7 lipca 2018

Comics Report #36: Świat dziecka oczami AWM

Rozwój małego dziecka jest niezwykle ważny od samego początku. Dlatego istotnym elementem w jego edukacji, jest nauka przez zabawę. Wszelkiej maści książeczki obrazkowe, bajki czy rymowanki idealnie się do tego nadają. Zaprezentuję wam dzisiaj cztery serie od Agencji Wydawniczej Jerzy Mostowski, której ofertę miałem okazję szczegółowo przejrzeć na tegorocznych Targach książki w Opolu. Ich recenzje pojawią się w te wakacje na moim blogu, ale najpierw sprawdźmy co wydawnictwo ma do zaoferowania, właśnie na przykładzie tych pozycji. Będzie tu całkiem spory przekrój wiekowy, bo mamy coś dla maluszków wieku 1-3 lata, ale też dla starszych dzieci, uczęszczających już do przedszkola. Zapraszam zatem do lektury niniejszego materiału, szczególnie jeśli jesteś osobą, będącą świeżo upieczonym rodzicem :)

Co widzę?

Seria składa się z dwunastu książeczek, a każda ma po dziesięć zdjęć. Tak, zdjęć, a nie rysunków, co jest niezwykle istotne, bo dziecko widzi dokładnie jak wygląda omawiany obiekt. Każde zdjęcie jest podpisane, zaś sąsiadują z sobą fotografie mające cechy wspólne. Tutaj rodzic może się naprawdę popisać w ich wyszukiwaniu. Szerzej przedstawię ten element w recenzji, która pojawi się w połowie lipca. Spoglądając na jakość wykonania stwierdzam, że każda książeczka została świetnie przystosowana do rączek małego dziecka. Jest dla niego poręczna, odporna na zgniecenia, chyba że berbeć jest synem Heraklesa, oraz, co też ważne, odporna na ślinę. Oczywiście ząbki to ząbki, ale nawet w tym zakresie bobas będzie musiał się mocno wysilić. Cena też jest niezwykle przystępna (patrz niżej - stopka), zatem nie można tutaj narzekać. Oczywiście zakup całej serii na raz, to spory wydatek, ale jeśli ktoś ma tyle gotówki w portfelu, to wydaje mi się, że warto zainwestować.


Co rysuje się na plus:
* solidne wykonanie
* sporo poruszonych tematyk
* rozległa seria
* niska cena

Co rysuje się na minus:
* brak tematyki kosmosu czy oceanów/mórz/jezior/rzek
* chciałoby się jeszcze serii "Co słyszę?" i "Co czuję?"

Czy kupił bym w ciemno?
Dla małego dziecka w przedziale wiekowym 1-2 lata, tak. Nie wiem czy wszystko na raz, ale z pewnością starałbym się z czasem skompletować serię.

Cena: 4,99 zł
Gatunek: dla bobasów, edukacyjna
Sugerowany wiek: 1-3 lata
Dotychczasowe recenzje: brak

Bezpieczne dziecko

Mamy wakacje, zatem bezpieczeństwo dzieci jest teraz tematem bardzo ważnym. Choć z drugiej strony to coś, co przez cały czas jest istotne i trzeba młodych uczyć co im wolno, a czego nie powinny robić. Ta krótka seria zdaje się być bardzo dobrym materiałem pomocniczym, który w prosty sposób wykłada zasady bezpieczeństwa. Niestety seria na razie jest dość malutka, licząc raptem 4 tomy, więc nie obejmuje wszystkich miejsc. Aczkolwiek te główne tak. Mamy zatem przedszkole, dom zabawę na dworze i wyjazd na wakacje. Oczywiście sprytny rodzic spokojnie na ich bazie zrobi odniesienia do innych miejsc, np. wyprawy do Aquaparku. Całość wydano w formie rozkładanej książeczki obrazkowej, zrobionej z bardzo grubej tektury.


Co rysuje się na plus:
* solidne wykonanie
* ważny temat bezpieczeństwa
* ładny rysunek

Co rysuje się na minus:
* na chwilę obecną, w zasadzie nic

Czy kupił bym w ciemno?
Mamy okres wakacyjnym więc idealnie nadaje się do tego, aby pokazać dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa w górach czy nad morzem.

Cena: 8,99 zł
Gatunek: edukacyjna, dla dzieci
Sugerowany wiek: 3-7 lat
Dotychczasowe recenzje: brak

My rymy lubimy

Kolejna krótka seria, na razie czterotomowa, która bazuje na rymowankach. Zapowiada się bardzo, ale to bardzo ciekawie. Ma cudowny rysunek, zróżnicowane miejsca akcji, a na dokładkę sporo tytułowych rymów, jak na tego typu książeczkę. Książeczki, wedle haseł na okładce, uczą szacunku wobec przyrody oraz ćwiczą spostrzegawczość. Zobaczymy, jak to wyjdzie w praktyce, ale faktycznie, coś w tym musi być, bo po pobieżnym przejrzeniu jednej z książeczek widzę tutaj spory potencjał.


Co rysuje się na plus:
* rysunek
* forma
* treść przekazu

Co rysuje się na minus:
* na razie nic nie znalazłem

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, o ile dziecko stawiałoby już pierwsze kroki w czytaniu. Jest to bowiem ciekawy materiał edukacyjny na tym polu.

Cena: 5,99 zł
Gatunek: rymowanki, dla dzieci, edukacyjna
Sugerowany wiek: 3-7 lat
Dotychczasowe recenzje: brak

Bajki czytajki

Wiele klasycznych bajek nadal jest wałkowanych w różnych współczesnych produkcjach. Raz wychodzi to gorzej innym razem lepiej, a jeszcze innym stawia się na sprawdzoną klasykę. Tak jest w tym wypadku. Dostajemy bowiem zestaw starych, dobrze znanych bajek, czy też baśni z literackiego punktu widzenia, które na dokładkę oprawiono ładnym rysunkiem i ciekawostką na ostatniej stronie każdego albumu. Jaką? Tego dowiecie się niebawem z recenzji, chyba że wcześniej sprawdzicie sami. Wydanie jest bardzo dobre, dużego formatu, z rysunkiem przykuwającym uwagę dziecka oraz osoby dorosłej. To niewątpliwy plus, szczególnie, ze na rynku wiele jest podobnych produktów.


Co rysuje się na plus:
* ładny rysunek
* postawienie na sprawdzoną klasykę baśni
* bonus na końcu każdego albumu

Co rysuje się na minus: 
* w chwili obecnej nic nie stwierdziłem

Czy kupił bym w ciemno?
Nie wszystkie na raz, ale co jakiś czas jedną, zdecydowanie tak.

Cena: 9,99 zł
Gatunek: baśń, dla dzieci
Sugerowany wiek: 3-7 lat
Dotychczasowe recenzje: brak