21 sierpnia 2018

Żubr Pompik

Tomasz Samojlik jest z zawodu biologiem, który znalazł genialny sposób na popularyzowanie u dzieci, szacunku do przyrody. Nie poprzestał na tym, bowiem jego dzieło "Żubr Pompik", nie tylko promuje powyższy element, ale także przedstawia życie dzikich zwierząt. Przygody sympatycznego żubra, zaczęły się w 2008 roku, gdy nakładem wydawnictwa Media rodzina ukazał się pierwsza książka, zatytułowana "Tropy na śniegu i inne opowieści". W kolejnych latach zaczęły pojawiać się kolejne książki, a w 2016 roku doszło do wznowienia całej serii. Dziś się jej przyjrzymy, bowiem nie każdy może słyszał o sympatycznym Pompiku, jego siostrze Polince i ich rodzicach Pomruku i Poradzie.

Książki to zbiór różnych, krótkich opowieści, gdzie główną postacią jest tytułowy Pompik. To młody, bardzo ciekawski i wesoły żubr, który chce wiedzieć wszystko i pokazać to swej młodszej siostrze Polince. Nie żeby tak bezinteresownie. po prostu przy innych żubrach, chce wypaść na tego mądrego i silnego żubra, co to słabszym służy radą. dzieci śledząc losy tej dwójki i ich rodziców mogą same nauczyć się sporo o przyrodzie, która nas otacza. Gdzie żyją raki i dlaczego lubią czystą wodę? Jakie są rodzaje gniazd, nie tylko ptasich? Czym są meszki? Dlaczego niektórych zwierząt nie widać? Jest tego naprawdę sporo, a odpowiedzi przedstawiono w bardzo interesujący sposób.


Otóż nasz Pompik włóczy się całymi dniami po lesie, przez co przeżywa różne przygody. Od czasu do czasu zabiera z sobą Polinkę, ale ta zdecydowanie woli towarzystwo mamy. Nasze żubrzątka poznając mieszkańców lasu i ich obyczaje, zawierają też nowe znajomości. Najczęściej krótkotrwałe, ale czasem niektóre postacie przewijają się częściej. Zawsze jednak cel jest jeden - uzmysłowić dziecku dlaczego należy dbać o przyrodę. Nie chodzi tutaj o tak podstawowe rzeczy, jak nie wyrzucanie śmieci itp, bo to każdy powinien wiedzieć. Raczej o szacunek do samej fauny oraz flory naszego kraju. Dobrym przykładem jest spotkanie Pompika z zaskrońcem, który tłumaczy mu, dlaczego lepiej go nie drażnić.


Jeśli idzie o warstwę graficzną, to naprawdę ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Osoby znające serial animowany będą zapewne zachwycone. Zresztą to na bazie rysunków z tej serii książek powstała animacja. Rysunek obrazuje wiedzę autora tych książek odnośnie wykonywanego zawodu. To dobrze, że ktoś taki ma nie tylko talent pisarski, ale również potrafi rysować. Piekielnie tego zazdroszczę. Jeśli dotąd nie mieliście styczności z literaturą Tomasza Samojlika, albo znacie tylko jego serie komiksową o ryjówkach, to nadróbcie zaległości. Dzieciakom z pewnością się to spodoba, a obok ciekawych historii dostana też trochę przydanej wiedzy o otaczającej nas naturze. Od zeszłego roku powstaje też seria "Żubr Pompik: Wyprawy", prezentująca Polskie Parki Narodowe, ale o niej napiszę innym razem.

GDZIE KUPIĆ
Żubr Pompik: Gra planszowa
Żubr Pompik: Letni zmierzch
Żubr Pompik: Zapach wiosny
Żubr Pompik: Kolory jesieni
Żubr Pompik: Tropy na śniegu