młodzieżowa
Sugerowany wiek: 10+
Dotychczasowe recenzje: brak

Mrówkojad i Orzesznica

Seria książek dla dzieci autorstwa Lotty Olsson (scenariusz) i Marii Nilsson Thore (ilustracje). Głównymi bohaterami są Mrówkojad i jego szmaciana laleczka imieniem Karol Gustaw oraz mała Orzesznica. Oprócz nich w dolinie mieszka też kilka innych zwierząt, jednak główna oś fabularna kręci się wokół tej dwójki. Na chwilę obecną wydawnictwo Zakamarki, wydało pięć tomów serii - "Sam w domu", "Maskarada", "Sens życia", "Dziwne zwierzęta" oraz "Inna podróż". To co jest istotne, ze pod płaszczykiem satyry, każdy z tomów skupia się na pewnym ważnym elemencie życia codziennego lub społeczeństwa. Np. "Sam w domu" dotyka sprawy poczucia osamotnienia i dlaczego warto czasem zapłakać, a nie udawać tylko twardziela.


Na co liczę?
* ciekawie "schowany" morał w każdej książce
* spora dawka humoru
* postacie zapadające w pamięci

Czego się obawiam?
* absolutnie niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Jako prezent dla dziecka, które uczy się czytać, albo któremu czytają rodzice - w sam raz.

Cena: 34,90 zł
Gatunek: dla dzieci, baśń
Sugerowany wiek 3+
Dotychczasowe recenzje: brak

Współcześnie baśnie Ulfa Starka

Na koniec coś od Szwedzkich autorów, głównie scenarzysty imieniem Ulf Stark. Nie, nie mylić z tymi Starkami z Gry o tron. Ulf pisze współczesne baśnie, skupiając się na problemach obecnych rodzin. Pośpiech w życiu, brak czasu dla dzieci, gonitwa za sukcesem i tak dalej. W tym zestawieniu mam dla was dwa albumy - "Jak mama została Indianką" oraz "Jak tata pokazał mi wszechświat". Obie pozycje są skierowane do młodszych dzieci, ale Ulf Star ma też w zanadrzu kilka tytułów dla starszego czytelnika. W mojej prywatnej opinii, to bardzo ważne aby powstawały utwory tego typu, które idealnie będą współgrały z starymi, klasycznymi baśniami. Świat się zmienia, więc ten gatunek literacki też musi to czynić, a prace Ulfa są tego doskonałym przykładem.


Na co liczę?
* mocny nacisk na problemy społecznie współczesnych rodzin
* ciekawa historię

Czego się obawiam?
* absolutnie niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Tak i to nie jako prezent, a nawet dla siebie samego. Ciężko mi powiedzieć, czy książka trafiłaby do mojej żelaznej kolekcji, ale miałaby szansę.

Cena: 27,90 zł
Gatunek: współczesna baśń, dla dzieci
Sugerowany wiek: 5+
Dotychczasowe recenzje: brak