11 kwietnia 2018

Comics Report #23: Pjongjang, Arab przyszłości 2

Dziś skromny przegląd dwóch tytułów od Kultury Gniewu, które pojawiły się w marcu tego roku. Pierwszy jest kolejnym, już trzecim, wydaniem reportażu Guya Delisle opisującego jego dwumiesięczną pracę dla studia w Korei Północnej. Zatytułowany "Pjongjang", pierwotnie wydany pod tytułem "Phenian", pokazuje absurdy oraz piekło, a w zasadzie jego marginalny kawałek, jakiego doświadczają mieszkańcy tego kraju. Drugi komiks również porusza poważne tematy, choć ma unikalną, dośc młodzieżową, kreskę. "Arab przyszłości 2" to autobiografia Riad Sattoufa, który wychował się w cieniu dyktatorów Bliskiego Wschodu. Nie ukrywam, że oba tytuły jeśli idzie o tematykę, jak i ich autorów, są mi bliskie, zatem mogę się tutaj nieco ekscytować na wyrost.

Pjongjang (Phenian)

Po raz pierwszy komiks zagościł u nas w grudniu 2006 roku. Wtedy też miał niebieską okładkę, choć znacznie ciemniejszą, przechodzącą w granat. Wydanie drugie miało miejsce w lutym 2013, zaś najnowsze pokazuje tylko, że na komiks nadal jest ogromny popyt. Dotąd czytałem kilka komiksów Delisle i strasznie mi się spodobały. Do tego stopnia, że na stałe zostały wpisane do mojej biblioteczki i nie opuszczą jej nigdy. Uwielbiam to w jaki sposób autor umie uchwycić wydarzenia z jego otoczenia, sytuacje których pada ofiarą lub tak zwaną "szarą codzienność" danego miejsca. Z tych powodów kocham jego reportaże, a przy okazji ma naprawdę świetny styl jeśli idzie o rysunek.


Tutaj opisuje swoje przeżycia gdy przez dwa miesiące pracował dla studia artystycznego w Korei Północnej. Przedstawia absurdy tego kraju, mogące rozbawić czytelnika, ale jednak w szerszym kontekście potrafiące przerazić. Wiele się słyszy o chorym systemie i jedynym władcy absolutnym tego kraju, żerującym na swoim narodzie niczym rak. Niestety polityka to brudny zawód, ale pozwala ona takim potworom spokojnie żyć. Delisle przedstawia właśnie takie absurdy, co świetnie zrobił w później napisanych "Kronikach Birmańskich" i "Kronikach Jerozolimskich". To właśnie za te ostatnie pokochałem tego autora i wątpię, aby ta miłość do jego prac kiedykolwiek stopniała.

Na co liczę:
* śmiech przez łzy, przy pokazywaniu absurdów Korei Północnej
* emocjonalnego kopa

Czego się obawiam:
* absolutnie niczego

Czy kupił bym w ciemno:
Z opaską na oczach :)

Cena: 49,90 zł
Gatunek: reportaż, dokumentalny, humorystyczny
Sugerowany wiek: 12+
Dotychczasowe recenzje: Kroniki Birmańskie, Kroniki Jerozolimskie

Arab przyszłości 2 (1984-1985)

Tragikomiczna autobiografia Riad Sattoufa, Francuza o korzeniach syryjskich ze strony ojca, opowiada o jego dzieciństwie. Gdy był mały rodzice przenieśli się z Paryża najpierw do Libii, a potem do Syrii, które w tamtym czasie były pod rządami dyktatorów, trzymających w ryzach nie tylko ekstremistów,a le też zwykłych ludzi. Riad opisuje jak kultura i religia miesza się z codziennością tamtych regionów. Wszystko to jest przedstawione oczami dziecka, które zupełnie inaczej odbiera chory obraz kultury przesyconej ideologią "narodu wybranego". Nienawiść, prawo pięści i wielbienie Jedynego Boga, przeplatają się z dziecinną beztroską oraz kojącym wspomnieniem rodziców.


Drugi tom, zaplanowanej na trzy części serii, zabiera nas do Syrii z lat 1984-1985. W tamtym czasie autor miał sześć lat i stawiał swoje pierwsze kroki w szkole. Nie wiedział co go tam czeka, bowiem tamtejsze szkolnictwo trochę różniło się od tego co znamy dzisiaj. Prawdopodobnie wszyscy liberalni działacze stojący murem za bezstresowym wychowaniem, dostaliby zawału, gdyby wiedzieli jak wyglądała nauka w Islamie. Choć czas poszedł do przodu, są regiony gdzie się zatrzymał. Ten komiks jest zatem dobrą lekcją historyczną dla nas, ludzi XXI wieku, którzy urodzili się lub wychowali w epoce luksusu i cyfryzacji. Niby wydarzenia tam przedstawione miały miejsce blisko 35 lat temu, ale Islam niespecjalnie "ewoluował". Przynajmniej ten ortodoksyjny.

Na co liczę:
* komediodramat opisujący realia Syrii w ostatnich latach okresu Zimnej Wojny

Czego się obawiam:
* absolutnie niczego

Czy kupił bym w ciemno:
Bez chwili wahania.

Cena: 49,90 zł
Gatunek: biograficzny, komediodramat, kulturowy
Sugerowany wiek: 12+
Dotychczasowe recenzje: brak