23 września 2018

Comics Report #51: Wrzesień z Egmontem

Minął już tydzień od zakończenia 29 MFKiG, na którym to można było zdobyć sporo nowości wydawnictwa Egmont. W tym materiale zaprezentuję sześć pozycji, które najbardziej przyciągnęły moją uwagę w tym miesiącu. Nie ukrywam, że poza jednym tytułem, pozostałe niemal na 100% wylądują w mojej głównej kolekcji. Co do dwóch jestem absolutnie pewien. Mowa o "Lanfeust z kosmosu", którego przygody zbieram i doskonale znam, oraz "Garfield: Tłusty koci trójpak" gdyż do tego sierściucha mam ogromny sentyment. Z pozostałych tytułów mamy trzeci tom "Bradla", którego stale recenzuję, oraz dla mnie trzy nowinki - "Brygada Żydowska", pierwszy tom "Podniebny Harry" oraz drugi album "Ludzi Północy". W tym ostatnim wypadku, własnie szykuję się do zakupu zaległego albumu, zaś inne tytuły mocno rozpaliły moją ciekawość na tegorocznym Festiwalu w Łodzi. Zapraszam zatem do lektury prezentacji wyżej wymienionych komiksów, bo być może coś z tego wam też wpadnie w oko.

Bradl

Dla mnie najlepszy, polski komiks szpiegowski, fabularnie osadzony w czasach II Wojny Światowej. Zważywszy na to, że całą historię oparto na prawdziwych wydarzeniach, całość nabiera zupełnie innego wymiaru. Tytułowy Bradl, to kryptonim Kazimierza Leskiego, polskiego inżyniera-mechanika i żołnierza Armii Krajowej, który odegrał ważną rolę w czasie II Wojny Światowej oraz po niej. Zresztą ten kryptonim to jeden z wielu jakie nosił, wcielając się w wiele postaci i tym samym wydzierając wrogom Polski ich sekrety. Serię rysuje Marek Oleksicki, który posiada niewątpliwie ogromny talent i wie, jak przykuć uwagę współczesnego czytelnika. Podobnie zresztą scenarzysta, Tobiasz Piątkowski. Ich praca jest dynamiczna, mroczna i nawiązuje do porządnego kina szpiegowskiego, rodem z Fabryki Snów. Jednocześnie zachowuje spójny scenariusz, a na wstępie otrzymujemy opracowanie historyczne, pióra dr. Władysława Bułhaka. W mojej opinii, to świetny przepis na to, aby zyskać takim komiksem świeżą krew i tym samym zarazić nowych czytelników po sięgnięcia po to medium.


Na co liczę?
* utrzymanie poziomu klimatu z poprzednich części
* ciekawie napisane postacie drugoplanowe
* dynamiczna fabuła
* porządnie opracowany wstęp historyczny

Czego się obawiam?
* w praktyce niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, choć nie od razu, bo tej serii nie zbieram. Zapewne zakupiłbym ją z promocji, albo odkupił od znajomego.

Cena: 29,99 zł
Gatunek: szpiegowski, akcja, historyczny
Sugerowany wiek: 15+
Dotychczasowe recenzje: Bradl

GDZIE KUPIĆ!!!

Brygada Żydowska

Pozostając w tematyce II Wojny Światowej, przedstawiam wam jeden z najważniejszych dla mnie tytułów, jakie w tym roku ukazały się na naszym rynku. "Brygada Żydowska" opisuje losy oddziału, założonego w 1944, z żołnierzy wyznania Mojżeszowego, którzy mieli walczyć u boku Aliantów. Była to inicjatywa rządu brytyjskiego, mocno podyktowana interesami politycznymi. Nie przewidzieli jednak do czego ludzie z tego oddziału będą wstanie się posunąć walcząc z Nazistami. Komiks opisuje kompletne losy brygady, szczególnie te mające miejsce po wojnie, gdy oddział przemycał broń oraz ludzi do Palestyny i walczył z Arabami. Album zawiera kompletne wydanie, składające się z trzech tomów - "Egzekutor", "TTG" oraz "Hatikwa", zaś wyszedł on spod ręki belgijskiego mistrza komiksu, znanego publice pod pseudonimem Marvano. To on w latach 1998-1999 opublikował komiksową wersję "Wiecznej wojny, a potem w kolejnych latach "Wiecznej wolności". W moich oczach tym dziełem przerósł książkowy oryginał pióra Joego Haldemana, zatem sięgając po "Brygadę Żydowską" jestem pewien, że dostanę tytuł mocno trzymający się prawdy historycznej.


Na co liczę?
* trzymanie się faktów historycznych
* pokazanie politycznej zawieruchy wokół powstania państwa Izrael
* pokazanie obu obliczy Brygady Żydowskiej
* przedstawienie dramatu postaci biorących udział w tej zawierusze

Czego się obawiam?
* to Marvano, więc ufam mu bezgranicznie

Czy kupił bym w ciemno?
Nie odpowiadam na pytania retoryczne :)

Cena: 99,99 zł
Gatunek: dramat historyczny, wojenny
Sugerowany wiek: 16+
Dotychczasowe recenzje: Wieczna wojna

GDZIE KUPIĆ!!!

Podniebny Harry

Cofamy się trochę w czasie i lądujemy w Stanach Zjednoczonych w okresie międzywojennym. Dodajmy jeszcze, że ludzi należy zastąpić przez antropomorficzne zwierzaki, oddające charakter odgrywanych postaci. Słowem, Blacksad, tylko w nieco innych realiach. Mamy marzec 1933 roku. W Nowym Jorku ma właśnie premiera słynnego filmu "King Kong" zaś nad miastem unosi się majestatyczny sterowiec "Wakanda", gdzie śmietanka świata finansów i polityki ma przyjęcie. Niestety giganta przejmują terroryści (choć tak ich jeszcze nie nazywano w tamtym okresie), zaś sytuację może uratować jeden człowiek. Podniebny Harry, były as przestworzy i weteran Wielkiej Wojny, który należał do słynnej eskadry Lafayette. Pytanie tylko, czy zdąży na czas, bo obecnie boryka się z kilkoma problemami. Mamy zatem do czynienia z komiksem typowo przygodowym, nawiązującym jednak do kilku znanych faktów oraz postaci historycznych. Nie zabraknie też nuty fikcji, opisującej w ciekawy sposób pogoni US Army za nowym źródłem energii.


Na co liczę?
* dynamiczna, pełna akcji przygoda
* porządnie napisane postacie
* bombowy finał, lub coś w tym guście

Czego się obawiam?
* że sama historia nieszczególnie mnie porwie

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, i to chyba nawet po cenie okładkowej, bo bardzo lubię takie komiksy.

Cena: 39,99 zł
Gatunek: przygodowy, akcja
Sugerowany wiek: 12+
Dotychczasowe recenzje: brak

GDZIE KUPIĆ!!!

Ludzie Północy

Ten tytuł przyciągał moją uwagę już od dawna, ale posiadam ograniczone moce przerobowe. Niemniej sprawiłem sobie pierwszy tom, noszący podtytuł "Saga anglosaska", a teraz w moje ręce wpadł tom drugu, czyli "Saga islandzka". Seria opisuje burzliwe czasy Wikingów i innych Ludów Północy, obrazując zmiany kulturowe oraz polityczne tamtych ziem. W drugim tomie autor, Brian Wood, skupia się na Islandii i jej burzliwej historii. Kamienistej wyspy skutej lodem, gdzie przybili uciekinierzy z starych ziem, szukający dla siebie nowego startu w życiu. Niestety nie dane im było odetchnąć, a islandzka ziemia spłynęła nieraz krwią, podczas bratobójczych wojen.


Na co liczę?
* trzymanie się głównych wydarzeń historycznych
* mocny dramat
* ciekawie napisane postacie
* nacisk na postacie żeńskie, które odegrały znaczącą rolę w tej kulturze

Czego się obawiam?
* niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Bez cienia wahania.

Cena: 89,99 zł
Gatunek: dramat wojenny, historyczny
Sugerowany wiek: 18+
Dotychczasowe recenzje: brak

GDZIE KUPIĆ!!!

Lanfeust w kosmosie

Czas zejść na weselsze tory, czyli do twórczości Christophe Arlestona, twórcy światów, takich jak Troy czy Ekho. Lanfeust jest bardzo dobrze znaną postacią na polskiej scenie fanów komiksu. Co prawda jego perypetie w kosmosie spotkały się z mniejszym entuzjazmem, niż wcześniejsza przygoda, ale do mojego serca trafiły bez pudła. Od jakiegoś czasu wychodzi nowe, odświeżone wydanie zbiorcze, podzielone na cztery albumy. Każdy zawiera cztery tomy, a ten prezentowany tutaj jest ostatnim z długiej tułaczki Lanfeusta po kosmicznych światach. Seria charakteryzuje się tym, że posiada sporo czarnego humoru, jest miejscami dość krwawa, a do tego ma multum nawiązań do wielu słynnych postaci czy dzieł kultury popularnej. Właśnie te elementy, w połączeniu z cieka fabułą, sprawiły, że chętnie wracam do przygód młodego rudzielca i towarzyszącego mu trolla imieniem Hebius.


Za co kocham tą serię?
* czarny humor
* nawiązania do kultury popularnej
* dobrze napisane postacie
* nieraz krwawa, brutalna i pozbawiona większych hamulców rozrywka

Co mi się w niej nie podoba?
* niektóre postacie dalszoplanowe giną zbyt szybko

Cena: 99,99 zł
Gatunek: przygodowy, akcja, czarna komedia
Sugerowany wiek: 15+
Dotychczasowe recenzje: brak

GDZIE KUPIĆ!!!

Garfield: Tłusty koci trójpak

I na koniec tego zestawienia, wielki, gruby, leniwy i tłusty kocur, czyli Garfield, w swej wspaniałej oraz okazałej osobie. Nowa seria, zawiera po trzy tomy na jeden album zbiorczy, pełne komicznych pasków z przygodami rudego kota. W ten sposób można prześledzić cała karierę tego wspaniałego okazu kociej rasy, stając się naoczny świadkiem jego zmian w sylwetce, która z czasem nabrała kultowego kształtu. Pomysłodawca i wykonawcą pasków o Garfieldzie jest Jim Davis, amerykański rysownik, który stworzył swego podopiecznego i jego kompanów w 1978 roku. Do dnia dzisiejszego Garfield doczekał się dwóch seriali oraz filmu aktorskiego, a do tego ogromnej ilości pasków, które publikuje się po dziś dzień w gazetach. Warto zatem zebrać je wszystkie i przeczytać w kolejności chronologicznej.


Na co liczę?
* poznanie korzeni Garfielda i jego "właściciela" Johna
* tytaniczną dawkę humoru

Czego się obawiam?
* absolutnie niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Zadać takie pytanie kociarzowi to grzech :)

Cena: 79,99 zł
Gatunek: humorystyczna
Sugerowany wiek: 8+
Dotychczasowe recenzje: brak

GDZIE KUPIĆ!!!