10 marca 2019

Book Report #4: Mysi domek, Kicia kocia, Operacja mumia, I ty możesz zmienić świat

Wiosna coraz bliżej, a wydawnictwo Media Rodzina rozpędza się na całego. Gdy jakiś czas temu otrzymałem od nich maila z planem wydawniczym na pierwszy kwartał 2019, to czułem, że będzie dobrze. Bardzo dobrze. Mieliście już okazję poczytać materiał o "Spacerze z psem", czy serii książek na podstawie filmu "Mia i biały lew". Zresztą w tym ostatnim wypadku będzie jeszcze jeden materiał poświęcony samemu filmowi. Tak, oglądałem z dubbingiem i był nawet znośny, choć wolałbym wersję z oryginalnym udźwiękowieniem. Mniejsza z tym. Dziś zaprezentuję wam paczuszkę, która powinna dotrzeć do mnie w ostatnich dniach lutego, ale z winy "ukofanej" Poczty Polskiej, wpadła w moje ręce dopiero 4 marca. Dlatego tak późno publikuje prezentację tych materiałów. Dominują w niej książki dla małych dzieci, oprócz dwóch pozycji. Jedna to przygodówka z motywem detektywistycznym, zaś druga, jest już bardzo poważnym dziełem. Zapraszam zatem do prezentacji tytułów zamieszczonych na zdjęciu obok, a jeśli ktoś chciałby wiedzieć co na bieżąco wpada na mój recenzencki stół tortur, to zapraszam do śledzenia mojego profilu na Instagramie.

Kicia Kocia

O sympatycznej koteczce, wymyślonej przez Anitę Głowińską, był już swego czasu obszerniejszy materiał. Zainteresowanych odsyłam TUTAJ. Seria jest naprawdę ciekawie zaprojektowana, jeśli idzie o treść. Cieszy się do tego ogromną popularnością w Polsce, dzieciaki za Kicią Kocią szaleją, a od jakiegoś czasu można też nabyć kolorowanki oraz maskotkę głównej bohaterki. Osobiście nieco nie rozumiem fenomenu Kici Koci, bowiem wizualnie mnie lekko przeraża. Serio, czasami bliżej jej było do upiornego kota z "Alicji w krainie czarów" w wersji dla dorosłych, niż słodkiej mruczki uczącej dzieci, jak być odpowiedzialnym. Widać mój gust (i wyobraźnia) są już daleko za dziecięcym postrzeganiem estetyki. Ważne jednak, że Kicia Kocia robi dobrą robotę i uczy dzieci wielu przydatnych rzeczy. W nowym wydaniu mamy tekturową książeczkę o tym jak radzić sobie w kuchni i klasyczny zeszyt o grze w piłkę. W drugim wypadku warto zwrócić uwagę na okładkę, gdzie znajduje się dziecko na wózku inwalidzkim. Daje do myślenia :)


Na co można liczyć?
* ogromny ładunek edukacyjny

Co może zniechęcić dorosłych?
* rysunek :P

Czy warto kupić w ciemno?
Jak najbardziej tak.

Cena: 12 zł za Kicia Kocia i Nunuś, 7,90 zł za Kicia Kocia
Gatunek: edukacyjna, dla najmłodszych
Sugerowany wiek: 3+
GDZIE KUPIĆ

Mysi Domek

O tej serii też już było na blogu, ale tym razem mamy wydanie kieszonkowe. Zamiast ogromnego albumu, z masą zdjęć, rozkładaną sceną i obszerną historią, tym razem dostajemy serię krótkich sytuacji. Nadal są zdjęcia, wykonane niezwykle szczegółowo, no ale to dużo mniejszy format. Trochę szkoda, bowiem projekty Kariny Schaapman są warte czegoś większego. Nadal pragnę pojechać do Holandii, aby odwiedzić muzeum gdzie znajdują się makiety wykonane przez autorkę i sfotografowane przez jej przyjaciół. Owszem, można to oglądać w książkach, czytając przy tym ciekawą historię, ale jednak zobaczyć coś takiego na żywo, to dopiero przeżycie.


Na co można liczyć?
* obłędne zdjęcia
* ciekawy tekst

Co może rozczarować?
* bardzo mały format

Czy warto kupić w ciemno?
Myślę że tak, bowiem to nadal Mysi Domek

Cena: 14, 90 zł
Gatunek: współczesna baśń
Sugerowany wiek: 3+
GDZIE KUPIĆ

Operacja mumia

W moim wypadku jest to pierwsza styczność z tą serią, gdzie młodzi agenci Biura Detektywistycznego nr. 2, walczą z występkiem. Patrząc po rysunku oraz pomyśle na scenariusz, to mam wrażenie jakbym sięgał po grę Point&Click. Wiecie jakąś odsłonę "Tajnych Akt", "Broken Sword", albo "Lost Horizon". Z tą różnicą, ze tutaj bohaterowie są dużo młodsi, aczkolwiek też nie mają lekko. Otóż muzeum w Elvestad (jak rozumiem, jest to rodzinna mieścina naszych bohaterów) planuje zorganizować wystawę o starożytnym Egipcie. Jednak podczas przygotowań dochodzi do serii tajemniczych wypadków, a wszystko zdaje się krążyć wokół starej mumii, mającej być główną atrakcją. Młodzi agenci ruszają zatem w teren, aby rozwikłać zagadkę tajemniczej klątwy. Brzmi świetnie i kto grał w wyżej wymienione przez mnie gry, zapewne już czuje zew przygody. Dodam na koniec, że pewne elementy okładki są fluorescencyjne, więc świecą w ciemności bladozielonym światłem. Tworzy to klimat :)


Na co liczę?
* rasową przygodę rodem z gier Point&Click

Czego się obawiam?
* starożytnej klątwy :P

Czy kupił bym w ciemno?
Jako ogromny fan "Lost Horizon" i gier Point&Click - tak, kupił bym.

Cena: 22,90 zł
Gatunek: przygodowe, detektywistyczny, młodzieżowy
Sugerowany wiek: 8+
GDZIE KUPIĆ

I ty możesz zmienić świat

Na koniec dzisiejszego zestawienia, coś dla starszych dzieci, ale również dorosłych czytelników. Książka opisująca historie 42 dzieci, które odcisnęły swój ślad w historii. Jedne z opowieści są przyjemne inne niestety bardzo smutne. Jak życie, gdzie raz jest lepiej, a innym razem gorzej. Bardzo podoba mi się wyliczanka, znajdująca się po wewnętrznej stronie okładki. Brzmi ona:
Każde dziecko - niezależnie od płci, narodowości i koloru skóry - ma prawo do życia, ochrony zdrowia, warunków zapewniających mu właściwy rozwój, nauki, odpoczynku i czasu wolnego, ochrony przed przemocą i zaniedbaniem, tożsamości (imienia, nazwiska, obywatelstwa, aktu urodzenia), prywatności, własnego zdania, popełniania błędów, szacunku. 
Wątpię aby znalazł się ktokolwiek (normalny) podważający powyższe słowa. Mimo to na co dzień widzimy jak te wartości są łamane oraz przez różne organizacje, zarówno liberalne oraz konserwatywne, wykorzystywane do własnych celów. Cierpią na tym tylko dzieciaki i osoby postronne. Chciałbym wierzyć, że kiedyś w końcu ludzie się opamiętają i przestaną popierać tylko jedną ze skrajności. Może tak się kiedyś stanie. Może takie książki jak ta, pomogą ludziom przejrzeć na oczy.


Na co liczę?
* przedstawienie dokonań osób, które naprawdę zmieniły świat; choćby odrobinę

Czego się obawiam?
* że pewne ugrupowania wykorzystają to dzieło, do szerzenia własnych skrajności

Czy kupił bym w ciemno?
Tak i to bez zastanowienia.

Cena: 29 zł
Gatunek: biograficzny
Sugerowany wiek: 10+
GDZIE KUPIĆ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz