5 października 2018

Comics Report #59: Jesień z Kulturą Gniewu

Jesień w pełni, za oknem słotne dni, a tym czasem na rynek trafiają jesienne nowości. Wydawnictwo Kultura Gniewu nie omieszkało uraczyć czytelników pięcioma tytułami, dość solidnego kalibru, zresztą w środowisku komiksowym, mocno wyczekiwanych. Mamy w końcu na tapecie trzeci tom "Niesłychanych losów Ivana Kotowicza", wydanie zbiorcze "Jeża Jerzego", oraz dodruk "Berlin miasto dymu". Choć ta ostatnia pozycja pojawiła się pod sam koniec lata. Z nowości jest natomiast "Pewnego lata" i pierwszy tom cyklu "Woda i ogień". Dziś zaprezentuję wam te tytuły, odniosę się do tych serii które znam i podzielę moimi oczekiwaniami odnośnie nowości. Zapraszam zatem do lektur prezentacji jesiennych nowości Kultury Gniewu.

Pewnego lata

Zacznę od tytułu, który w tym zestawieniu przyciągnął najmocniej moją uwagę, czyli "Pewnego razu", autorstwa Mariko Tamaki (scenariusz) i Jillian Tamaki (rysunek). Od razu rozwieję wszelkie wątpliwości - to nie siostry a kuzynki. Mamy tutaj do czynienia z komiksem obyczajowym, przedstawiającym historie dwóch dziewczynek, wchodzących w okres nastoletni i zderzających się z sprawami dorosłych. Niestety, czasem w bolesny sposób. Rose i Wendy to przyjaciółki, które wakacje spędzają nad morzem w miejscowości Awago. Tam zostaną wplątane w wakacyjne miłości, rodzinne kryzysy oraz będą musiały się zmierzyć ze światem dorosłych, który jest dużo bardziej skomplikowany niż się im zdawało. Komiks został nagrodzony między innymi najbardziej prestiżową nagrodą w tym medium, czyli nagrodą imienia Eisnera, w kategorii Najlepsza powieść graficzna. Nie ukrywam, że już sam opis mnie zaciekawił, zaś wyróżnienie go w ten sposób jeszcze bardziej pobudziło mój apetyt na dobrą lekturę.


Na co liczę?
* mocny komiks obyczajowy o dwóch przyjaciółkach i ich spojrzeniu na świat dorosłych
* poruszenie ważnych, codziennych spraw ze świata dorosłych
* emocjonalny finał, zmuszający do przemyślenia tego i owego

Czego się obawiam?
* niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Bez chwili wahania.

Cena: 69,90 zł
Gatunek: obyczajowy
Sugerowany wiek: 15+, może nawet 17+
Dotychczasowe recenzje: brak

GDZIE KUPIĆ!!!

Niesłychane losy Ivana Kotowicza

Ta seria na tyle mi się spodobała, ze na pewien czas zagościła w mojej kolekcji. Dlatego nadal chce poznać losy kocura i jego wieprzowego towarzysza, którzy przemierzają mroźną Rosję, a w zasadzie Związek Radziecki i walczą... no właśnie... z kim? Jak na razie natrafili na sporą grupę przeciwników pod kątem różnorodności. Było nawet coś w stylu zombie. Trzeci tom zatytułowany "Trumna Chłysta" rozgrywa się jakiś czas po wydarzeniach, które miały miejsce w zamku Rybiej Dynastii. Jego nadrzędnym celem, nadal jest pomszczenie ojca, co wykorzystują pewne osoby. Sam Kotowicz nie zdaje sobie sprawy, że w całym tym zawirowaniu zmieniającym na stałe jego kraj, przyjdzie mu odegrać o wiele ważniejszą rolę, niż tylko pospolitego zabójcy. Własnie dzięki zwrotom akcji oraz naprawdę ciekawie skonstruowanej plejadzie postaci, przygody Kotowicza tak mocno mnie wciągnęły. Długo czekałem na trzeci tom, ale w końcu się pojawił. Mam nadzieję, że seria nadal utrzyma poziom i za szybko się nie skończy.


Na co liczę?
* dość unikalny klimat serii, gdzie ludzie i antropomorficzne zwierzęta mieszają się na tle zjawisk nadprzyrodzonych
* kolejne nawiązania do postaci i przemian społecznych w Rosji
* dobrze poprowadzone postacie

Czego się obawiam?
* że na czwarty tom bardzo długo poczekam

Czy kupił bym w ciemno?
Mimo, że już nie ma tej serii w mojej kolekcji, to tak, kupił bym, bo chce wiedzieć jak potoczą się dalszy losy Kotowicza.

Cena: 44,90 zł
Gatunek: fantasy, akcja
Sugerowany wiek: 14+
Dotychczasowe recenzje: seria o Ivanie Kotowiczu

GDZIE KUPIĆ!!!

Jeż Jerzy

Chyba najsłynniejszy jeż w Polsce oraz jedno z największych dzieł duetu Leśniak-Skarżycki. Osobiście nigdy nie byłem fanem Jeża Jerzego, ale jego przygody nie są mi obce. W sumie czytałem te komiksy, bo kumple czytali i się nim zachwycali. Z jednej strony doceniam ostrą satyrę i przerysowane postacie oraz sytuacje, ale z drugiej to do mnie nie trafia. Czy zatem po wielu latach przerwy, gdy po raz drugi przyjdzie mi spotkać tego zapijaczonego, kolczastego typa, inaczej spojrzę na jego przygody? Cóż.... ciężko powiedzieć. Owszem, gusta się zmieniają, ale dziś mam na koncie przeczytanych znacznie więcej komiksów, niż za czasów licealnych. Mocno gustuję w dramatach, komiksach obyczajowych lub około historycznych, zaś z satyry uwielbiam dzieła Arlestona, pokroju "Trolle z Troy".


Na co liczę?
* poczuć pewną nostalgię do czasów licealnych

Czego się obawiam?
* że dalej Jeż Jerzy, to lektura nie dla mnie

Czy kupił bym w ciemno?
Nie. Być może bym pożyczył, szczególnie że w tym wydaniu mamy pełne trzy historie oraz naprawdę bogatą galerię okładek i dodatkowych rysunków różnych autorów. Do tego album jest wydany naprawdę solidnie, więc dobrze się prezentuje na półce.

Cena: 64, 90 zł
Gatunek: satyra, czarny humor
Sugerowany wiek: 18+
Dotychczasowe recenzje: brak

GDZIE KUPIĆ!!!

Berlin: Miasto dymu

Druga część trylogii "Berlin" przenosi nas do drugiej połowy 1929 roku, czyli zmierzchu Republiki Weimarskiej. Niemcy są pogrążone w kryzysie ekonomicznym, socjaliści wpatrzeni w Rosję Radziecką konkurują z nacjonalistami krzyczącymi "Heil Hitler!", a napięcie w mieście rośnie z każdym dniem. Oto Berlin za czasów Wielkiego Kryzysu, który okaże się punktem zwrotnym dla historii Niemiec. Pierwszy tom bardzo mi się spodobał. Mamy tutaj do czynienia z komiksem historycznym, który powstawał długie lata, przedstawiając współczesnemu czytelnikowi burzliwy okres przemian. Jeśli ktoś interesuje się historią XX wieku, to ta seria jest dla niego po prostu obowiązkowa.


Na co liczę?
* pociągnięcie historii w taki sposób jak w pierwszym tomie
* mocne trzymanie się faktów historycznych
* dobrze napisane postacie

Czego się obawiam?
* absolutnie niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Z zawiązanymi oczami.

Cena: 59,90 zł
Gatunek: dramat, historyczny
Sugerowany wiek: 16+
Dotychczasowe recenzje: wkrótce

GDZIE KUPIĆ!!!

Woda i ogień: Syn

Na koniec nowa seria od Benedykta Szneidera, przenosząca nas do schyłku średniowiecza. "Syn" to pierwszy tom cyklu "Woda i ogień", który niedawno miał premierę za granicą. Historia dotyczy okresu tak zwanych Krucjat Północnych, czyli wypraw rycerskich na pogańskie tereny Europy, gdzie mieli krzewić chrześcijaństwo za pomocą miecza. Kto się nie nawrócił, tego spotykał nieciekawy los. Polscy czytelnicy mogą kojarzyć jeden z takich zakonów rycerskich, gdyż Królestwo Polskie długo miało z nimi na pieńku. Tak, mowa o Krzyżakach, choć nie tych należących do Zakonu Najświętszej Marii Panny. Komiks przedstawia Lud Popiołów, który musi stawić czoła najeźdźcom i obronić własne dziedzictwo.


Na co liczę?
* nawiązanie do autentycznych wydarzeń i postaci historyczncyh
* ciekawie skrojone, zapadające w pamięci postacie
* przedstawienie różnorodnej kultury ludów pogańskich
* nutę fantastyki i mitologii

Czego się obawiam?
* zbyt prostolinijnej i nudnej fabuły
* zbyt jednostronnego pokazania całego konfliktu (poganie "dobrzy", Krzyżacy "źli")

Czy kupił bym w ciemno?
Nie od razu, ale tak. Kupił bym. Głównie dlatego, że ta tematyka mnie interesuje.

Cena: 49,90 zł
Gatunek: około historyczny, dramat, akcja, fantasy
Sugerowany wiek: 14+
Dotychczasowe recenzje: brak

GDZIE KUPIĆ!!!