5 lipca 2018

Comics Report #34: Kobiece kryminały

Czasem nawet mężczyzna sięgnie po literaturę kobiecą. A przynajmniej napisaną przez kobiety i wydaną przez Wydawnictwo Kobiece. Zaprezentuję wam dzisiaj dwa kryminały z od wspomnianego wydawcy, którego przedstawicielki poznałem podczas 3 Festiwalu Książki w Opolu. Zachęciły mnie one do przyjrzenia się kilku ich pozycjom, ale jedna, będąca zresztą nowością na naszym rynku, przykuła moją uwagę. Niedługo potem przewertowałem ich stronę internetową i trafiłem na kolejny tytuł, który mnie zainteresował. Tym sposobem na moim blogu przedstawiam wam prezentacje "Dam ci to wszystko" Dolores Redondo oraz "To co zostawiła" Ellen Marie Wiseman. Dziś pokrótce zaprezentuję o czym są te książki, jakie są moje oczekiwania wobec nich, a niebawem, w te wakacje poznacie moje pełne opinie, o tych tytułach.

To, co zostawiła

Przeczytawszy zapowiedź książki, stwierdzam że mam tutaj do czynienia z rasowym thrillerem psychologicznym. Główną bohaterką jest młoda kobieta, Izzy Stone. Trafiła do rodziny zastępczej, po tym jak jej matka zastrzeliła swego męża, a ojca Izzy. Dziewczyna po tamtym wydarzeniu zerwała wszelki kontakt z biologiczną matką i dziękowała losowi za nową rodzinę. Będąc nastolatką, pomaga swym przybranym rodzicom porządkować zbiory w muzeum. Tam natrafia na coś, co wywróci jej życie do góry nogami. Fabuła książki dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych. Współcześnie, gdzie przedstawia losy Izzy, oraz w 1929 roku, przedstawiając losy niejakiej Clary Cartwright, której poczynania poznaje w listach główna bohaterka. Książkę skonstruowano tak, ze dany rozdział w nazwie określa, której z tych dwóch kobiet dotyczy. Najczęściej naprzemiennie, poczynając od Izzy. Jest to naprawdę intrygująca zagrywka, jeszcze bardziej kusząca mnie do zgłębienia tej książki.


Na co liczę?
* mroczna i zawiła główna oś fabularna
* jakiś zaskakujący twist fabularny
* ciekawie napisane postacie Izzy i Clary

Czego się obawiam?
* że za szybko rozwiążę całą zagadkę

Czy kupił bym w ciemno?
Tak, bowiem lubię takie klimaty, szczególnie z pogranicza horroru/thrillera z zakładem dla obłąkanych.

Cena: 36,90 zł
Gatunek: thriller, dramat
Sugerowany wiek: 15+
Dotychczasowe recenzje: brak

Dam ci to wszystko

Ta książka mogłaby zrazić co bardziej konserwatywne osoby, bowiem opowiada o parze homoseksualistów. Jednak w praktyce jest to mocno zapowiadający się kryminał, być może nawet przechodzący w thriller. Niejaki Manuel dowiaduje się, że jego mąż zginął w wypadku samochodowym w Galicji. Przyjechawszy po ciało, na miejscu odkrywa, że sprawa śmierdzi niczym tygodniowy śledź, a prokuratura zamiotła wszystko pod dywan. Okazuje się, że mąż Manuela wywodził się z szanowanej i arystokratycznej rodziny, zaś Manuel jest jedynym spadkobiercą nie małej fortuny. Nie chcąc mieć jednak do czynienia z krewnymi swego męża postanawia zrzec się spadku, przed czym powstrzymuje go emerytowany policjant.. Razem zaczynają prowadzić prywatne śledztwo, co tylko doprowadza do grzebania w puszce pandory. Całość prezentuje się naprawdę ciekawie, a motyw "sfer wyższych" tylko dodaje pikanterii całej opowieści. Teoretycznie opis książki, zdaje się zdradzać za wiele, ale patrząc po jej objętości, wnioskuję że czeka na czytelnika sporo zwrotów akcji.


Na co liczę?
* zawiłą intrygę, trudną do udowodnienia poszczególnym postaciom
* interesujące postacie dalszoplanowe
* jakieś mroczne sekrety rodziny denata

Czego się obawiam?
* zbytniego pójścia w chwalenie związków homoseksualnych, zamiast skupienia się na rdzeniu fabuły

Czy kupił bym w ciemno?
Cóż, ciężko powiedzieć, że tak totalnie w ciemno, bo na Festiwalu książki w Opolu, czytałem pierwszy rozdział, promujący książkę. To właśnie on zachęcił mnie do sięgnięcia po nią, zatem liczę, że się nie zawiodę. Czy bez jego znajomości zakupił bym tern tytuł. Chyba tak, bo całość zapowiada się ciekawie.

Cena: 38,99 zł
Gatunek: thriller
Sugerowany wiek: 15+
Dotychczasowe recenzje: brak