28 lutego 2019

Comics Report #73: Vision, Batman, Ms Marvel i Deadpool

Jak zwykle z końcem miesiąca przybyła do mnie nowa paczuszka komiksów od wydawnictwa Egmont. Dziś zaprezentuję cztery tytuły, wchodzące w skład stajni Marvel i DC Comics. W praktyce głównie Marvel, bo od ich największego konkurenta, prosiłem tylko je jeden tytuł. Mianowicie najnowszy tom Batman Detective Comics, bowiem ta seria strasznie mi się podoba. Tymczasem od wielkiego M. mamy Vision, najnowszy tom Ms. Marvel oraz najnowszy album Deadpool Classic. Dziś zaprezentuję zatem moje oczekiwania względem wyżej wymienionych komiksów, a za jakiś czas skonfrontuję je w szerszej opinii, zwanej potocznie recenzją :) Zainteresowanych, zapraszam zatem do lektury.

Vision

Zaczniemy od tytułu, który gości na moim blogu po raz pierwszy. Postać Visiona, androida wchodzącego w skład grupy Avengers, jest takim laikom jak ja, coraz bardziej znana. Co prawda miałem z tym bohaterem już do czynienia w młodości, gdy w latach 90-tych ubiegłego wieku czytałem komiksy od TM Semic (i to co kuzyn przywoził z Anglii), ale nigdy specjalnie mnie nie interesowała. pamiętam jak wiele lat temu poczułem pewnego rodzaju niesmak, gdy czytałem jak Vision dorobił się dwójki dzieciaków z córką Magneto, Scarlet Witch. Wiecie, było to dla mnie dziwne i strasznie nienaturalne, szczególnie, że wychowałem się w bardzo wierzącej rodzinie katolickiej. Dziś podchodzę do tego z mocnym przymrużeniem oka, ale i tak ten specyficzny związek mocno mnie rozbraja. Przykro mi jeśli kogoś uraziłem, ale tak już jest i zapewne zostanie.


Tak czy inaczej, postanowiłem lepiej poznać każdą z postaci z światów Marvel i DC, zatem ochoczo sięgnąłem po ten album. Vision, stworzony przez Ultrona, aby zniszczyć jego przeciwników, ostatecznie zdradził swego stwórcę. Czas bitwy minął, a nasz bohater pragnie wieść zwykłe życie (o ile to możliwe), gdzieś na przedmieściach. Towarzyszy mu żona i dwoje dzieci, również będących androidami, czy raczej syntezoidami. Niestety, jak to zwykle w tego typu opowieściach bywa, plan bierze w łeb i iluzja szybko się rozpada. Album zawiera kompletną opowieść "Vision" opublikowana w 2015 roku w 12 zeszytach. To jest dla mnie sporym plusem, bowiem mam tutaj do czynienia z zamkniętą historią, a takie lubię najbardziej. Obstawiam, ze laicy mojego pokroju śmiało mogą sięgnąć po ten komiks i liczę na jakiś scenariuszowe zaskoczenie. Niekoniecznie wielkie, bowiem tytułów o androidach czy robotach szukających swej duszy, jest naprawdę sporo. 

Na co liczę?
* sensowny dramat egzystencjalny, jak na warunki Marvel
* poznanie większej liczby szczegółów z przeszłości tytułowej postaci

Czego się obawiam?
* że w finalnym rozrachunku, będzie to najwyżej niezłe czytadło

Czy kupił bym w ciemno?
Nie od razu i pewnie nie po cenie okładkowej, ale tak - kupił bym, głównie aby poznać historię tego bohatera.

Cena: 69,99 zł
Gatunek: superhero, dramat, akcja
Sugerowany wiek: 12+

Ms Marvel

Czas zatem na pierwszą z serii, które już od dawna czytam i opinie o nich zamieszczam na blogu. Zacznijmy od uroczej Kamali, która stara się jak może pomóc mieszkańcom swego rodzinnego miasta.... i nie zawsze jej to wychodzi. Znaczy pomaga, ale też pozostawia po sobie sporo ruin oraz innych szkód materialnych. Powiedzmy, ze takie działania niekoniecznie przypadają mieszkańcom do gustu. Do tego dochodzi szkoła, koledzy i rodzina, która mocno zeszła na dalszy plan, szczególnie od kiedy dziewczyna dołączyła do drużyny ziemskich superbohaterów. Dorzućmy do tego kociołka organizację biorącą na celownik rodzinne miasto bohaterki i afera gotowa. Zważywszy na charakter serii, obstawiam że nie zabraknie tutaj sporej dawki satyry i jakiś ciekawych wtrąceń w postaci rysunku.


