26 kwietnia 2019

Comics Report #81: Marzi, Studio tańca, Lucky Luke, Yakari

No to lecimy z kolejną paką kwietniowych nowości Egmontu. Dziś komiksy z regału familijnego, co nie oznacza, ze poważniejszych tematów nie zabraknie. Mamy bowiem w tym zestawieniu drugi zbiorczy album serii "Marzi" polskiej scenarzystki Marzeny Sowa, do którego rysunki wykonał Sylvain Savoia. Seria opisuje realia kończą okresu PRL oczami dziecka. Dla mnie to bardzo bliska tematyka, bowiem urodziłem się w 1983 roku, a mój ojciec pracujący w stoczni, w tamtym okresie miał ostro pod górkę. Z innych tytułów w tym zestawieniu będą serie, które już wielokrotnie gościły na blogu. Mowa o Studiu tańca oraz przygodach samotnego kowboja imieniem Lucky Luke. Ostatnią pozycją jest wznowienie innej serii o dzikim zachodzie, czyli przygody małego Indianina imieniem Yakari. Dla mnie to spora dawka sentymentu, bowiem śledziłem jego losy, gdy byłem nastolatkiem.

Studio tańca

Jest to już trzeci i zarazem, póki co, ostatni album zbiorczy tej serii, zawierający tomy 7-9. We Francji obecnie zapowiedziano tom numer 10, jednak z tego co wyszukałem w sieci, seria niejako jest zakończona, bowiem poprzedni album wyszedł tam w 2015 roku. Z drugiej strony jeśli autorzy będą mieli chęci, to tak naprawdę da się tutaj stworzyć jeszcze multum opowiadań. Seria przedstawia losy grupy dziewczyn i kilku chłopaków, którzy uczęszczają do tytułowego studia tańca, na różne zajęcia. Jedni ćwiczą balet inni taniec afrykański, a kolejni hip-hop. Całość jest utrzymana w mocno humorystycznej stylistyce, głównie z humorem sytuacyjnym. Nie jest to lektura skierowana tylko do dziewcząt, bowiem każdy kto lubi lekkie komiksy tego typu, spokojnie może sięgnąć po tą serię.


Na co liczę?
* jeszcze więcej tego co było w poprzednich albumach

Czego się obawiam?
* pewnej wrednej zołzy, która zawsze chce postawić na swoim :P

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, bo to bardzo dobra seria, przy której wyśmienicie się bawię.

Cena: 39,99 zł
Gatunek: humorystyczny
Sugerowany wiek: 8+
GDZIE KUPIĆ

Yakari

Przygody małego Indianina imieniem Yakari, pochodzącego z plemienia Siuksów, jak na razie nie miały w Polsce specjalnego powodzenia. We Francji ukazało się już 40 albumów, u nas jak dotąd tylko 4. Pierwszy raz Yakari zawitał u nas w 1991 roku, jednak na drugi tom musieliśmy czekać aż do 2002 roku, natomiast od 2004 nastała długa przerwa. dziś komiks o wiele lepiej radzi sobie w Polsce, ma coraz większą grupę odbiorców i świadomość w naszym społeczeństwie odnośnie tej gałęzi kultury, jest coraz obszerniejsza. Cieszę się wielce, że Egmont wraca do starych komiksów. Weterani mogą w końcu uzupełnić półki o serie warte uwagi, zaś nowi czytelnicy mają kolejny pretekst, aby zanurzyć się w ten przebogaty świat.


Na co liczę?
* sentymentalny powrót do komiksu z 1991 roku
* zaostrzenie apetytu na tomy, których wcześniej u nas nie wydano

Czego się obawiam?
* że swego rodzaju magia z przeszłości się ulotniła

Czy kupił bym w ciemno?
Z sentymentu tak :)

Cena: 19,99 zł
Gatunek: western, przygodowe
Sugerowany wiek: 6+
GDZIE KUPIĆ

Lucky Luke

Ta seria nieraz gościła już na moim blogu, a w tym roku zagości bardzo gęsto od przyszłego miesiąca. W najnowszym wydaniu mamy dwa tomy, które dotąd u nas nie zagościły. Pierwszy z nich nosi tytuł "Sędzia" i jest inspirowany postacią sędziego Roy Bean, bardzo dziwnego człowieka. Prowadził on bowiem saloon oraz sąd w jednym przybytku, a jego rozprawy były... powiedzmy że widowiskowe. Na końcu albumu znajduje się obszerna notka historyczna o jego osobie, która jest naprawdę interesującą lekturą. Drugi album nosi tytuł "Kowboj w Paryżu" i jest najnowszym tomem serii, choć nadal opiera się na pomysłach Morrisa. Dotyczy on transportu Statui Wolności z Francji do Ameryki oraz pewnych wydarzeń z tym związanych. Na końcu albumu zamieszczono oryginalne zdjęcie tej konstrukcji gdy była ona montowana w Paryżu. Wieka szkoda, że nie pokuszono się o opracowanie historyczne, takie jak w przypadku wcześniej wspomnianego tomu.


Na co liczę?
* tonę udanego humoru :)

Czego się obawiam?
* czy najnowszy odcinek serii da radę

Czy kupił bym w ciemno?
Luka zawsze :)

Cena: 24,99 zł
Gatunek: western, humorystyczny
Sugerowany wiek: 8+
GDZIE KUPIĆ

Marzi

Drugi album zbiorczy serii zawiera tomy opisujące lato oraz jesień 1989 roku. Całość jest spisana z punktu widzenia dziecka, w zasadzie już nastolatki, tytułowej Marzi. Przedstawia ona realia w Polsce okresu PRL, przemian społecznych oraz politycznych, które u nas zachodziły w tamtym okresie, ale też codziennych spraw. Pierwszy album był bardzo mocnym przeżyciem dla mnie, bowiem dzięki niemu zaliczyłem swego rodzaju podróż w czasie. Choć byłem wtedy młodszy od tytułowej bohaterki, to w pamięci pozostało mi sporo rzeczy, których wtedy nie rozumiałem. Ten komiks pozwala mi na wszystko spojrzeć z nowej perspektywy. Przypomnieć sobie pewne rzeczy i odnieść je do dzisiejszych czasów. Z tego powodu "Marzi" jest dla mnie bardzo ważną lekturą i cieszę się, że w końcu przeczytam pozostałe albumy.


Na co liczę?
* powrót do przeszłości
* spojrzenie na pewne rzeczy z dystansu

Czego się obawiam?
* niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Zawsze i wszędzie.

Cena: 79,99 zł
Gatunek: obyczajowy
Sugerowany wiek: 10+
GDZIE KUPIĆ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz