26 grudnia 2018

Studio Accantus - Koncerty Sylwestrowe... w Filharmonii w Opolskiej :)

Studio Accantus swą żywotność na serwisie You Tube zaczęło 4 lutego 2012 roku, zaś moja półgłucha osoba, nie mająca pojęcia o muzyce, zaczęła obserwować ich pracę jakieś 4 lata temu. Słowem po 2 latach ich działalności. Wszystko, jak zwykle, miało miejsce totalnym przypadkiem, gdy szukałem piosenek z animacji Disneya, a raczej ich coverów. I tak w sugerowanych wyskoczyło mi "Mam tę moc" z filmu "Frozen", w wykonaniu Sylwii Przetak. Tiaaa..... oryginalny nie byłem, choć przyznaję, że "Kraina lodu" nie należy do moich ulubionych animacji. W praktyce uważam ją za ostro przereklamowaną, szczególnie na tle takich dzieł, jak "Zaplątani" albo "Zootopia". Tak czy inaczej Pani Sylwia zaśpiewała rewelacyjnie, aczkolwiek moja ulubiona wersja to "Libre Soy" w wykonaniu Martiny Stoessel (jakkolwiek się to wymawia), dlatego wlazłem na kanał Studia Accantus i przejrzałem ich zbiory. A było tego naprawdę sporo, w rezultacie dając mi kilka godzin fenomenalnej muzyki, głównie z musicali scenicznych. Dziś jestem wielkim fanem Studia Accantus, bacznie śledzę ich nowinki, a w zeszłym roku miałem okazje udać się na Koncert Sylwestrowy, który, między innymi, dali w Filharmonii Opolskiej. W tym roku ponownie wybieram się 31 grudnia na ten koncert i o nim, a raczej moich oczekiwaniach i nadziejach, będzie ten materiał.

P.S. Wszelkie zdjęcia pochodzą ze strony Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera. Wszelkie linki podam na końcu artykułu.

Dewizą Studia Accantus jest śpiewanie po polsku. Bardzo ich za to szanuję, bo zdaję sobie sprawę, jak czasem piekielnie ciężko przełożyć coś z innego języka na nasz. O samej działalności i początkach napiszę kiedy indziej, bo to rozległy temat, zasługujący na osobny artykuł. Dla osób, które (jakimś cudem) nigdy nie słyszały o artystach i artystkach Accantusa, wystarczy informacja, że śpiewają covery znanych i mniej znanych (w Polsce) utworów z musicali oraz filmów animowanych (głównie, ale nie zawsze). Występują tez na deskach wielu teatrów w naszym kraju, odgrywając pierwszo- oraz drugoplanowe role. Słowem - mają pracowite życie, a większości z nich nie stuknęła jeszcze trzydziestka, o ile internety nie kłamią.


Z końcem grudnia, po raz kolejny zresztą, artyści Studia Accantus dają koncerty w kilku miastach, a jednym z nich jest Opole. Spektakle mają miejsce 29, 30 i 31 grudnia, przy czym ostatniego dnia będą dwa. O 18:00 i główny o 21:30 połączony z przywitaniem Nowego Roku. Wraz z moją małżonką idę 31 grudnia na 18:00, podobnie jak w zeszłym roku, licząc że usłyszę kilka moich ulubionych piosenek. W tym roku skład artystyczny Accantusa to:
* Paulina Grochowska
* Paweł Izdebski
* Kuba Jurzyk
* Wiktor Korszla
* Małgosia Kozłowska
* Zuzanna Makowska
* Natalia Piotrowska
* Adrian Wiśniewski
* Kamil Zięba
Grać będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna, czyli tak samo jak w zeszłym roku. Innymi słowy skład jest bardzo podobny do tego co rok temu. Brakuje tylko Pawła Skiby i Karoliny Warchoł, a wystąpią natomiast Paulina Grochowska (nowy nabytek Accantusa) oraz Natalia Piotrkowska. Kasia Mazurkiewicz, Accantusowa pianistka, w tym roku jest wicekierownikiem muzycznym i będzie zajmować się dźwiękiem na wszystkich koncertach sylwestrowych w Opolu.

W zeszłym roku dali wspaniały koncert, gdzie usłyszałem piosenki z wielu słynnych animacji, nie tylko Studia Disney, oraz musicali. W tym Dzwonnika z Notre-Dame oraz Hamiltona. W tym roku liczę, że kilka utworów zostanie powtórzonych. Głównie "Belle" z musicalu Dzwonnik z Notre-Dame", "Na morza dnie" z Małej Syrenki oraz "Pewnego dnia" z musicalu Alladyn. Zresztą ten ostatni utwór Accantus wrzucił na swoją stronę. Poniżej możecie go odsłuchać.


A co bym chciał usłyszeć w tym roku? Oj, lista jest bardzo długa, dlatego postaram się ją skrócić do pięciu najważniejszych utworów. Na pierwszym miejscu są "Sznurki władze", które mógłby zaśpiewać Adrian Wiśniewski. Bartek Kozielski, założyciel Studia Accantus, wspominał kilka razy, że ze względu na komplikacje z licencją, tego utworu nie śpiewają na deskach. Mieli nawet problem, aby utrzymać go na You Tube. Z drugiej strony może coś się w tej materii zmieniło i usłyszę w końcu ten fenomenalny utwór na żywo. Następnym jest "Miasto" w wykonaniu Zuzanny Makowskiej, z filmu "Miasto '44". Co prawda dla mnie film, mimo swego początkowego potencjału, okazał się koszmarnym gniotem z kilkoma dobrymi scenami, tak muzycznie jest rewelacyjnie. Trzeci utwór to "Człowieka syn" z filmu "Tarzan", który mógłby zaśpiewać Kuba Jurzyk. Ostatnie dwie pozycje, to kolejno "Pół kroku stąd" z animacji "Vaiana: Skarb oceanu" oraz "Hellfire" z "Dzwonnika z Notre-Dame".


Czekam zatem z niecierpliwością na Koncert Sylwestrowy, wiedząc że czeka mnie wspaniała noc. Jeśli jeszcze nie znacie twórczości Studia Accantus, to poniżej znajdziecie linki do ich kanału na Yutube i innych stron. Również linki do Filharmonii Opolskiej, gdzie (chyba) jeszcze można nabyć ostatnie bilety na koncerty. Zapraszam zatem do obserwowania ich strony, bowiem artyści z Accantusa goszczą w wielu, wielu miastach w zasadzie przez cały rok. Mi udało się być na razie na dwóch ich koncertach. Niedługo ta liczba zmieni się na trzy, a jeśli Pan Portfel i Staruszek Czas pozwolą, to w przyszłym roku jeszcze podskoczy o 2-3 oczka. Przynajmniej na to liczę.

STUDIO ACCANTUS
Kanał na You Tube
Profil na Facebook
Oficjalna strona

FILHARMONIA OPOLSKA im. JÓZEFA ELSNERA
Strona główna
Repertuar
Profil na Facebook