Na co liczę?
* lekką, klasyczną opowieść o dziewczynie, która stara się uporać z swym "super-obliczem"
* utrzymanie dotychczasowego poziomu serii

Czego się obawiam?
* zbytniego wałkowania głównego wątku, w którym dominują mordercze "zabawki" i drony

Czy kupił bym w ciemno?
W praktyce wiem czego się po tej serii spodziewać, więc ciężko mówić o zakupie w ciemno. Niemniej nabyłbym ten tom, choć raczej z rynku wtórnego. 

Cena: 39,99 zł
Gatunek: akcja, komedia
Sugerowany wiek: 10+
Batman Detective Comics

Czas na moją ulubioną serię w tym zestawieniu, czy BDC, gdzie nasz Mroczny Rycerz ma na swych usługach dość specyficzny zespół. W zasadzie to co z niego zostało, bowiem dwie postacie już go opuściły, główna siedziba to w praktyce ruiny, zaś kondycja reszty ekipy wcale nie wygląda lepiej. Do tego dochodzą tarcia między nimi i wydarzenia, jakie odbiły się na zespole w poprzednim albumie. W najnowszym tomie wcale nie być lżej, bowiem znów zaglądamy w przeszłość jednego z członków drużyny Batmana. Tym razem pada na Azraela, byłego wychowanka Zakonu Świętego Dumasa, zabójcę i miecz Boga. Dołóżmy do całości magię i na plan wkracza jedna z moich ulubionych postaci żeńskich, czyli Zatana. Pamiętając też ostatni kadr poprzedniego albumu, nie zabraknie też wyjątkowo niemiłego (i opancerzonego) antagonisty, co pewnie przełoży się na kolejny wianuszek trupów. Bo tych w tej serii jest cała masa.


Na co liczę?
* utrzymanie krwawej oraz mrocznej scenerii serii
* więcej dramaturgii, a mniej ćwiartowania, względem poprzedniego tomu
* poznanie sekretów Azraela
* wprowadzenie na końcu nowej postaci lub zdarzenia

Czego się obawiam?
* Że seria będzie dalej szła w kierunku masowych sieczek, zamiast rozwijać swój dramatyczny wydźwięk

Czy kupił bym w ciemno?
Tak. Po prostu, tak.

Cena: 39,99 zł
Gatunek: akcja, dramat
Sugerowany wiek: 16+

Deadpool Classic

Na koniec mamy kolejny, już szósty, album o najbardziej wyszczekanym najemniku w uniwersum Marvel. Tym razem (w końcu) mamy zmianę scenarzysty, więc Deadpool rozpoczyna zupełnie nowy wątek w swej karierze. Osobiście liczę, że będzie on ciekawszy, bo pierwsze 5 albumów nie zachwycało. Z drugiej strony zrzucam to na karb czasów w których pierwotnie powstawały tamte przygody. Dla mnie ta seria, czy podobne do niej, jest o tyle ważna, że mogę poznać początki konkretnej postaci. Jak zmieniały się jej losy, podejście scenarzystów oraz rysowników itp. To naprawdę ważne, patrząc z punktu widzenia laika. Wszak na czymś trzeba szlifować wiedzę, a tego typu zbiory nadają się do tego zadania idealnie. Nawet jeśli pod katem scenariusza mocno się zestarzały.


Na co liczę?
* nowe otwarcie dla najemnika z nawijką

Czego się obawiam?
* że nadal będzie nudniej niż w Marvel Now

Czy kupił bym w ciemno?
W tym wypadku raczej pożyczył lub się wymienił za jakiś inny komiks. 

Cena: 99,99 zł
Gatunek: akcja, czarny humor
Sugerowany wiek: 15+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz