27 lutego 2019

Book Report #3: Mia i biały lew

1 lutego do naszych kin wszedł film młodzieżowy "Mia i biały lew". Wydawnictwo Media Rodzina wydało z tej okazji serię książek, będących w zasadzie promocją filmu. Niestety te dotarły do mnie dopiero teraz, jednak z tego co widziałem obraz w reżyserii Gilles de Maistre nadal jest puszczany w części naszych kin. Widocznie musi być na niego popyt, skoro grają go tak długo. Ma zresztą dość wysokie oceny na sieci, zarówno u osób profesjonalnie recenzujących filmy oraz zwykłych widzów. W niniejszym materiale zaprezentuję wam trzy książki, które są literacką adaptacją kinowego dzieła.

Każda z pozycji jest niejako skierowana do troszkę innego odbiorcy. Dla najmłodszych mamy "Mia i biały lew: Album filmowy". Jest on dużego formatu, w twardej oprawie, zaś w środku dominują zdjęcia z filmu, a tekstu jest raczej niewiele. Dobra pozycja dla maluchów, które stawiają też pierwsze kroki w samodzielnym czytaniu. Duża czcionka, zwięzły tekst i w zasadzie bardzo mocne streszczenie filmu. Bardziej to traktuję jako materiał promujący pewne sceny, aby zachęcić maluchy do sięgnięcia po ten tytuł na DVD, czy ewentualnie pójść do kina. O ile jeszcze nie były.

Kolejne dwie pozycje są skierowane już bardziej do nastoletniego odbiorcy. Mamy tutaj dwie wersje, klasyczną z podtytułem "Historia niezwykłej przyjaźni" oraz kieszonkową "Nierozłączni przyjaciele". Obie książki na końcu zawierają ciekawą, a zarazem przerażającą, informację odnośnie populacji lwów w Afryce. W obu wypadkach lektura nie należy do długich i spokojnie ugryziemy to w jedno popołudnie. Przynajmniej tak było w moim wypadku. Tematyka jest oczywiście taka sama jak w filmie. Dziesięcioletnia Mia przeprowadza się z rodzicami z Londynu do RPA. Tam niespodziewanie do ich domu trafia malutkie, osierocone białe lwiątko, które dziewczynka nazywa Charlie. Maluch rośnie i staje się zagrożeniem dla otoczenia, zaś dziewczynka postanawia go za wszelką cenę uratować. Książka bardzo mi przypominała, w pewnych fragmentach, historię lwicy Elzy, którą zekranizowano w 1966 roku w filmie "Elza z afrykańskiego buszu". Jeśli ktoś kocha takie historie, to nie trzeba go namawiać, na te książki.

Cena:
* Album filmowy - 29,90 zł
* Historia niezwykłej przyjaźni - 29,90 zł
* Nierozłączni przyjaciele - 25 zł
Gatunek: przygodowy
Sugerowany wiek: 6+
GDZIE KUPIĆAlbum filmowy
Historia niezwykłej przyjaźni
Nierozłączni przyjaciele

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz