Wielokrotnie słyszymy, że coś nie jest sprawiedliwe. Że ktoś ma lepiej, że dostał więcej albo stać go na jakąś rzecz. Sam nieraz tak narzekałem i pewnie podświadomie będę to czynił w przyszłości. Bombardowani ze wszystkich stron hasłami socjalistycznymi, że każdemu należy się po równo, zaczynamy być osobami roszczeniowymi. Co chwila coś nam nie pasuje, jesteśmy wściekli oraz chcemy tego co mają inni. Pytanie tylko: Czy faktycznie nam się to należy?
Piąty tom serii o emocjach w wiosce Smerfów, dotyka właśnie sprawiedliwości. Sprawiedliwego podziału obowiązków, talentów i co za tym idzie pracy jaką wykonują poszczególne smerfy. Wszyscy jesteśmy różni i nie ma szans aby istniała utopijna wizja sprawiedliwości. Taka propagandowa. Każde z nas ma inne umiejętności, inne talenty, a co za tym idzie nadaje się do innej pracy. Jeden wykona ja lepiej, drugi gorzej. I tak samo zawsze ktoś może poczuć się pokrzywdzony. Może wydawać się mu, ze coś jest niesprawiedliwe.
Bowiem sprawiedliwość to pojęcie abstrakcyjne. Dużo zależy od samej perspektywy, a tą może zmienić najdrobniejszy szczegół. ie da się zawsze wszystkiego podzielić po równo, nie da się być we wszystkim najlepszym, nie da się zadowolić każdego. Zawsze ktoś będzie narzekał i teraz pytanie: Czy powinien? Bowiem społeczeństwa tworzą pewne normy aby sprawnie koegzystować wewnątrz jak i na zewnątrz danej społeczności. Jeśli te normy zaczniemy zbytnio zaburzać, to może dojść do katastrofy. Oczywiście z czasem pewne obyczaje oraz normy się zmieniają, ale to wymaga czasu. Stopniowego wprowadza zmian, a finalnie i tak nigdy wszystkich nie zadowoli.
Wszystkie te zagadnienia pięknie obrazuje ten krótki komiks oraz pogadanka Papy Smerfa na samym końcu. Sprawiedliwość, w swojej utopijnej wizji, takiej doskonałej, zwyczajnie nie istnieje. Co nie oznacza wcale, że nie mamy dążyć do tego stanu rzeczy, ale to wymaga ustępstw ze strony wszystkich, szczególnie tych niezadowolonych, marudzących narzekaczy. Bowiem tylko wtedy wypracuje się konsensus, który pozwoli sprawnie działać całej społeczności.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz