31 grudnia 2018

Plan działania "W pajęczej sieci" na 2019 rok

Koniec jednego roku, początek nowego, wiec czas na masę postanowień, z których większość nie dotrwa do końca stycznia. Pominę zatem litanię bezsensownych obietnic bez pokrycia, odnośnie swojego wymarzonego stylu życia. I tak nie dałbym rady ograniczyć Coca-Coli, czy kilku innych używek, które uwielbiam. Zamiast tego przedstawię wam, drodzy czytelnicy, realny do zrealizowania plan rozwoju "W pajęczej sieci" i powiązanej z nią "Kuźni Pomysłów". Jest tutaj wiele do zrobienia i wczesną wiosną będzie się wiele dziać, choć tak naprawdę niektóre rzeczy pojawią się w styczniu. Zapraszam zatem do poznania moich planów na rok 2019.

Porządki na Patronite

Pierwszą rzeczą, za którą już się powoli biorę, jest uporządkowanie kilku kwestii odnośnie wspierania mojej pracy przez serwis Patronite. Dotąd chodziło tylko o plany związane z "Kuźnią Pomysłów", ale tak naprawdę średnio to wypaliło, bowiem roboty na głównym blogu jest od groma. Druga kwestia to taka, że chce aby moja praca moderska była dostępna dla wszystkich. Zatem biorąc za wzór kilka innych serwisów z Polski i zagranicy, postanowiłem nieco zmienić format od stycznia. Od teraz codziennie na grupie sekretnej będzie publikowany jakiś materiał z tych, które dopiero oczekują na publikację na "W pajęczej sieci". Osoby wspierające mnie dowolną kwotą będą miały zatem wejście na grupę i możliwość poczytania moich wypocin z wyprzedzeniem.

Jak dużym? Różnie to będzie. Czasem tydzień przed publikacją, innym razem miesiąc. Wszystko zależy od mojego kalendarza i tego, jak bardzo będę chciał się podzielić danym tekstem. Na grupie będą lądowały zatem recenzje, artykuły czy zestawienie TOP listy. Oprócz tego pojawią się tam z czasem projekty moich autorskich gier, czy też ich wczesne wersje w formacie Print&Play. O tym zresztą za chwilę w dalszej części tekstu.

Nadal też raz w miesiącu jeden z aktywnych Patronów zostanie przeze mnie obdarowany komiksem. Niemniej system się zmieni. Po prostu będę wybierał jedną osobę z aktywnych wspierających, która jeszcze nie otrzymała żadnej nagrody. Gdy licznik się wyzeruje (wszyscy aktywni wspierający coś otrzymali) będę leciał od nowa.

Nagroda Kryształowego Pająka

Będzie ona związana z komiksami wydanymi w Polsce, które w danym roku przeczytałem. Nagroda zostanie nadana 1 lutego roku następnego i będzie całkowicie niezależna od TOP 12 najciekawszych komiksów jakie przeczytałem w danym roku. W przypadku TOP listy będę prezentował komiksy wedle swoich preferencji, zaś Nagroda Kryształowego Pająka, będzie już bardziej związana regulaminem i wytycznymi. Innymi słowy - to co wygra na TOP liście, niekoniecznie musi zgarnąć Kryształowego Pająka. Nominacji będzie kilka:
* Najlepszy Komiks - wlicza się wszystkie gatunki i kategorie. Jest to moje najważniejsze wyróżnienie i zwycięzca dostanie szklaną statuetkę. Niewielką, ale zawsze :) W pozostałych kategoriach będzie prosty dyplom :)
* Najlepszy polski komiks
* Najlepsza manga
* Najlepszy komiks dla dzieci
* Najlepszy komiks dla młodzieży
* Najlepszy komiks dla dorosłych

Ostateczna lista kandydatów pojawi się w połowie stycznia.

Kuźnia Pomysłów - zamknięta biblioteka i podstrony

Ogłaszałem to już jakiś czas temu, ale warto wszystko uporządkować. Oficjalnie zamknąłem listę gier, do których będę pisał scenariusze fabularne. Każda z nich otrzyma też, lub już otrzymała, dedykowaną stronę, na której znajdą się scenariusze. Ich wersje PDF, będą do pobrania z otwartej grupy Kuźni Pomysłów, gdzie trafią, gdy skończę nad nimi pracę od strony stylistycznej. Lista gier to:
* Runebound 2 i 3
* Star Wars: X-Wing (obie edycje)
* Mage Knight
* Pandemia
* Robinson Crusoe
* Pierwsi Marsjanie
* Talisman: Magia i miecz
* Runewars

Nie wszystko powstanie od razu. Obecny projekt prac jest rozłożony w zasadzie na 6-7 lat i to ogromna ilość materiału do spisania.

"Łzy Zapomnianych" 2.0

Jedynym wyjątkiem od reguły będą dawno temu zamrożone "Łzy Zapomnianych" w wersji pełnego cRPG na planszy. Ich solowa wersja, czyli "Łzy Zapomnianych: Opowieść Wędrowca" powstanie, ale będzie zamieszczona na głównym blogu poświęconym projektom do Mage Knight. Tymczasem udało mi się odgrzebać to, co ocalało z projektu 2.0 i zważywszy na rozmiar całości, postanowiłem to wrzucić na osobnego bloga. Na razie przeniosłem tam to co już opublikowałem na "W pajęczej sieci" zaś latem pojawią się odratowane materiały, które muszę przepisać z brudnopisu i karteczek na czysto. Są to głównie zadania poboczne i misje eskortowe, ale każda zawiera fabułę. Ciężko mi powiedzieć, czy kiedykolwiek zrobię wersję do druku 2.0, bowiem tylko wariat miałby chęci się w to bawić. Mówimy o blisko 2000 stron maszynopisu, gdyż moim głównym celem było przeniesienie na plansze "Baldur's Gate".

Moje autorskie gry

Na razie kończę pracę nad mechaniką dwóch tytułów, a więc "Dream Wars" i "Cieni umysłu". Pierwsza to solowe RPG na planszy (tak, brzmi dziwnie), zaś druga to gra karciana inspirowana grami Duel od Champions i F.E.A.R. oraz osadzona w uniwersum, które sam napisałem dawno temu na potrzeby konkursu literackiego. Wczesne wersje gry będą dostępne od jesieni 2019 tylko dla moich Patronów.

Pojawianie się na konwentach

W przyszłym roku zacznę bywać na konwentach jako wystawca. Będzie można poznać moje projekty scenariuszy do gier z "Kuźni Pomysłów" oraz wesprzeć moją pracę, kupując komiksy, które z racji braku miejsca na regale, musiały opuścić kolekcję. Będę głównie na linii Wrocław-Opole, ale może kilka razy uda mi się wyrwać do Warszawy. Na blogu powstanie osobna zakładka "Konwenty" gdzie będę promował imprezy, na których się pojawię, wraz z informacją o moim pobycie. Już mam kilka zaproszeń, o kolejne się staram, zatem pewnie niedługo wszystkiego się dowiecie.

Więcej filmów

Będę starał się publikować więcej materiałów poświęconych filmom, nie tylko tym z Netflix, choć to obecnie moje główne źródło "telewizji". Mam zamiar wprowadzić też coś w stylu rewizji odnośnie produkcji, które kiedyś oglądałem i wracam do nich po latach. Może coś takiego samego zrobię odnośnie pewnych gier PC. Tutaj wszystko zależy od czasu, bowiem ten ma swoje ograniczenia.

I to wszystko. Jak widzicie jest nad czym pracować, pewnie coś jeszcze wyjdzie w praniu podczas 2019. Mam nadzieję, że będziecie wpadać na bloga i czytać moje wypociny :)
Do siego roku i udanego Sylwestra :)