3 lipca 2018

Comics Report #33: Wakacyjne Waneko

Wakacje są już pełną gębą, pogoda zaczyna w końcu dopisywać, słonko świeci, więc warto zaopatrzyć się w lekturę na wakacyjną podróż. Przedstawię zatem pakiet tytułów od wydawnictwa Waneko, które trafiły niedawno na mój recenzencki stół. Są tutaj serie, które już od jakiegoś czasu wam przedstawiam i omawiam, ale też znalazło się kilka świeżynek. W tym jednak, jak mi przekazał wydawca, dość specyficzna. Zapraszam zatem do zaznajomienia się z prezentowanymi tutaj tytułami, przejrzenia dotychczasowych recenzji serii, bo być może natraficie na coś, co umili wam czas w te wakacje.

Dimension W

Ta seria gości u mnie od dawna, jak dotąd zrecenzowałem sześć tomów, a recki kolejnych trzech czekają na publikację. W tym zestawieniu dotarły do mnie następne trzy albumy, zaś najnowszy, trzynasty, pojawi się na sklepowych półkach w Polsce jeszcze w lipcu. Jest to opowieść science fiction o budowaniu relacji pomiędzy człowiekiem nienawidzącym robotów i związanej z nimi technologii ogniw energetycznych, a unikalnym androidem, posiadającym ludzkie emocje. Seria ma swoje lepsze i słabsze odcinki, ale ogólnie trzyma porządny poziom. Ciekawie prezentuje się serial animowany na jej podstawie, niestety w Polsce nie jest on dostępny, a szkoda. Z tego co się orientuję, tom numer 10 ma w końcu zamknąć serię wydarzeń, która ciągnie się od dłuższego czasu. Liczę, że zrobi to z przytupem i wyjaśni cała przeszłość głównego bohatera.


Na co liczę?
* dynamiczną akcję
* wyjaśnienie przeszłości głównego bohatera
* wyjaśnienie celu powstania pierwszoplanowego androida
* bardziej równego poziomu poszczególnych odcinków

Czego się obawiam?
* dalszej skakanki pomiędzy odcinkami, jeśli idzie o ich poziom
* nieciekawego rozwiązania głównej sprawy

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, ale na pewno z drugiej ręki i nie wszystko hurtem. To porządna seria, ale Waneko ma kilka znacznie ciekawszych.

Cena: 19,99 zł
Gatunek: science fiction
Sugerowany wiek: 12+
Dotychczasowe recenzje: seria Dimension W

Requiem Króla Róż

Jedno z dwóch anime, które walczy u mnie o tytuł Komiks Roku 2018. To już dziewiąty tom serii, która powoli idzie ku końcowi, choć na wielki finał z pewnością jeszcze poczekamy. Autorka w osobie Aya Kanno, pisała kiedyś że chciałaby zamknąć serię w 12-14 tomach, co jest w pełni wykonalne. Szczególnie jeśli spojrzeć na realia historyczne, w których osadzono serię. Mowa oczywiście o Wojnie Dwóch Róż, czyli najbardziej krwawym konflikcie domowym, gdzie dwa znamienite rody walczyły o tron. W tej serii oczywiście mamy sporo fikcji, ale nadal mocno trzyma się faktów historycznych, choćby w głównej osi przebiegu całego konfliktu, czy ogólnym wizerunku postaci. Tom dziewiąty zapowiada się bardzo ciekawie, gdyż ostatni kadr poprzedniego albumu, po prostu zwalał z nóg.


Na co liczę?
* utrzymanie wysokiego poziomu nawiązań do przebiegu wydarzeń historycznych
* mroczny klimat z pogranicza thrilleru i horroru
* utrzymanie poziomu intrygi na dworze królewskim

Czego się obawiam?
* niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Bez zastanowienia.

Cena: 19,99 zł
Gatunek: dramat, fikcja historyczna
Sugerowany wiek: zdecydowanie 18+
Dotychczasowe recenzje: seria Requiem Króla Róż

Inspektor Akane Tsunemori

Ostatni tom głównej serii o tytułowej pani inspektor, która próbuje powstrzymać człowieka, chcącego zniszczyć system Sybilli. Twór pozwalający społeczeństwu dostatnio żyć, a w istocie pozbawiający ich wolnej woli, na własne życzenie. To tak w bardzo, ale to bardzo oględnym skrócie. Komiks na początku nie zrobił na mnie wrażenia, ale z każdym kolejnym tomem czytało mi się go coraz lepiej. W praktyce jest to mocny dramat społeczny umiejętnie połączony z klasycznym kinem akcji w realiach science fiction. Naprawdę świetna mieszanka, szczególnie dla fanów takich filmów, jak "Raport mniejszości". Do tego ciekawie napisane postacie, świetny antagonista, fabuła coraz bardziej stopniująca napięcie i mroczne sekrety do odkrycia. Seria trafiła na moją wstępną listę najciekawszych komiksów jakie przeczytałem w tym roku i mam nadzieję, że finalny tom mnie nie zawiedzie.


Na co liczę?
* mocny zwrot akcji w finale
* podjęcie kluczowych decyzji przez główną bohaterkę
* finalne rozwiązanie sprawy, w którą wdepnął zespół Tsunemori (a raczej to, co z niego zostało)

Czego się obawiam?
* w zasadzie niczego, moja wiara w ten komiks jest silna mocą :)

Czy kupił bym w ciemno?
Tak.

Cena: 19,99 zł
Gatunek: akcja, science fiction, dramat społeczny
Sugerowany wiek: 15+
Dotychczasowe recenzje: seria Akane Tsunemori

Psycho-Pass 2

Jest to kontynuacja przygód Akane Tsunemori, która dzieje się wiele lat później. Innymi słowy, można to traktować, jak swoisty drugi sezon. Akane dojrzała i dowodzi teraz nowym zespołem, starając sobie poradzić ze stratą bliskich jej osób. Jest twardsza, bardziej stanowcza, ale nadal posiada wrażliwą duszę. Do jej ekipy dołączają nowe twarze, ale część z poprzedniej pozostała z Akane i nadal razem pracują. Poprzednia sprawa zamknięta i w powietrzu wisi nowe zagrożenie. Pytanie tylko skąd nadejdzie? Drugi sezon przygód Akane zapowiada się naprawdę ciekawie i mam nadzieję, że dorówna pierwszemu. Nie ukrywam, że zadanie to wcale nie jest proste, patrząc na to co się działo tam od czwartego tomu.


Na co liczę?
* pociągnięcie wątków z pierwszej serii
* nową, zawiła sprawę
* dobrze napisanego antagonistę, który nie wypłynie za szybko na pierwszy plan
* utrzymanie stylu thrillera science fiction

Czego się obawiam?
* że seria będzie słabsza od poprzedniej
* że nie poruszy kilku otwartych wątków z poprzedniej serii

Czy kupił bym w ciemno?
Bez mrugnięcia powieką.

Cena: 19,99 zł
Gatunek, akcja, science fiction, dramat społeczny
Sugerowany wiek: 15+
Dotychczasowe recenzje: patrz wyżej Inspektor Akane Tsunemori

Kłamstwa Bogów

Jest to jednotomowa historia, prezentująca się na opowieść obyczajową o parze dzieciaków, czy też już raczej nastolatków. On nie umie zwrócić na siebie uwagę dziewczyn. Ona skrywa sekret. Mimo to Natsuru i Rio na siebie trafiają, pod koniec szkoły podstawowej (w Japonii trwa ona 6 lat), a ich największa przygoda ma dopiero się zacząć, podczas letniej przerwy. Wszystko za sprawą zbiegu przypadkowych wydarzeń i osób, które staną na ich drodze. Powiem szczerze, że komiks mnie zainteresował, głównie ze względu na tajemniczego białego kota, mającego się przewijać przez całą opowieść. Cieszy mnie również fakt, ze jest to jednotomowy album, nie zaś rozległa seria. Czas pokaże co z tego wyniknie.


Na co liczę?
* pewną dozę humoru
* ciekawą tajemnicę Rio
* nie głupi, może nawet zaskakujący finał

Czego się obawiam?
* że będzie to opowieść jakich wiele już czytałem/oglądałem

Czy kupił bym w ciemno?
Chyba tak, choć może poszukał bym przecen.

Cena: 21,99 zł
Gatunek: obyczajowy
Sugerowany wiek: 10+
Dotychczasowe recenzje: brak

Wrobiona w magię

To specyficzna seria komediowa z sporą domieszką ecchi, czyli lekkiej erotyki. W praktyce słowo "Ecchi" oznacza, "Sprośny", "Frywolny" albo "nieprzyzwoity" i mniej więcej takie są mangi osadzone w tej kategorii. Słowem sporo dwuznacznego humoru, dość skąpo odzianych kobiet albo mężczyzn, posiadających też znacznie wyolbrzymione pewne partie ciała. Nie każdemu może odpowiadać takie podejście do tematu, szczególnie gdy główna bohaterka ma 16 lat. Należy jednak pamiętać, że w Japonii troszkę inaczej patrzy się na wiek niż w Polsce, co ma oczywiście swoje plusy i minusy. Tak samo jak u nas. Co zaś się tyczy fabuły komiksu, to czytelnik obserwuje losy niejakiej Clan, popularnej czarodziejki, która znikła na blisko 7 lat. Gdy wróciła, cóż.... jej ciało znacznie, ale to znacznie dojrzało, ale starzy wrogowie mimo wszystko chcieliby jej dopie... eeee... znaczy się, dokopać. Dodajmy do tego humanoidalnego psa z pieluchą na dupsku, nico wulgarny język i tonę magii, a otrzymamy przepis na "ekscentryczny" komiks. Co z tego wyjdzie? Zobaczymy :)


Na co liczę?
* dużo sprośnego i nieco wulgarnego humoru
* dwuznaczne sytuacje
* jakąś sensowną oś fabularną (nie tylko cycki się liczą)
* ciekawie napisane postacie
* srogie naparzanie się podczas pojedynków magicznych

Czego się obawiam?
* przerostu formy nad treścią

Czy kupił bym w ciemno?
Pierwszy tom tak, ale na razie na tym bym poprzestał.

Cena: 21,99 zł
Gatunek: komedia, akcja, ecchi, fantasy
Sugerowany wiek: 16+
Dotychczasowe recenzje: brak

The Promised Neverland

Na koniec tego zestawienia, coś większego kalibru. Co powiecie na słodką opowieść o grupie dzieciaków z sierocińca, które żyją beztrosko na odludziu w dużym domu? Brzmi fajnie, tylko że miejsce skrywa w sobie mroczną tajemnicę i nie wszystko jest tutaj takie doskonałe. Seria zapowiada się naprawdę mocno, bo mamy do czynienia z horrorem, wykonanym miłą dla oka kreską, przywodzącą na myśl baśnie fantasy. Jednak w cieniu czai się prawdziwe, brutalne i wynaturzone zło, które idealnie kontrastuje z tym co widza dzieci. Mi osobiście taka zagrywka się bardzo podoba i dlatego chętnie sięgnąłem po tą serię. Jak wypadnie w całości? Cóż, oczekiwania mam spore, ale obstawiam, że się nie zawiodę.


Na co liczę?
* dobrze napisaną główną oś fabularną
* mroczne przedstawienie antagonistów
* kontrast pomiędzy światem dzieci, a światem "tych złych"
* ciekawie napisane postacie

Czego się obawiam?
* zbytniej przewidywalności w fabule

Czy kupił bym w ciemno?
Pierwszy tom tak, może nawet dwa.

Cena: 21,99 zł
Gatunek: horror, fantasy
Sugerowany wiek: 14+
Dotychczasowe recenzje: brak