6 października 2018

Comics Report #60: Timof o poważnych tematach

Wydawnictwo Timof i cisi wspólnicy ma do zaoferowania wiele komiksów, skierowanych do dojrzałego czytelnika. To cieszy, bowiem w Polsce ta forma literatury, nadal niestety jest krzywdzona przez stereotypy. Chyba najgorszym, przynajmniej w moich oczach, jest stwierdzenie "Wolę czytać książkę niż oglądać obrazki". Szkoda, że tak się na to patrzy, bo obraz ma wiele do powiedzenia. Nieraz znacznie więcej niż słowa, co zostało już wielokrotnie udowodnione. Choćby za pomocą zdjęcia, wzbudzającego w ludziach gigantyczne pokłady emocji. Dziś zaprezentuję wam dwie pozycje, które właśnie za pomocą obrazu, przedstawiają ludzką tragedię. Pierwszym jest seria "Irena", opisująca, choć w formie skróconej, losy Ireny Sendlerowej. Drugim zaś autobiografia Katie Green, która pokonała jedną z najgorszych chorób obecnych czasów - anoreksję. zapraszam was zatem do lektury prezentacji komiksów zamieszczonych na zdjęciu i sprawdzenia, czy któryś z nich trafia tematycznie w wasz gust.

Irena

Na zdjęciu otwierającym ten materiał, zaprezentowane są dwa z trzech tomów serii, opisujących życie Ireny Sendlerowej. Niezwykle odważnej kobiety, która podczas II Wojny Światowej uratowała tysiące osób, w tym kilka tysięcy żydowskich dzieci. Przez bardzo długi czas niewiele osób wiedziało o jej działaniach w czasie wojny. Dopiero wiele lat później prawda wyszła na jaw, ku zdumieniu, śmiem twierdzić, całego świata. Pani Irena prowadziła skrupulatnie dziennik z danymi osób wydostanych z warszawskiego getta. Przez długi czas pomagali jej w tym najbliżsi współpracownicy, gdy działała jako pracownica Miejskich Zakładów Sanitarnych, potem zaś zwerbowano ją do grupy "Żegota". Dopiero wtedy akcja pomocy żydowskim dzieciom, ale też młodzieży i dorosłym, ruszyła pełną parą.


Komiks przedstawia właśnie te okrutne wydarzenia, podczas których Irena Sendlerowa stale narażała życie, aby pomóc innym. Za scenariusz odpowiada duet Jean-David Morvan, znany polskim czytelnikom z serii "Armada", oraz Severine Trefouel. Stroną graficzną natomiast zajęli się David Evrard (rysunek) i Walter (kolory). Tutaj rzuca się od razu jedna rzecz - ilustracje są wykonane, niejako z myślą o komiksie dziecięcym. Niech to jednak was nie zmyli, bowiem natraficie tutaj na masę mocnych scen. Komiks zdecydowanie nie jest adresowany pod dzieci, ale raczej młodzież i dorosłych. Ten kontrast rysunku wobec treści, spisuje się tutaj idealnie, uwypuklając koszmar tamtych wydarzeń, a jednocześnie mogąc przedstawić nieco młodszej widowni, dlaczego należy o nim pamiętać i ciągle mówić.

Na co liczę?
* przedstawienie najważniejszych wydarzeń z działalności Ireny Sendlerowej w czasie II Wojny Światowej
* ukazanie koszmaru getta
* ukazanie tragedii ludności Warszawy

Czego się obawiam?
* absolutnie niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Bez zastanowienia, ze względu na poruszaną tutaj tematykę.

Cena: 49 zł (za tom)
Gatunek: biograficzny, dramat wojenny
Sugerowany wiek: 15+
Dotychczasowe recenzje: brak

GDZIE KUPIĆ!!!

Lżejsza od własnego cienia

Druga pozycja na tej liście, też zalicza się do bardzo ciężkiego kalibru. Dzieło Katie Green jest, jak sama napisała, pamiętnikiem graficznym. To opis jej drogi prowadzącej do anoreksji, a potem powolnej i żmudnej pracy, aby wyrwać się z objęć choroby, depresji i innych demonów. Komiks jest naprawdę gruby i liczy sobie ponad 500 stron, gdzie obraz naprawdę mówi znacznie więcej niż słowa. Już okładka potrafi dać czytelnikowi mocno do myślenia, a rzut oka na kilkanaście pierwszych stron jasno obrazuje, z jak poważnym problemem się tutaj zetkniemy. Depresja potrafi wpędzić w anoreksję, choć na tym polu nigdy nie działa sama. Brak akceptacji własnego ciała, ukazywanie na każdym kroku zdjęć przerobionych modelek, czy też relacje z rówieśnikami. Niestety gdy raz się wpadnie w sidła tego potwora, potem naprawdę trudno się z nich wydostać. Sam doskonale o tym wiem, ale w moim wypadku dopisało szczęście. Ile osób zmagających się z depresją może to powiedzieć? Zakładam, że mniej niż by chciało.


Kate Green dziś nie boi się mówić głośno o problemie, dotykającym wiele młodych kobiet. Nie tylko nastolatek, ale także dziewczynek. Ten komiks jest w pewnym sensie jej spowiedzią, ale też przestrogą dla rodziców. Wiadomo, że każdy chce być piękny, wysportowany i mieć sylwetkę niczym Adriana Lima, jedna z największych twarzy świata mody. Tyle tylko, że jeśli się pracuje, uczy lub wychowuje dzieci, to nie jest to zawsze możliwe. Ten komiks skupia się, z wiadomych przyczyn, na nastolatkach, przez co w moich oczach staje się niezwykle ważny. Ileż to młodych kobiet chce być modelkami, nie akceptując przy tym własnego ciała? Ja znam dość sporo. Może wiec warto sięgnąć po taki komiks, przeczytać go i zrozumieć, jak ważne jest to, aby siebie akceptować.

Na co liczę?
* ogromny ładunek emocjonalny podczas lektury
* przedstawienie problemu anoreksji i depresji, z punktu widzenia ofiary
* ukazanie, że chorobę można pokonać, choć jej cień na zawsze pozostanie w naszej głowie

Czego się obawiam?
* niczego

Czy kupił bym w ciemno?
Komiks jest niestety dość drogi, ale tak - odłożyłbym kasę i w końcu kupił. Może zapolowałbym na jakieś wyprzedaże w księgarniach internetowych, ale ten tytuł jest dla mnie bardzo ważny.

Cena: 110 zł
Gatunek: autobiografia
Sugerowany wiek: 16+
Dotychczasowe recenzje: brak

GDZIE KUPIĆ!!!